YaST2 (inst_all) - en to br translation catalogue (1971 entries)

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
br: Kammad c'hoarvezet e-pad kefluniadur X11.
    Arverit SaX (sax) evit kefluniañ diwezhatoc'h XFree86 V3, pe SaX2 (sax2) evit XFree86 V4.

note: we called isax (to generate a XF86Config file), isax failed MsgBox
en: Error creating X11 configuration.
    Please use SaX (sax) to configure XFree86 V3 or SaX2 (sax2) for XFree86 V4 later.
br: Kammad c'hoarvezet e-pad kefluniadur X11.
    Arverit SaX (sax) evit kefluniañ diwezhatoc'h XFree86 V3, pe SaX2 (sax2) evit XFree86 V4.

note: Just for safety
en: The LILO boot sector will be written on a floppy disk.
    Please insert a formatted floppy and confirm with 'OK'.
br: Gennad boulc'hañ LILO a vo skrivet war ur bladennig.
    Ensoc'hit ur bladennig ventrezhet ha talvoudit gant 'OK'.

note: data saved to floppy disk
en: The LILO boot sector has been written to floppy disk.
br: Skrivet eo bet gennad boulc'hañ LILO war ur bladennig.

note: boot write to floppy failed
en: Couldn't write LILO boot sector to the floppy.
    Please check that the floppy disk is formatted
    and that the write protection is removed.
    Do you want to try again?
br: N'eus ket bet tu da skrivañ gennad boulc'hañ LILO war ar bladennig.
    Gwiriit ha mentrezhet eo ar bladennig
    ha dilamet ar gwarez a-enep ar skrivañ

note: "Yes" button: Answer to the dialog question
en: &Yes
br: &Ya

note: no, don't go on, i just changed my mind
en: &No
br: &Nann

en: The LILO boot sector has been written to disk. You can restore
    the old boot sector in the installed system with "lilo -u %1"
br: Skrivet eo bet gennad boulc'hañ LILO war ar bladenn. Gallout a rit
    adsevel ar gennad boulc'hañ kozh er reizhiad staliet gant "lilo -u %1"

note: Special monitor list entry for users who don't want to install X11 at all
en: No X11
br: X11 ebet

note: Headline for monitor vendor selection box
en: Vendor
br: Saver

note: Headline for monitor model selection box
en: Model
br: Rizh

note: Frame title for horizontal frequency input fields
en: Horizontal frequency
br: Talm a-led

en: min
br: izek

en: max
br: uc'hek

note: Frame title for vertical frequency input fields
en: Vertical frequency
br: Talm a-serzh

note: Push button for monitor driver disk
en: Driver disk
br: Pladennig sturiañ

note: help text for monitor configuration dialog help part 1 of 7
en: <p>
    The type of your monitor could not be determined automatically.
    Please select your monitor's <b>vendor</b> and <b>model</b>.
    </p>
    
    <p>
    If your monitor is not listed here, use <b>VESA</b>
    - most monitors comply to that standard.
    </p>
br: <p>
    N'eus ket bet tu da naouaat ent emgefreek rizh ho hewel.
    Diuzit <b>saver</b> ha <b>rizh</b> ho hewel.
    </p>
    
    <p>
    Ma ne gavit ket ho hewel war ar roll, arverit <b>VESA</b>
    - an darn vuiañ eus an hewelioù a zo kenglotus gant ar reolad-se.
    </p>

note: help part 2 of 7
en: <p>
    You can use a monitor <b>driver disk</b> to import the monitor's
    technical data. Notice that you do not need a special Linux monitor
    driver disk; most common monitor driver disks will do. Just try the
    floppy that came with your monitor.
    </p>
br: <p>
    Gallout a rit arverañ ur <b>bladennig sturiañ</b> evit ebarzhiñ stlennoù
    kalvezel ho hewel. N'ho peus ket ezhomm da gaout ur bladennig sturiañ
    evit Linux. Grit un taol esa gant ar bladennig pourvezet a-gevret gant
    ho hewel.
    </p>

note: help part 3 of 7
en: <p>
    If you do not wish to use the X Window System (X11), select
    <b>no X11</b>.
    </p>
br: <p>
    Ma ne fell ket deoc'h arverañ ar reizhiad X Window (X11), diuzit
    <b>X11 ebet</b>.
    </p>

note: help part 4 of 7
en: <p>
    You can modify the monitor's frequencies in the respective input
    fields below the selection boxes.
    Refer to your monitor manual for your monitor's maximum
    frequencies. <b><i>Do not exceed</i></b> the values specified there -
    otherwise, there is a serious risk of <b><i>damaging your monitor</i></b>.
    </p>
br: <p>
    Gallout a rit daskemmañ talmoù an hewel er maeziennoù enankañ
    dindan ar boestoù diuz.
    En dornlevr pourvezet a-gevret gant ho hewel e kavot an talmoù uc'hek
    aotreet evit ho hewel. <b><i>Na ziuzit ket gwerzhioù uheloc'h</i></b>
    rak bras e vefe ar riskl da <b><i>wastañ ho hewel</i></b>.
     .</p>

note: help part 5 of 7
en: <p>
    The <b>horizontal frequency</b> (in kHz) specifies how many times
    per second the monitor can write a horizontal scan line. This is a
    hard limit of the monitor independent of the screen resolution.
    </p>
br: <p>
    An <b>talm a-led</b> (e kHz) a verk pe wech en un eilenn e vez gweredekaet
    ul linenn pikselioù. Ar vevenn strizh ampleget gant an hewel a zo dizalc'h
    diouzh spister ar skramm.
    </p>

note: help part 6 of 7
en: <p>
    The <b>vertical frequency</b> (in Hz) specifies how often in a second the
    image on the screen is refreshed. This value depends on the screen
    resolution and the monitor's maximum horizontal frequency.  
    </p>
br: <p>
    An <b>talm a-serzh</b> (e Hz) a verk pe wech en un eilenn e vez bremanaet
    skeudenn ar skramm. Ar werzh-mañ a zo e dalc'h spister ar skramm ha talm
    a-led uc'hek an hewel.  
    </p>

note: help part 7 of 7
en: <p>
    If you experience a constant high frequency beep from your monitor,
    you might wish to use slightly lower frequency values than the maximum 
    specified in your monitor's manual. This usually helps a lot to reduce
    the noise.
    </p>
br: <p>
    Ma teu eus ho hewel ur son skiltr ha padus et tlefec'h diuzañ talmoù
    izeloc'h eget an talmoù uc'hek meneget e dornlevr ho hewel. Kement-se
    a ro tu peurvuiañ da zigreskiñ an trouz un tamm mat.
    </p>

note: Title for monitor configuration dialog: The user is prompted for vendor and model of his monitor. He also has the option of entering video frequencies or using a monitor driver disk.
en: Configure Monitor
br: Kefluniadur an hewel

en: Please insert a monitor drivers floppy.
br: Ensoc'hit ur bladennig sturiañ evit an hewel.

note: Cancel button
en: &Cancel
br: &Nullañ

en: Drivers disk could not be mounted
br: N'eus ket bet tu da varc'hañ ar bladennig sturiañ

en: No monitor information file found on this disk
br: War ar bladennig n'eus bet kavet restr ebet gant titouroù a-zivout an hewel

en: Minimal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
br: Gwerzh izek an talm a-led n'eo ket ur werzh niverel.
    Grit un enankad all, mar plij.

en: Maximal horizontal frequency is not a numerical value.
    Please try again.
br: Gwerzh uc'hek an talm a-led n'eo ket ur werzh niverel.
    Grit un enankad all, mar plij.

en: Minimal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
br: Gwerzh izek an talm a-serzh n'eo ket ur werzh niverel.
    Grit un enankad all, mar plij.

en: Maximal vertical frequency is not a numerical value.
    Please try again.
br: Gwerzh uc'hek an talm a-serzh n'eo ket ur werzh niverel.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: Information about the user.  This info is used to create an initial user account: first name, surname, login name and password.  Data will be written to /etc/passwd. "Personify" is also the name of the dialog.
en: Personalize
br: Stlennoù o tennañ d'an arveriad

note: User account information, forename or first name
en: &First name:
br: &Kentanv:

note: User account information, surname or family name
en: &Last name:
br: &Anv tiegezh:

note: input field for login name
en: &User login:
br: Anv arv&eriad:

note: push button to generate a login name from first and last name
en: &Suggestion
br: K&innig

note: User account information, first version of user password, both versions must match
en: &Enter a password:
br: &Enankit ur ger-tremen:

note: User account information, second version of user password, retyped to avoid typos This is a label, please use newline if it is longer than 48 characters
en: Re-enter the password for &verification:
br: Enankit ar ger-tremen adarre evit e wiriekaat:

note: help text (description of what to do, some background information) html-format help part 1 of 5
en: <p>
    Linux is a multiuser system; several different users can log in on the system
    and work there. In order to avoid confusion of data, each user must identify
    himself uniquely if he wants to use Linux.
    </p>
br: <p>
    Linux a zo ur reizhiad liesarveriad, pezh a dalvez e c'hell meur a arveriad emgevreañ
    ouzh ar reizhiad ha labourat warni. Evit mirout na vefe kemmesket ar roadennoù e rank pep arveriad
    en em reiñ da anavezout en un doare sklaer ma fell dezhañ labourat gant Linux.
    </p>

note: help part 2 of 5
en: <p>
    If you fill out the fields (<b>First Name</b> and <b>Last Name</b>),
    an account is created for an user with this name and a <b>Password</b> is stored.
    When entering a password, you must distinguish between upper and lower case; a
    password should have at least 5 characters, and as a rule,
    not contain any umlauts.
br: <p>
    Ma leugnit ar maeziennoù (<b>Kentanv</b> hag <b>Anv</b>)
    e vo savet ur gont evit un arveriad gant an anv-se hag ur <b>ger-tremen</b> a vo kadavet.
    Pa'z enankit ur ger-tremen e rankit ober an diforc'h etre pennlizherennoù ha lizherennoù munut
    Ur ger-tremen a rank enderc'hel 5 arouezenn da nebeutañ. An tiredoù
    n'int ket aotreet.

note: help part 3 of 5
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits
    <tt>0</tt> to <tt>9</tt>.
    Often it's enough to use a length of approx. 8 signs for the password.
    To ensure that the password was entered correctly, you are asked to repeat it
    exactly in a second field. Make sure you don't forget your password!
    </p>
br: 
    An arouezennoù aotreet ouzhpenn al lizherennoù eo
    <tt>#*,.;:._-+!$</tt><tt>%&/|?{[()]}</tt> hag ivez gwennoù ha sifroù adal
    <tt>0</tt> betek <tt>9</tt>.
    Evit diogeliñ reizhder ar ger-tremen enanket e vo goulennet ouzhoc'h
    e adskrivañ en ur vaezienn all. Na zisoñjit ket ho ker-tremen!
    </p>

note: help part 4 of 5
en: 
    <p>
    The so-called username is created from components of the full name
    and presented to you in one of the following dialogs.  If unsure, let
    YaST2 <tt>suggest</tt> an username.  You're allowed to modify it, but
    only use <em>lower</em> case letters (no umlauts!), digits and <tt>._-</tt>
    - yes, for usernames there's a closer restriction than for passwords!
    </p>
br: 
    <p>
    An anv arveriad a vez savet diwar elfennoù eus an anv klok ha diskouezet
    deoc'h en unan eus an emzivizoù da heul. M'emaoc'h etre daou soñj, diuzit
    <tt>Kinnig</tt>. Gallout a rit evel just daskemmañ an anv kinniget deoc'h gant YaST2
    Met dalc'hit soñj ne c'hellit ober nemet gant lizherennoù <em>munut</em>
     (hep tiredoù!), gant sifroù ha gant <tt>._-</tt>
    - Ya 'vat, strishoc'h eo ar reolenn evit an anv arveriad eget evit ar ger-tremen!
    </p>

note: help part 5 of 5
en: 
     <p>
    If you want to work with Linux, you must first enter the username and
    the password; this starting procedure is traditionally known as the
    <b>Login</b>.
    </p>
    <br>
br: 
     <p>
    Ma fell deoc'h labourat gant Linux, e rankit da gentañ-holl enankañ hoc'h anv
    arveriad hag ho ker-tremen. An argerzhadur loc'hañ-mañ eo an
    <b>emgevreañ</b> ouzh ar reizhiad.
    </p>
    <br>

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The name information is not complete, the user is asked to complete the information
en: Please enter your name.
br: Enankit hoc'h anv, mar plij.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname is empty (no user input).
en: You didn't enter a loginname.
    Please try again.
br: N'ho peus enanket anv arveriad ebet.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The loginname must have a size between 2 and 8 characters.
en: The login name must have a size between 2 and 8 characters.
    Please try again.
br: An anv arveriad a rank enderc'hel etre 2 hag 8 arouezenn.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The login name may contain only certain characters and must begin with a letter.
en: The login name may contain only
    lower case letters and digits
    and must begin with a letter.
    Please try again.
br: Ne c'hell an anv arveriad (emgevreañ)
    enderc'hel nemet lizherennoù munut ha sifroù
    hag e rank kregiñ gant ul lizherenn.
    Grit un enankad all mar plij.

note: Tell the user that the login he entered conflicts with predefined logins in the passwd file.
en: There is a conflict between the entered
    login name and a predefined login name.
    
    Please try another one.
br: Savet ez eus kudennoù etre an anv arveriad
    enanket hag un anv arveriad raktermenet.
    
    Diuzit un anv all evit an emgevreañ.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The two user password information do not match
en: The first and the second version
    of the password are different.
    Please try again.
br: Stumm kentañ hag eil stumm
    ar ger-tremen a zo disheñvel.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The first user password information is empty (no user input)
en: You didn't enter a password.
    Please try again.
br: N'ho peus enanket ger-tremen ebet.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password information must have a minimal size - 5 characters.
en: The password must have at least 5 characters.
    Please try again.
br: Ar ger-tremen a rank enderc'hel 5 arouezenn da nebeutañ.
    Grit un enankad all, mar plij

note: There is a check whether the information from the UI is correct and complete.  The user password may contain only certain characters
en: The password may only contain the following characters:
     0..9, a..z, A..Z, and any of "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Please try again.
br: Ne c'hell ar ger-tremen enderc'hel nemet an arouezennoù-mañ:
     0..9, a..z, A..Z, hag ivez "#* ,.;:._-+!$%&/|?{[()]}".
    Grit un enankad all mar plij.

en: Dummy
br: Falsmollad

en: <p>
    This is a dummy test module.
    It does nothing.
    </p>
    <p>
    Should you ever read this text in a real YaST2 environment (even
    during Beta testing), please report it immediately. 
    </p>
br: <p>
    Hemañ a zo ur falsmollad arnodiñ.
    Ne ra netra.
    </p>
    <p>
    Ma teu deoc'h lenn an destenn-mañ en un endro YaST2 gwirvoudel (ha pa vefe
    e-pad un arnod beta) kasit dimp keloù diouzhtu.
    </p>

note: Check box for expert partitioning mode rather than just selecting one of the hard disks and use a standard partitioning scheme
en: &Custom partitioning - for experts
br: Parzhadur &hiniennet - evit arveriaded arroutet

note: This dialog selects the target disk for the installation. Below this label, all targets are listed that can be used as installation target
en: Choose a hard disk
br: Diuzit ur bladenn galet

note: normally the target is located on hard disks. Here no hard disks can be found. YaST2 cannot install - now the fallback YaST must be used
en: No disks found, please use the update CD for installation.
br: N'eus ket bet kavet a bladennoù. Grit gant ar CD hizivaat evit staliañ.

note: There are several hard disks found. Linux is completely installed on one hard disk - this selection is done here "Preparing Hard Disk - Step 1" is the description of the dialog what to do while the following locale is the help description help part 1 of 3
en: <p>
    All hard disks that have been automatically detected on your system
    are shown here. Please select the hard disk to install SuSE Linux on.
    </p>
br: <p>
    An holl bladennoù kalet bet kavet ent emgefreek en ho reizhiad a zo
    diskouezet amañ. Diuzit ar bladenn da implijout evit staliañ SuSE Linux.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: 
    <p>
    Under certain conditions not all of your hard disks might be
    auto-detected properly. If you wish to install SuSE Linux on such a
    hard disk, you might want to use <b>YaST1</b> as described in the manual.
    </p>
br: 
    <p>
    E plegennoù 'zo e c'hell c'hoarvezout ne vefe ket naouaet mat an holl bladennoù kalet.
    Ma fell deoc'h staliañ SuSE Linux war ur bladenn ha n'eo ket bet naouaet
    e tlefec'h lakaat <b>YaST1</b> e pleustr evel ma'z eo deskrivet en dornlevr.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: 
    <p>
    For experts, there is the <b>custom partitioning</b> option for full
    control about how to partition your hard disk(s) and assigning
    partitions to your SuSE Linux installation.
    </p>
    <br>
br: 
    <p>
    D'an arveriaded arroutet e vez kinniget an dibarzh <b>parzhadur hiniennet.</b>
    An dibarzh-se a ro tu deoc'h da emellout en argerzhadur parzhiñ ho pladenn(où)
    kalet hag e deverkadur ar parzhadoù evit ho reizhiad SuSE Linux.
    </p>
    <br>

note: first step of hd prepare, select a single disk or "expert" partitioning
en: Preparing Hard Disk - Step 1
br: O prientiñ ar bladenn galet - Dere 1

note: there is a selection from that one option has to be chosen - at the moment no option is chosen
en: You have to choose one of the
    options in order to continue.
br: Rankout a rit diuzañ unan eus an
    dibarzhioù evit gallout kenderc'hel.

note: This disk has an unsupported partition scheme and must be partitioned with the custom partitioner (i.e. Apple Mac)
en: Warning: This disk has foreign partitions and
    must be handled by the custom partitioner.
br: Diwallit: War ar bladenn ez eus parzhadoù ur reizhiad all.
    Ret e vo deoc'h arverañ ar parzher boas.

note: There is a consistency check for the selection. Next is the message, that is displayed. The reason is determined within this consistency check and then the message is passed through this interface transparently
en: The current selection is not valid:
    %1
br: Ho tiuz n'eo ket talvoudek:
    %1

note: This is a warning message that pops up when the selection does not include a bootable disk region (< 1024 cylinders).
en: Warning: with the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable.
br: Diwallit: Gant an diuz ho peus graet ne c'hellot ket
    boulc'hañ ouzh-eeun ho reizhiad SuSE Linux.

note: list of partition checkboxes: show partition as unassigned
en: &%1:    %2, unassigned
br: &%1:    %2 n'eo ket bet deverket

note: we found an unassigned partition which is large enough for a minimal installation
en: There is free space on the disk.
    Should YaST2 use this for SuSE Linux?
br: War ar bladenn ez eus egor dieub.
    Daoust hag e rank YaST2 e zezrannañ da SuSE Linux?

note: Message between the full name of the hard disk to use and the "Use entire hard disk" button - please avoid excessively long lines - rather, include a newline
en: Choose partitions that can be erased
    to make room for SuSE Linux:
br: Diuzit parzhadoù hag a c'hell bezañ diverket
    evit ober plas da SuSE Linux:

note: pushbutton to choose the entire disk, erasing all data on the disk this is an easy way to select all partitions on the target disk
en: Use &entire hard disk
br: Arverañ ar bladenn a-&bezh

en: There are no partitions on this disk yet.
    The entire disk will be used for SuSE Linux.
br: N'eus parzhad ebet war ar bladenn galet.
    Arveret e vo ar bladenn a-bezh evit SuSE Linux.

note: helptext for semi-automatic partitioning part 1 of 5
en: <p>
    Please select where on your hard disk SuSE Linux is to be
    installed.
    </p>
br: <p>
    Erspizit war be rannvaez eus ho pladenn galet e tle SuSE Linux
    bezañ staliet.
    </p>

note: helptext, part 2 of 5
en: <p>
    You can either use the <b>entire hard disk</b> or one or more of the
    partitions or free regions shown. The selected space needs to be contiguous.
    </p>
br: <p>
    Bez'e c'hellit arverañ ar <b>bladenn galet a-bezh</b> pe diuzañ ur parzhad
    pe veur a barzhad e-touez ar re diskouezet. Ar parzhadoù diuzet a rank bezañ stok-ouzh-stok.
    </p>

note: helptext, part 3 of 5
en: <p>
    You <i>must</i> start your selection with the highest numbered partition.
    You can't select partitions 'in the middle'.
    </p>
br: <p>
    <i>Rankout</i> a rit deraouiñ ho tiuz gant ar parzhad gant an niver uhelañ.
    Ne c'hellit ket diuzañ parzhadoù 'e kreiz'.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    Notice: If you select a region that is not shown as <i>free</i>, you
    might loose existing data on your hard disk. This may even affect
    other operating systems.
    </p>
br: <p>
    Merkit: Ma tiuzit ur rannvaez ha n'eo ket merket evel parzhad <i>dieub</i>
    e c'hellit koll ar roadennoù bezant war ho pladenn galet. Ar c'holl-se
    a c'hell ivez en em astenn war reizhiadoù korvoiñ all.
    </p>

note: helptext, part 4 of 5
en: <p>
    <b><i>The marked regions will be deleted. All data within them will be
    lost. </i></b> There will be no way to recover this data.
    </p><br>
br: <p>
    <b><i>Ar parzhadoù merket a vo diverket. An holl stlennoù kadavet warno a vo
    distrujet. </i></b> Goude-se e vo dic'hallus adkavout ar roadennoù kollet.
    </p><br>

note: Information what to do, background information
en: Preparing Hard Disk - Step 2
br: O prientiñ ar bladenn galet - Dere 2

note: Frame title for installation target hard disk / partition(s)
en: Installing on:
br: O staliañ war:

en: You must start your selection with the highest numbered partition.
br: Rankout a rit deraouiñ ho tiuz gant ar parzhad gant an niver uhelañ.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not contiguous.
br: Ar parzhadoù diuzet n'int ket stok-ouzh-stok.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: There are too many partitions left in order to create the required partitions for Linux.
br: Menel a ra re a barzhadoù. Rak-se n'eus ket tu da grouiñ ar parzhadoù rekizet evit Linux.

note: consistency check: a condition for the installation is not fullfilled this condition is described within the reason
en: The selected partitions are not big enough to contain a minimal installation.
br: Ar parzhadoù diuzet n'int ket bras a-walc'h evit ur reizhiad vihan.

note: We need a short (about 25 characters) description for all following sets ( Linux Base System to List of all Packages ). Linux Base System (You need it!)
en: Linux Base System
br: Reizhiad Linux diazez

note: Programs that don't need X
en: Programs without X
br: Goulevioù hep X

note: Development (C, C++, Lisp, etc.)
en: Development (C, C++, Lisp)
br: Diorren (C, C++, Lisp)

note: Documentation
en: Documentation
br: Teuliadur

note: Emulators
en: Emulators
br: Kendarvanerioù

note: Games and more
en: Games and more
br: C'hoarioù hag all

note: All about graphics
en: All about graphics
br: Pep tra a-zivout ar c'hevregadoù

note: Amateur Radio (AX.25, CW, Logs, etc.)
en: Amateur Radio (AX.25, CW)
br: Radio amatour (AX.25, CW)

note: Japanese packages
en: Japanese packages
br: Pakadoù japanat

note: KDE 2 Desktop Beta Version
en: Beta-KDE 2 Desktop
br: Bureau KDE 2, beta

note: KDE alpha applications
en: KDE alpha applications
br: Arloadoù alpha KDE

note: Network-Support (TCP/IP, UUCP, Mail, News)
en: Network (TCP/IP, UUCP)
br: Rouedad (TCP/IP, UUCP)

note: Commercial Software
en: Commercial Software
br: Meziantoù kenwerzhel

note: Perl modules
en: Perl modules
br: Molladoù Perl

note: Security related software
en: Security
br: Diogelroez

note: Components for a SGML system
en: Components for SGML
br: Kedrannoù evit SGML

note: Sound related stuff
en: Sound related stuff
br: Meziantoù evit ar son

note: Spell checking utilities and databases
en: Dictionaries
br: Geriadurioù

note: SuSE internal Software
en: SuSE internal Software
br: Meziantoù diabarzh SuSE

note: TeX/LaTeX and applications
en: TeX/LaTeX and appl.
br: TeX/LaTeX hag arloadoù

note: Base X Window System - XFree86\tm 3.3
en: Base X Window System
br: Reizhiad diazez X Window

note: 3D stuff for X11 and console
en: 3D stuff for X11
br: 3D evit X11

note: X Applications
en: X Applications
br: Arloadoù X

note: Development under X11
en: Development under X11
br: Diorren dindan X11

note: Several X Servers (XFree86\tm 3.3 and other)
en: X Servers (XFree86[tm]
br: Servijerioù X (XFree86[tm]

note: Window Manager and Desktop
en: Window Manager
br: Merour prenestrer

note: YaST2 Components
en: YaST2 Components
br: Kedrannoù YaST2

note: Additional packets for SuSE Linux IMAP Server
en: SuSE IMAP Server
br: Servijer IMAP SuSE

note: Source packages
en: Source packages
br: Pakadoù tarzh

note: All packages
en: List of all Packages
br: Roll an holl bakadoù

en: Notify
br: Evezhiadenn

en: Warning
br: Diwallit

note: Warning message, e.g.: Partition /usr needs 35 MB more disk space
en: Partition "%1" needs %2 more disk space.
br: A parzhad "%1" a c'houlenn %2 a egor ouzhpenn war ar bladenn.

note: The user have to choose an additional package from a package list
en: Additional package required
br: Pakad all rekizet

en: Package "%1" requires an additional package.
    Please select one from list below.
br: Ar pakad "%1" a c'houlenn ur pakad all.
    Diuzit unan eus al listenn da heul.

note: This popup is shown if packages cannot installed together
en: Package "%1" interferes with:
br: Ar pakad "%1" a zo digenglotus gant:

note: question to user: install package anyway or not?
en: Do you want to install package "%1"
br: Fellout a ra deoc'h staliañ ar pakad "%1"

note: Headline of the popup Package ... interferes with ...
en: Package conflict
br: Pakadoù digenglotus

note: Popup text: User deselected the package before but it is an automatically needed one and it should be installed
en: 
    You wanted to deselect "%1" due to package
    conflicts. But nevertheless it is recommended
    to install the package because it is needed from
    other package(s).
    
    Do you want to install "%1"?
br: 
    Divizet ho poa ezdiuzañ "%1" dre ma'z eo digenglotus
    gant ur pakad all. Erbedus eo koulskoude e staliañ rak
    rekizet eo gant ur pakad (pakadoù) all.
    
    Fellout a ra deoc'h staliañ "%1"?

note: This is a popup with a list of several packages. The list has 2 colums, the name and the package description. The user should  choose a package.
en: Name
br: Anv

note: To translators: Table headers "description" -- option description, "option" -- option name, "value" -- value of an option
en: Description
br: Deskrivadur

note: the user doesnt want a package from list
en: None
br: Hini ebet

note: user cancels dialog und must decide later
en: Cancel
br: Nullañ

note: This are the buttons of popup "package1 interferes with package2". The question is: do not install package 1 or install it anyway!
en: Install it anyway
br: Staliañ evelkent

en: No installation
br: Ne vo ket staliet

note: title dialog Software Single Selection
en: Software Single Selection
br: Diuz unveziadel ar meziantoù

note: title dialog Commercial Package Selection
en: Commercial Package Selection
br: Diuz ar pakadoù kenwerzhel

note: title dialog post installation
en: Single Package Selection
br: Diuz unveziadel ar meziantoù

note: headline selection box package sets (the box isn't wide, please keep it short (up to 20 characters)
en: Please select a set
br: Diuzit ur rummad mar plij

note: headline selection box packages belonging to selected set (up to 65 characters)
en: Please select or deselect a package with double click
br: Klikit div wech evit diuzañ pe ezdiuzañ ur pakad

note: The short description of the package set e.g. "dev", "x". Please keep it short, it's a column header ( up to 6 chars )
en: Set
br: Rummad

en: Partition
br: Parzhad

en: Free space
br: Egor dieub

en: Required: %1
br: Rekizet: %1

en: Package
br: Pakad

note: popup create partition: Frame description Start/End cylinder
en: Size
br: Ment

en: &Description
br: &Deskrivadur

en: &Apply
br: &Lakaat e pleustr

en: &Help
br: &Skoazell

en: This is an automatically selected package,
    that means another package depends on it.
    Do you really want to deselect it?
br: Hemañ a zo ur pakad diuzet ent emgefreek,
    pezh a dalvez ez eus ur pakad all kevamzalc'h gantañ.
    Mennet oc'h da vat d'e zilemel?

note: helptext is splitted into components which are added to get the different text for single / pay / post install package selection help part1
en: <p>
    This dialog is devided into two sections:
    <br>
    on the left a list with all available <b>package
    sets</b> and information about disk space, on the
    right a list with <b>every package</b>
    belonging to selected set. 
    </p>
br: <p>
    An emziviz-mañ a zo rannet e div gevrenn:
    <br>
    War an tu kleiz e welit roll an holl <b>rummadoù pakadoù</b>
    hegerz ha titouroù a-zivout an egor war ar bladenn
    ha war an tu dehou, roll <b>holl bakadoù</b> ar
    rummad diuzet. 
    </p>

note: help part2
en: <p>
    With your basic selection <i>Minimal</i>,<i>Default</i>
    or <i>Almost everything</i> and your choice from
    categories <i>Multimedia</i>, <i>Games</i> and so on, a number
    of packages is preselected.
    Now you have the possibility to make your
    own decision about installing a certain
    package or not.
    YaST2 will show you the totally <b>required space</b>
    for all selected packages and
    <b>free</b> space on every partitions with
    every change. 
    </p>
br: <p>
    Gant ho tiuz diazez <i>Reizhiad vihan</i>, <i>Reizhiad skoueriek</i>
    pe <i>Hogos pep tra</i> hag an diuzadennoù ho peus graet er strolladoù
    <i>Liesvedia</i>, <i>C'hoarioù</i> hag all, ez eus bet rakdiuzet
    un niver bras a bakadoù meziantel.
    Bremañ e c'hellit divizout ha staliet e vo pe get pakadoù' zo.
    YaST2 a ziskouezo deoc'h an <b>egor rekizet</b> evit an holl
    bakadoù diuzet hag ivez
    an egor <b>dieub</b> war pep parzhad goude pep kemmadur.
    </p>

note: help part3
en: <p>
    How to do:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Select a package set in list on
    left and YaST2 will show the corresponding
    packages with status information:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : package is selected for installation
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : package is not selected
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 has automatically selected this
               package because another selected package
               depends on it
    </p>
br: <p>
    Setu penaos ober:
    </p>
    <p>
    <tt>1.</tt> Diuzit ur rummad pakadoù el listenn war an tu
    kleiz. YaST2 a ziskouezo deoc'h ar pakadoù hag ivez titouroù
    a-zivout o stad:
    </p>
    <p>
    <b>X</b> : ar pakad a zo diuzet evit bezañ staliet
    </p>
    <p>
    <b>_</b> : ar pakad n'eo ket diuzet
    </p>
    <p>
    <b>a</b> : YaST2 en deus diuzet ent emgefreek ar pakad-mañ
               rak ur pakad all a zo kevamzalc'h gantañ
    </p>

note: help part4
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an additional package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. You can also remove a selected package from
    installation list.
    YaST2 will always check the dependencies, that means
    all needed packages will automatically marked with
    an <b>a</b> and all unneeded will be deselected.
    </p>
br: <p>
    <tt>2.</tt> Evit diuzañ ur pakad da staliañ ouzhpenn, klikit div wech
    war al linenn azas pe merkit al linenn hag arverit neuze
    pe an nozelenn <b>Lakaat e pleustr</b> pe
    ur verradenn. Bez'e c'hellit ivez skarzhañ eus al listenn
    ur pakad diuzet.
    Ar c'hevamzalc'hioù a vo atav gwiriet gant YaST2. An holl bakadoù
    rekizet a vo neuze aroueziet ent emgefreek gant un
    <b>a</b> hag ar pakadoù diezhomm a vo ezdiuzet.
    </p>

note: help part5 of 6
en: <p>
    <tt>3.</tt> For some packages you need at least one of
    several other packages. In that case you can choose
    from a list in popup <em>Additional package required</em>.
    Other packages cannot be installed together. They 
    are shown in <em>Package conflict</em> popup and you
    can decide whether to install the package or not.
    </p>
    <p>
    Please note: The package shown in popup is possibly
    not the selected one, but an automatically needed one.
    </p>
br: <p>
    <tt>3.</tt> Evit staliañ pakadoù 'zo e rankit staliañ ivez ur pakad all
    da nebeutañ. Bez'e c'hellit e ziuzañ er prenestr <em>Pakad all rekizet</em>.
    Bez'ez eus ivez pakadoù ha na c'hellont ket bezañ staliet a-gevret.
    Diskouezet e vint er prenestr <em>Pakadoù digenglotus</em>
    hag e c'hellot divizout staliañ pe get ar pakad.
    </p>
    <p>
    Merkit: Marteze ne vo ket ar pakad diskouezet er prenestr an hini
    diuzet met unan rekizet ent emgefreek.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>Detailed Software Selection</b> without saving
    any of your choices, <b>OK</b> will save your selection.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Evit kaout un deskrivadur resis eus pep pakad,
    klikit war an nozelenn <b>Deskrivadur</b>.
    An nozelenn <b>Nullañ</b> ho kaso en-dro d'an
    dibarzh <b>Diuz munudek ar meziantoù</b> hep ma vefe
    miret hini ebet eus ho tiuzadennoù. Gant <b>OK</b> e c'hellit.
    mirout ho tiuzadennoù.
    </p>
    <br>

note: title for popup with helptext
en: Help Software Single Selection
br: Skoazell evit diuz unveziadel ar meziantoù

note: additional help pay selection
en: <p>
    Here you can choose which commercial packages should
     be installed.
    </p>
    <p>
    Beware: Not all packages are full-featured versions, some require a
    registration, some are time-limited.
    </p>
    <p>
    You can select an package by clicking on corresponding line or
    deselect a marked one.
    </p>
br: <p>
    Amañ e c'hellit divizout pere eus ar pakadoù kenwerzhel
    a zo da vezañ staliet
    </p>
    <p>
    Merkit: Ne vez ket pourvezet gant an holl bakadoù un doare klok.
    Evit pakadoù 'zo e vez rekizet un enskrivadur. Reoù all a zo oberatael
    e-pad ur pennad amzer hepken.
    </p>
    <p>
    Dre glikañ war al linenn azas e c'hellit diuzañ ur pakad pe ezdiuzañ
    unan merket.
    </p>

note: title for popup with help text
en: Help Commercial Package Selection
br: Skoazell evit diuz ar pakadoù kenwerzhel

note: additional help for post install
en: <p>
    You have the possibility to install additional
    packages or to delete installed ones.
    Please be careful when deleting packages and always
    pay attention to <em>Warning</em> popups.
    Do not remove Linux Base System packages ( set 'a' ).
    </p>
br: <p>
    Tu ho peus da staliañ pakadoù ouzhpenn pe da
    zilemel pakadoù staliet.
    Bezit evezhiek pa zilamit pakadoù ha taolit atav
    pled ouzh ar c'hemennadoù <em>Diwall</em>.
    Na zilamit ket pakadoù ar reizhiad Linux diazez ( rummad 'a' ).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <b>i</b> : package is installed
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : package will be deleted 
    </p>
br: <p>
    <b>i</b> : ar pakad a zo staliet
    </p>
    <p>
    <b>d</b> : ar pakad a vo dilamet 
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    <tt>2.</tt> To select an unmarked package for
    installation double click on corresponding line or
    select line and use the <b>Apply</b> Button or
    shortcut. YaST2 will automatically select
    additional needed packages.
    You can also remove already installed packages
    from your system ( they will be marked for
    deleting ).
    </p>
br: <p>
    <tt>2.</tt> Evit diuzañ ur pakad ha n'eo ket merket
    c'hoazh da vezañ staliet, klikit div wech war al linenn azas
    pe merkit al linenn hag arverit pe an nozelenn <b>Lakaat e pleustr</b>pe ur verradenn. YaST2 a ziuzo ent emgefreek ar pakadoù rekizet
    ouzhpenn.
    Bez'e c'hellit ivez skarzhañ eus ho reizhiad
    pakadoù staliet (merket e vint da vezañ dilamet).
    </p>

note: additional help for post install
en: <p>
    For getting a detailed description for each package
    press button <b>Description</b>.
    With button <b>Cancel</b> you will return to
    <b>YaST2 System Configuration and Administration</b>
    without saving any of your choices. Pressing <b>OK</b>
    will start the installation or removing of packages.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Evit kaout un deskrivadur resis eus pep pakad,
    klikit war an nozelenn <b>Deskrivadur</b>.
    An nozelenn <b>Nullañ</b> ho kaso en-dro d'an
    dibarzh <b>Kefluniadur ha merourezh ar reizhiad gant YaST2</b>
    hep ma vefe miret hini ebet eus ho tiuzadennoù. Ma klikit war <b>OK</b>.
    e vo loc'het an argerzhadur staliañ pe dilamet pakadoù.
    </p>
    <br>

note: title for popup with help text
en: Help Single Package Selection
br: Skoazell evit diuz unveziadel ar meziantoù

note: Warning popup if user pressed Cancel
en: WARNING
    
    Your individual selection of packages and any of
    your choices will be lost when exiting with Cancel!
    
    Do you really want to exit?
br: DIWALLIT
    
    Freuzet e vo ho tiuz pakadoù a-ziforc'h hag ho holl
    ziuzadennoù all ma kuitait gant an nozelenn Nullañ!
    
    Mennet oc'h da vat da guitaat?

en: One moment please...
br: Ur predig mar plij...

note: screen title for software selection
en: Software Selection
br: Diuz ar meziantoù

note: Display warning message
en: You have already chosen software from "Detailed selection".
    You will lose that selection if you change the basic selection.
br: Dibabet ho poa endeo meziantoù en dibarzh "Diuz munudek".
    Ho tiuzadennoù a vo freuzet ma taskemmit an diuz diazez.

note: Push button that will pop up the detailed software selection (e.g. Multimedia, Games, KDE, Gnome, ... - not the individual packages!)
en: &Detailed selection...
br: Diuz &munudek...

note: explain chooseable system configurations but beware: some of the text in <b>'s, e.g. Default comes from the index file, translations must be consistent with po/index/index.??.po help part 1 of 3
en: <p>
    The SuSE Linux <b>Default</b> system is a good software
    base for most systems. You will not need to insert all of the CDs that 
    come with SuSE Linux for this selection. Further software from the
    other CDs can always be added later. 
    </p>
br: <p>
    Un diaz meziantel mat eo ar <b>reizhiad skoueriek</b> SuSE Linux
    evit an darn vuiañ eus ar reizhiadoù. Gant an dibarzh-mañ n'ho po ket ezhomm 
    eus an holl CD pourvezet gant SuSE Linux. Da c'houdevezh e c'hellot staliañ
    meziantoù all ar CD n'ho peus ket implijet.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    <b>Default with Office</b> extends this default system to include
    powerful graphical office applications.
    </p>
br: <p>
    Er <b>reizhiad skoueriek gant Office</b> ez eus, ouzhpenn ar pakadoù
    kinniget er reizhiad skoueriek, meziantoù burev kevregañ galloudek.
    </p>

note: help part 3 of 4
en: <p>
    The <b>Minimal</b> system includes just the bare essentials necessary
    to safely run SuSE Linux. Please notice that this selection <b><i>does not include
    graphical desktop environments</i></b>, i.e. no X11, no KDE, no Gnome etc.
    Select this option as a base for your own custom selection, for
    dedicated server systems that don't need a graphical desktop or for
    systems that are short on disk space and/or memory.
    </p>
br: <p>
    Er <b>reizhiad vihan</b> n'eus nemet ar meziantoù ret-holl evit diogeliñ
    mont en-dro digudenn SuSE Linux. Merkit: <b><i>N'eus ket enni a endroioù
    burev kevregañ</i></b>, da lavarout eo n'ho po na X11, na KDE, na Gnome
    An dibarzh-mañ a c'hell bezañ diuzet da ziazez evit ur reizhiad hiniennet,
    evit ur reizhiad servijer dediet hep burev kevregañ pe evit reizhiadoù
    gant nebeut a egor ha/pe a vemor.
    </p>

note: help part 4 of 4
en: <p>
    <b>Almost everything</b> includes every software package that comes
    with SuSE  Linux except the sources. Please make sure you have a lot of
    disk space available when you select this option.
    </p>
    
    <p>
    For more control about what software to install select
    <b>Detailed selection</b>.
    </p>
    <br>
br: <p>
    <b>Hogos pep tra</b> a ginnig deoc'h, war-bouez an tarzhoù, kement pakad
    meziantoù pourvezet gant SuSE Linux. Ma tiuzit an dibarzh-mañ,
    gwiriit ez eus trawalc'h a egor dieub war ho pladenn galet.
    </p>
    
    <p>
    Gant an dibarzh <b>Diuz munudek</b> e c'hellit reoliñ gwelloc'h diuz
    ar meziantoù da staliañ.
    </p>
    <br>

en: Please deselect some packages.
br: Ezdiuzit un nebeud pakadoù mar plij.

en: Do you really want
    to reset your detailed selection?
br: Mennet oc'h da vat da
    freuzañ ho tiuz munudek?

note: screen title for detailed software selection
en: Detailed Software Selection
br: Diuz munudek ar meziantoù

note: Check box for installing all source code packages
en: &Install available sources
br: &Staliadur an tarzhoù hegerz

en: Categories
br: Strolladoù

en: %1 remaining free space on hard disk
br: %1 a egor dieub a zo c'hoazh war ar bladenn galet

en: &Commercial software...
br: Meziantoù k&enwerzhel

en: Select &single packages...
br: Diuz &unveziadel ar meziantoù...

note: Explain additional software categories (E.g. Multimedia, Games, Development, ...). help part 1 of 3
en: <p>
    Select categories of software to install.
    </p>
    
    <p>
    The basic system will always be installed. The software categories
    automatically include other system components as required,
    i.e. if you select a desktop like <i>KDE</i> or <i>GNOME</i>, the X
    Window System will automatically be installed.
    </p>
br: <p>
    Diuz ar strolladoù meziantoù da staliañ.
    </p>
    
    <p>
    Ar reizhiad diazez a vez atav staliet. Diouzh ar strollad ho peus
    diuzet e vo staliet ent emgefreek pakadoù all. Ma tiuzit, da skouer,
    ur burev evel <i>KDE</i> pe <i>GNOME</i>, e vo staliet ar
    reizhiad X Window ent emgefreek.
    </p>

note: help part 2 of 3
en: <p>
    Software categories may overlap, i.e. there may be software packages
    that belong to <i>Multimedia</i> as well as to <i>KDE</i>.
    That's why the required disk space is not displayed along with the
    categories - the total disk space required depends on the combination
    of selected categories.
    </p>
br: <p>
    Ar strolladoù meziantoù a c'hell a-wechoù kengejañ. Pakadoù eus ar
    strollad <i>Liesvedia</i>, da skouer, a c'hell bezañ ivez e <i>KDE</i>.
    Setu perak ne vez ket diskouezet an egor rekizet a-gevret gant ar
    strolladoù - Hervez an doare ma'z eo kevredet ar strolladoù meziantoù e
    vo disheñvel ment hollek an egor rekizet.
    </p>

note: help part 3 of 3
en: <p>
    SuSE Linux comes with all free sources, so you have the option to
    <b>install available sources</b> for selected components.  Please
    note: Sources are not available for commercial software.
    </p>
    <br>
br: <p>
    SuSE Linux a zo pourvezet gant an holl darzhoù frank. Gallout a rit
    <b>staliañ an tarzhoù hegerz</b> evit ar meziantoù diuzet. Merkit:
    Tarzhoù ar meziantoù kenwerzhel n'int ket hegerz.
    </p>
    <br>

en: <p>
    Normally, this will take a couple of minutes. Please wait...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> has to initialize your SuSE Linux system.  Depending on
    the CPU and the amount of memory, this procedure can take some time.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Peurvuiañ e pad an argerzhadur-mañ un nebeud munutennoù. Gortozit mar plij...
    </p>
    <p>
    <tt>SuSEconfig</tt> a rank deraouekaat ho reizhiad SuSE Linux. Diouzh tizh
    ho kewerier (CPU) ha barr enderc'hel ar vemor e vo berr pe hir ar gedvezh.
    </p><br>

en: Finishing the installation
br: O peurechuiñ ar staliadur

note: startup text, same as in installation.ycp
en: YaST2
    Initializing ...
br: YaST2
    O teraouekaat ...

note: label to progress bar for startup initialization
en: Checking system
br: Gwiriañ ar reizhiad

note: somehow, we couldn't find any harddisks for installation. This is a fatal error, we can't do anything about it
en: No disks found for installation
    Please check your hardware
br: N'eus ket bet kavet a bladennoù evit ar staliadur
    Gwiriit ho periant mar plij

note: list exhausted restart at 0 advise user to insert the right CD
en: Please insert CD %1.
br: Ensoc'hit ar CD %1 mar plij

note: inform user about current CD
en: %1
    Currently CD %2 is inserted.
br: %1
    Ensoc'het eo ar CD %2 evit ar mare.

note: Dialog, sentence 4 of 3 `Left(`Label(_("Do you want to use it for your system?"))),
en: &Skip
br: &Heptreugañ

note: helptext (help1) reports packages will be installed or removed (module called in running system) help1 part 1 of 2
en: <p>
    On first run all additional selected software packages will be installed.
    After that packages marked for deletion in previous dialog will be
    removed from your installation.
    </p>
br: <p>
    En tennad kentañ e vo staliet an holl bakadoù meziantel diuzet ouzhpenn.
    Goude-se e vo lamet eus ho staliadur an holl bakadoù ho poa ezdiuzet
    er voest emziviz diaraok.
    </p>

note: help1 part 2 of 2
en: <p>
    Whole procedure could take some time. If you want to know more
    about the software coming with <b>SuSE Linux</b>
    don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>
br: <p>
    An Argerzhadur-se a c'hell padout ur pennad. M'ho peus c'hoant da c'houzout
    hiroc'h a-zivout ar meziantoù pourvezet a-gevret gant <b>SuSE Linux</b>
    taolit ur sell war <em>stlennvon skoazell SuSE</em> 
    (http://sdb.suse.de)
    </p>
    <br>

note: helptext (help2) reports packages will be installed help2 part 1 of 2
en: <p>
    The selected software will be installed.
    </p>
    
    <p>
    And if you're feeling bored watching this screen take the time to
    browse through appendix F of
    the manual; this appendix tries to answer <em>Frequently Asked
    Questions</em> (FAQ).
    </p>
br: <p>
    Staliet e vo ar meziantoù diuzet.
    </p>
    
    <p>
    Ma kavit hir hoc'h amzer o sellout ouzh ar skramm, e c'hellit follennata
    stagadenn F an
    dornlevr. Er stagadenn-se e vez klasket respont d'ar <em>goulennoù graet
    alies</em> (Frequently Asked Questions - FAQ).
    </p>

note: help2 part 2 of 2
en: <p>
    Don't hesitate to have a look at the <em>SuSE Support Database</em> 
    (http://sdb.suse.de) if you want to know more about the
    software coming with <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Taolit ur sell war <em>stlennvon skoazell SuSE</em> 
    (http://sdb.suse.de) m'ho peus c'hoant da c'houzout hiroc'h
    a-zivout ar meziantoù pourvez a-gevret gant <b>SuSE Linux</b>.
    </p>
    <br>

note: Announce number of packages that will be installed
en: Installing %1 software packages
br: O staliañ %1 pakad meziantoù

note: Label for disk usage progress bar
en: Disk Usage
br: Egor ac'hubet war ar bladenn galet

note: inform user about installation or deinstallation progress, so the label have to be a common expression for how many packages are already worked trough (german: abgearbeitet)
en: %1 packages processed
br: %1 pakad kemeret e kont

note: warn user about exhausted diskspace during installation of packages this is a popup with options "continue" and "cancel"
en: Diskspace exhausted !
br: N'eus ket mui a lec'h war ar bladenn !

note: Continue button
en: C&ontinue
br: K&enderc'hel

note: in case of cancel ask user if he really wants to quit installation
en: Do you really want
    to quit the installation?
br: Mennet oc'h da vat
    da zilezel an argerzhadur staliañ?

en: RPM returned an error
br: Ur fazi zo bet distroet gant RPM

en: The packager returned an unknown code
br: Ur voneg dizanv zo bet distroet gant ar merour pakadoù

note: Announce number of packages that will be removed
en: Removing %1 packages
br: Dilemel %1 pakad

note: Title for root-password dialogue
en: Password for "root", the system administrator
br: Ger-tremen evit "root", merour ar reizhiad

note: advise user to remember his new password
en: Don't forget what you enter here!
br: Arabat disoñjal ar pezh ho peus enanket amañ!

note: Label: get password for user root Please use newline if label is longer than 40 characters
en: &Enter a password for user root:
br: &Enankit ur ger-tremen evit an arveriad root:

note: help text ( explain what the user "root" is and does ) help part 1 of 4
en: <p>
    Apart from normal users of the system, who write texts, for instance, create
    graphics or look for information on the Internet, the user "root" exists on
    every system. The user "root" is always called into action whenever
    administrative tasks need to be performed. In other words: login as root
    whenever you need, or want, to be the system administrator, and only then.
    </p>
br: <p>
    Ouzhpenn an arveriaded ordinal a skriv testennoù, a aoz kevregadoù,
    a glask titouroù war an Internet, ez eus ivez un arveriad "root" war
    pep reizhiad. An arveriad "root" a vez atav oberiant pa vez poelladoù
    merañ da seveniñ. Gant gerioù all: Emgevreañ evel root m'ho peus
    ezhomm pe c'hoant da vezañ merour ar reizhiad met en degouezhioù-se hepken
    </p>

note: help part 2 of 4
en: <p>
    As this administrator is equipped with extensive permissions, the password for
    "root" should be chosen carefully. A combination of letters and numbers is
    recommended. To ensure that the password was entered correctly, you are asked
    to repeat the process in a second field.
br: <p>
    Merour ar reizhiad en deus gwirioù-dreist hag rak-se e tlefe ar ger-tremen
    evit "root" bezañ dibabet gant ar brasañ evezh. Erbedus eo ur c'henaozad
    lizherennoù ha sifroù. Evit diogeliñ reizhder ar ger-tremen enanket e vez
    goulennet ouzhoc'h e adskrivañ en ur vaezienn all.

note: help part 3 of 4
en: 
    Remember the rules for the user
    password - the same signs are valid for the "root" password: you must
    distinguish between upper and lower case; a password should have at least 5
    characters, and as a rule, 
    not contain any umlauts.
br: 
    Kounait ar reolennoù da heuliañ
    evit ger-tremen an arveriad - an hevelep reolennoù a dalvez ivez evit
    ar ger-tremen "root": graet e vez an diforc'h etre pennlizherennoù ha
    lizherennoù munut. Ur ger-tremen a zle enderc'hel 5 arouezenn da nebeutañ.
    An tiredoù n'int ket aotreet.

note: help part 3 of 4
en: 
    Possible characters in addition are
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> and blanks and digits <tt>0</tt>
    to <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Do not forget this "root" password!
    </p>
    <br>
br: 
    An arouezennoù aotreet ouzhpenn al lizherennoù eo
    <tt>#*,.;:._-+!</tt><tt>$%&/|?{[()]}</tt> hag ivez gwennoù ha sifroù adal
    <tt>0</tt> betek <tt>9</tt>.
    </p>
    <p>
    Na zisoñjit ket ar ger-tremen "root"!
    </p>
    <br>

note: report misspellings of the password
en: The first and the second version
    of the password are different!
    Please try again.
br: Stumm kentañ hag eil stumm
    ar ger-tremen a zo disheñvel.
    Grit un enankad all, mar plij.

note: report if user forgot to enter a password
en: You didn't enter a password
    Please try again.
br: N'ho peus enanket ger-tremen ebet
    Grit un enankad, mar plij.

note: explain how a password has to be formed
en: The password must have at least 5 characters
    Please try again.
br: Ar ger-tremen a rank enderc'hel 5 arouezenn da nebeutañ
    Grit un enankad all.

note: html-format advise the user to wait for completion part 1 of 2
en: <p>
    Please stand by while your hard disk is prepared.</p>
br: <p>
    Gortozit ur pennad, ken na vo prientet ho pladenn galet.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    Depending on the size of your hard disk and your processor speed, this	action
    might take some time.  5 minutes are not unusal for disks larger than 4 GB.  
    Often, the progress meter doesn't show a linear progress; even if it looks 
    slow near the end ("95 %"), please be patient: the formatting	tool has to 
    perform various checks.	</p><br>
br: <p>
    Diouzh braster ho pladenn galet ha tizh ho kewerier e c'hell an argerzhadur-mañ
    padout ur pennad. A-wechoù 5 munutenn gant pladennoù gant ouzhpenn 4 GB.
    Alies a-walc'h ne vez ket diskouezet an argammediñ linennek gant ar meneger
    ha ma soñj deoc'h en diwezh ("95 %") ne da ket mui an traoù war-raok, na
    gollit ket fiziañs: ar goulev mentrezhañ en deus poelladoù gwririañ
    a-bep seurt da gas da benn.</p><br>

note: hard disk will be made ready for installing Linux
en: Preparing Your Harddisk
br: O prientiñ ho pladenn galet

en: The disk has an unsupported partition table
    Please re-partition disk %1
br: An daolenn barzhadoù a zo war ar ar bladenn n'eo ket skoret.
    Adparzhit ar bladenn %1

en: Couldn't setup swap partition %1
br: N'eus ket bet tu da aozañ ar parzhad disloañ %1

en: Formatting %1 as %2
br: O ventrezhañ %1 evel %2

note: title for selection box 'mouse'
en: Please choose your mouse type from the list
br: Diuzit rizh ho logodenn diwar al listenn

note: Push button to test the selected settings: starts the selected X server and 'xfine'
en: &Test
br: &Arnodiñ

note: Help text for mouse settings dialog - START: The user chooses a mouse type (e.g. Logitech MouseMan, PS/2, Microsoft serial) from a list. He can apply the settings with a "Test" button or just leave this dialog with "next" (this will also apply the settings). Special care needs to be taken to explain
en: <p>
    YaST2 could not identify your type of mouse.
    Choose the <b>mouse type</b> attached to your computer.
    </p>
br: <p>
    YaST2 n'en deus ket gallet naouaat rizh ho logodenn.
    Diuzit <b>rizh ho logodenn</b>.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the arrow keys to select a mouse. If the selection bar does not
    move, hit the <b><i>Tab</i></b> key (maybe repeatedly) until it does.
    </p>
br: <p>
    Arverit ar stokelloù bir evit diuzañ ul logodenn. Ma ne fiñv ket ar varrenn
    diuz, pouezit war ar stokell <b><i>Taolennata</i></b> (meur a wech diouzh ret)
    ken ez aio ar varrenn en-dro.
    </p>

note: Help text - continued
en: <p>
    Use the <b>Test</b> button to apply and test the selected settings.
    </p>
br: <p>
    Klikit war <b>Arnodiñ</b> evit lakaat e pleustr hag arnodiñ an arventennoù.
    </p>

note: Help text - END
en: <p>
    If you select <b>None</b>, you have to use the keyboard as
    described in the manual.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Ma tiuzit <b>Hini ebet</b> e vo ret deoc'h ober gant ar c'hlavier
    evel ma'z eo displeget en dornlevr.
    </p>
    <br>

en: Mouse configuration
br: Kefluniadur al logodenn

note: message above radiobuttons (installation/update)
en: Please select
br: Grit ho tiuz mar plij

note: label for radiobutton 1, New installation
en: New &installation
br: &Staliadur nevez

note: label for radiobutton 2, update
en: &Update an existing system
br: &Hizivaat ur reizhiad bezant

note: help text for installation method
en: <p>
    Select <b>new installation</b> if there is no existing SuSE Linux
    system on your machine or if you want to completely replace an
    existing SuSE Linux system, abandoning all its configuration settings.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Diuzit <b>Staliadur nevez</b> ma n'eus reizhiad SuSE Linux ebet
    war hoc'h urzhiataer pe ma fell deoc'h erlec'hiañ penn-da-benn
    ur reizhiad SuSE Linux hep mirout an arventennoù anezhi.
    </p>
    <br>

note: FIXME: Remove <br> in the above paragraph (changed paragraph order - ( <br> intentionally left right now to prevent all translations from breaking prior to the 7.0 release - sh@suse.de Jul 05, 2000)
en: <p>
    Select <b>update an existing system</b> to upgrade a SuSE Linux system
    already installed on your machine. This option will preserve
    configuration settings from your existing system whenever possible.
    </p>
br: <p>
    Diuzit <b>hizivaat ur reizhiad bezant</b> evit bremanaat ur reizhiad
    SuSE Linux staliet endeo war hoc'h urzhiataer. Gant an dibarzh-mañ e vo
    miret, kement ha ma'z eus tu, an arventennoù eus ho reizhiad bezant.
    </p>

note: screen title for installation method
en: Install SuSE Linux
br: Staliañ SuSE Linux

note: Information about suggested LILO installation: Some other system present (MS Windows etc.) - LILO will be installed on floppy just to play safe
en: Another operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed on a floppy disk in order to make sure
    this operating system can safely be started.
br: Ur reizhiad korvoiñ all a zo bet kavet war hoc'h urzhiataer.
    
    Staliet e vo LILO war ur bladennig e doare ma c'hello ar reizhiad
    korvoiñ-se bezañ loc'het hep riskl ebet.

note: Information about suggested LILO installation: The /boot partition is not accessible (e.g. above cylinder 1024). LILO and the kernel files need to be installed on a floppy.
en: With the current hard disk partitioning Linux cannot be started
    directly from hard disk.
    
    LILO and all necessary start files need to be installed on a floppy disk.
    Another configuration is not recommended.
br: Gant parzhadur ar bladenn galet ne c'hell ket Linux bezañ loc'het
    ouzh-eeun diwar ar bladenn.
    
    LILO hag an holl restroù loc'hañ ret a rank bezañ staliet war ur bladennig.
    Ur c'hefluniadur all n'eo ket erbedus.

note: Information about suggested LILO installation: The best case: No other OS on the machine, /boot can be reached, no doubts about the boot device. Everything perfect. LILO will be installed in the MBR of the boot disk.
en: No other operating system has been detected on your computer.
    
    LILO will be installed in the start sector of the first hard disk.
br: N'eus bet kavet reizhiad korvoiñ all ebet war hoc'h urzhiataer.
    
    LILO a vo staliet er gennad boulc'hañ ar c'hentañ pladenn galet.

note: lilo == "custom" Information about suggested LILO installation: We have a mixed IDE / SCSI system and made an educated guess (but just a guess! We are not sure!) about the most likely boot disk. The name of that disk is shown along with the message. LILO will be installed in the MBR of this disk.
en: There are several hard disks installed in your computer.
    Most likely the following disk is being used for system start:
    
    %1
    
    LILO will be installed in the start sector of this disk.
br: Bez'ez eus meur a bladenn galet en hoc'h urzhiataier.
    Marteze a-walc'h ez eo bet arveret, evit loc'hañ ar reizhiad, ar bladenn-mañ:
    
    %1
    
    Staliet e vo LILO er gennad boulc'hañ ar bladenn-mañ.

note: Button to branch into LILO expert configuration dialog
en: &Custom LILO installation...
br: Staliañ LILO er &mod all...

note: help text system start configuration, boot manager, lilo and so on help part 1 of 6
en: <p>
    SuSE Linux comes with a boot manager, <b><i>LILO</i></b>, that is capable of
    starting Linux as well as other operating systems. 
    </p>
br: <p>
    A-gevret gant SuSE Linux e vez pourvezet ar merour boulc'hañ <b><i>LILO</i></b>
    en araez da loc'hañ pe Linux pe ur reizhiad korvoiñ all. 
    </p>

note: help part 2 of 6
en: <p>
    A reasonable LILO configuration that works for most systems is
    suggested here. If you don't like this suggested LILO installation,
    select <b>custom LILO installation</b>.
    </p>
br: <p>
    Ur c'hefluniad LILO dereat hag oberatael evit an darn vuiañ eus ar reizhiadoù
    a zo kinniget amañ. Ma ne blij ket deoc'h ar c'hefluniad kinniget, diuzit
    <b>staliañ LILO en ur mod all</b>.
    </p>

note: help part 3 of 6
en:   <p>
    SuSE Linux may be installed on just about any hard disk on your system.
    </p>
    <p>
    LILO itself needs to be installed in a location that is accessible as
    a boot device from your system's BIOS (Basic Input Output System).
    </p>
br:   <p>
    SuSE Linux a c'hell bezañ staliet war n'eus forzh pe bladenn.
    </p>
    <p>
    LILO e-unan a rank bezañ staliet en ul lec'h diraezus d'ar BIOS (Basic Input Output System).
    </p>

note: help part 4 of 6
en: <p>
    For most PC BIOSes, this means LILO has to be installed on the first
    hard disk below cylinder 1024, either in the MBR (the Master Boot
    Record) or on a bootable primary partition - or on a boot floppy
    (if you have a floppy disk drive).
    </p>
br: <p>
    An darn vuiañ eus ar BIOS a ampleg e ve staliet LILO war ar c'hentañ pladenn
    a-is ar granenn 1024 pe en MBR (gennad boulc'hañ pennañ) pe war ur parzhad
    kentael oc'h aotreañ ar boulc'hañ. Bez'e c'hell ivez bezañ staliet war ur
    bladennig voulc'hañ (m'ho peus ul lenner pladennigoù).
    </p>

note: help part 5 of 6
en: <p>
    When other operating systems are installed, YaST2 will always suggest
    the safest possible option: Install LILO on a boot floppy. This makes
    sure there will be no conflict with the other operating system(s) on
    your computer.
    </p>
br: <p>
    M'ho peus reizhiadoù korvoiñ all war ho pladenn e kinnigo YaST2 deoc'h atav
    an dibarzh surañ: Staliañ LILO war ur bladennig voulc'hañ. An dibarzh-mañ
    a ziogel ne savo kudenn ebet gant ar reizhiad korvoiñ all staliet war hoc'h
    urzhiataer.
    </p>

note: help part 6 of 6
en: <p>
    Please notice that LILO is capable of booting other operating
    systems, too. But to make use of that feature requires additional
    skills and knowledge. Please read the manual for details.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Merkit: LILO a c'hell ivez boulc'hañ reizhiadoù korvoiñ all. Met un tamm
    gouiziegezh ha barregezh a zo ret evit gallout tennañ splet eus an dibarzh-se.
    Evit kaout titouroù resisoc'h, lennit an dornlevr.</p>
    <br>

note: Suggested LILO installation - can be overridden with expert mode.
en: System Start Configuration
br: Kefluniañ loc'hadur ar reizhiad

note: Radio button for LILO installation on /dev/hda or /dev/sda MBR
en: Install LILO in the boot disk ('&MBR')
br: Staliañ LILO er gennad boulc'hañ pennañ ('&MBR')

note: Radio button for LILO installation on floppy only
en: Create a boot &floppy
br: &Aozañ ur bladennig voulc'hañ

note: Radio button for LILO installation: Have other boot manager, install in partition /boot only
en: Install LILO on partition /&boot (have other boot manager)
br: Staliañ LILO war ar parzhad /&boot (merour boulc'hañ all)

note: Radio button for LILO installation: Other partition (enter name in text input field)
en: Install LILO on &other partition:
br: Staliañ LILO war ur &parzhad all:

note: Text input field to enter additional boot parameters
en: &Kernel boot parameters:
br: &Arventennoù boulc'hañ ar graoñell

note: check box: use the 'linear' option?
en: Use the '&linear' option
br: Arverañ an dibarzh '&linear'

note: helptext for the customized LILO installation part 1 of 7
en: <p>
    LILO (the LInux LOader) can be installed in different places:</p>
br: <p>
    LILO (LInux LOader) a c'hell bezañ staliet e meur a lec'h:</p>

note: part 2 of 7
en: <p>
    - In the <b>MBR</b> (the Master Boot Record).  This is recommended whenever SuSE Linux
    is the only operating system on the hard drive, or if you <em>definitely</em>
    know that you can boot all the other operating systems with LILO. The old MBR
    should be saved to disk, as a precaution.
    </p>
br: <p>
    - En <b>MBR</b> (ar gennad boulc'hañ pennañ). Kement-se a zo erbedus ma'z eo SuSE Linux
    ar reizhiad korvoiñ nemeti bezant war ho pladenn galet. Pe ma ouzoc'h <em>hep mar ebet</em>
    e c'hell ho reizhiadoù korvoiñ all bezañ boulc'het gant LILO. An MBR kozh
    a zlefe bezañ kadavet war ur bladennig evit muioc'h a surentez.
    </p>

note: part 3 of 7
en: <p>
    - On a <b>floppy</b> disk (if your system has a floppy disk drive),
    if you want to avoid the risk of interfering with an already existing
    boot mechanism. You may need to enable booting from floppy disk in
    your system's BIOS when you select this option.
    </p>
br: <p>
    - War ur <b>bladennig</b> (ma'z eus ul lenner pladennigoù en ho reizhiad)
    ma fell deoc'h diarbenn kudennoù gant ur wikefre voulc'hañ bezant
    Ma tiuzit an dibarzh-mañ e c'hellfe bezañ ret deoc'h gweredekaat, e BIOS ho reizhiad, an dibarzh 'Boulc'hañ diwar ur bladennig'.
    </p>

note: part 4 of 7
en: <p>
    - In the <b>/boot</b> partition.  This option can always be used
    if you have a number of operating systems on the hard drive, and if you want to
    boot with your own boot manager, or <tt>loadlin</tt>, for example. The
    advantage of this method is that the MBR is left alone.
    </p>
br: <p>
    - Er parzhad <b>/boot</b>. Bez'e c'hellit atav diuzañ an dibarzh-mañ
    m'ho peus meur a reizhiad korvoiñ war ho pladenn galet ha ma fell deoc'h
    ober gant ho merour boulc'hañ deoc'h, gant <tt>loadlin</tt> da skouer.
    Splet an hentenn-mañ eo lezel digemm ar gennad boulc'hañ pennañ (MBR).
    </p>

note: part 5 of 7
en: <p>
    Notice: If you use this method, you will also need to configure
    this other boot manager (e.g. <tt>loadlin</tt>) accordingly.
    </p>
br: <p>
    Merkit: Ma tiuzit an hentenn-mañ e vo ret deoc'h kefluniañ ivez ar
    merour boulc'hañ all (da skouer <tt>loadlin</tt>) en un doare azas.
    </p>

note: part 6 of 7
en: <p>
    - In some <b>other</b> partition. You need to know your system's
    restrictions when you select this option. Most PCs for example have a
    BIOS limit that restricts booting to hard disk cylinders below
     1024. Depending on what boot manager to use, you may or you may not
     be able to boot with LILO in a logical partition.
    </p>
br: <p>
    - War ur parzhad <b>all</b>. Ret eo deoc'h, ma tiuzit an dibarzh-mañ,
    anavezout ar bevennoù ampleget gant ho reizhiad. Gant un darn vras eus ar
    PC, da skouer, ez eus ur BIOS hag a ampleg e ve lec'hiet ar parzhad boulc'hañ
    a-is ar granenn 1024. Diouzh ar merour boulc'hañ arveret ganeoc'h e c'hellot
     pe ne c'hellot ket boulc'hañ gant LILO diwar ur parzhad mezoniel.
    </p>

note: part 7 of 7
en: <p>
    Enter the partition's device name (e.g. <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) in the input field.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Enankit anv trobarzhell ar parzhad (da skouer <tt>/dev/hda3</tt>,
    <tt>/dev/sdb</tt>) er vaezienn enankañ.
    </p>
    <br>

en: Custom LILO installation
br: Staliañ LILO en ur mod all

en: You did not enter a partition
br: N'ho peus erspizet parzhad ebet

en: Welcome to YaST2 - the SuSE Linux
    installation / system administration program.
br: Degemer mat e YaST2 - goulev
    staliañ ha merañ SuSE Linux.

en: Select your language:
br: Diuzit ho yezh:

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the Id `next, `back, and `help helptext for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>language</b> to be used during installation and later in
    the installed system.
    </p>
br: <p>
    Diuzit ar <b>yezh</b> a fell deoc'h ober ganti e-doug an argerzhadur staliañ
    ha diwezhatoc'h er reizhiad staliet.
    </p>

en: <p>
    Select <b>next</b> to continue with the next dialog. If you wish to
    change your selections in a later dialog, you can use the <b>back</b>
    and <b>next</b> buttons to switch back and forth between the
    installation dialogs.
    </p>
br: <p>
    Diuzit <b>War-raok</b> evit kenderc'hel gant an emziviz da heul. Ma fell
    deoc'h kemmañ ho tiuzadennoù diwezhatoc'h e c'hellit, gant an nozellennoù
    <b>War-gil</b> ha <b>War-raok</b> tremen, war-gil ha war-raok, eus an eil
    boest emziviz d'eben.
    </p>

en: <p>
    <b><i>Nothing will happen</i></b> to your computer until you confirm
    all your selections in the last installation dialog.
    </p>
    
    <p>
    You can select <b>Abort Installation</b> at any time to abort the
    installation process.
    </p>
    <br>
br: <p>
    <b><i>Ne c'hoarvezo netra</i></b> keit ha n'ho po ket talvoudet ho holl
    ziuzadennoù er voest emziviz diwezhañ.
    </p>
    
    <p>
    Da n'eus forzh pe vare e c'hellit <b>darniñ an argerzhadur staliañ</b>.
    </p>
    <br>

en: YaST2 needs at least 48 MB of memory to run.
    
    Please use the text based YaST1 for the
    installation of SuSE Linux on your PC.
    A detailed description of the installation
    procedure can be found in the manual.
br: YaST2 a c'houlenn da nebeutañ 48 MB a vemor evit mont en-dro.
    
    Arverit ar goulev YaST1, er mod testenn,
    evit staliañ SuSE Linux war ho PC.
    Un deskrivadur munudaouet eus an argerzhadur
    staliañ a c'hellit kavout en dornlevr.

note: Error msg
en: The root password could not be set!
    You won't be able to login!
br: N'eus ket bet tu da zidermenañ ar ger-tremen root!
    Ne c'hellot ket emgevreañ!

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config
br: N'eus ket bet tu da skrivañ ar gwerzhioù e /etc/rc.config

note: Error msg
en: Couldn't write values to /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config
br: N'eus ket bet tu da skrivañ ar gwerzhioù e /etc/rc.config.d/sendmail.rc.config

note: Error msg
en: An error occurred during creation of the user login!
br: C'hoarvezet ez eus ur c'hammad pa'z eo bet didermenet an anv arveriad!

en: Now booting your system...
br: O voulc'hañ ho reizhiad bremañ...

note: title for selection box 'keyboard layout'
en: Keyboard layout
br: Renkadur stokelloù ar c'hlavier

note: title for selection box 'timezone'
en: Timezone
br: Rann eur

note: title for input field to test the keyboard setting
en: &Test your keyboard:
br: &Arnodit ho klavier

note: Show a Wizardwindow with  that contents. Don't use the IDs `next, `back, and `help. help text for language,keyboard,timezone screen
en: <p>
    Choose the <b>keyboard layout</b> you want to use now during
    installation and later in the installed system.
    </p>
br: <p>
    Diuzit ar <b>renkadur stokelloù</b> a fell deoc'h ober gantan e-doug
    an ergerzhadur staliañ ha diwezhatoc'h er reizhiad staliet.
    </p>

en: <p>
    Then select the appropriate <b>timezone</b>. Choose the country or
    region where you are located.
    </p>
br: <p>
    Diuzit bremañ ar <b>rann eur</b> azas. Diuzit ar vro pe ar rannvro
    m'emaoc'h o chom enni.
    </p>

en: <p>
    If you are unsure, please use the default values already selected.
    </p>
    <br>
br: <p>
    M'emaoc'h etre daou soñj, kemerit ar gwerzhioù dre ziouer.
    </p>
    <br>

note: Screen title for keyboard and timezone screen
en: Basic Configuration
br: Kefluniad diazez

note: show the user the final username used for login
en: Your user name will be '%1'.
br: Hoc'h anv arveriad a vo '%1'.

en: Linux will be installed on harddisk
    %1
br: Linux a vo staliet war ar bladenn galet
    %1

note: inform about which partitions will be erased (i.e. re-used) for linux
en:   Erasing partition %1 (%2), was '%3'
br:   O karzhañ ar parzhad %1 (%2), a oa '%3'

note: inform about which partitions will be created for linux
en:   Creating partition %1 (%2), as %3 (%4)
br:   O krouiñ ar parzhad %1 (%2), evel %3 (%4)

note: Installed software
en: %1 MB software will be installed
br: %1 MB a veziantoù a vo staliet

note: show where lilo will be installed, this means MBR
en: The Linux boot manager will be written on your hard disk.
br: Merour boulc'hañ Linux a vo skrivet war ho pladenn galet.

note: show where lilo will be installed, this means just on floppy
en: The Linux boot manager will be written on a floppy disk.
br: Merour boulc'hañ Linux a vo skrivet war ur bladennig.

note: show where lilo will be installed, this means just on the boot record of the partition
en: The Linux boot manager will only be written on the linux partition.
br: Merour boulc'hañ Linux a vo skrivet war ar parzhad Linux hepken.

note: show where lilo will be installed, this means the user-selected partition
en: The Linux boot manager will only be written to %1
br: Merour boulc'hañ Linux a vo skrivet war %1 hepken

en: Pressing "Next" will start the installation.
br: Dre sankañ an nozelenn "War-raok" e loc'hit an argerzhadur staliañ.

note: Push button: Save the settings (i.e. everything entered during installation) to a floppy disk.
en: &Save settings to floppy disk
br: &Kadaviñ an arventennoù war ur bladennig

note: helptext (html-format) part 1 of 6
en: <p>
    YaST2 now has all the required information.
    <b><i>Please read all the data carefully</i></b> before you continue.
    </p>
br: <p>
    YaST2 en deus bremañ an holl stlennoù rekizet.
    <b><i>Lennit ar stlennoù gant evezh</i></b> a-raok kenderc'hel.
    </p>

note: part 2 of 6
en: <p>
    You will need your <b>user name</b>, your <b>user password</b> and -
    most importantly - the <b>root password</b> to work with the installed
    system. Do not forget those values! (But do not write them to a sticky
    note on your screen, either - this is a common security hole).
    </p>
br: <p>
    Ezhomm ho po eus hoc'h <b>anv arveriad</b>, ho <b>ker-tremen arveriad</b>
    ha - dreist holl - eus ar <b>ger-tremen root</b> evit gallout labourat
    gant ar reizhiad staliet. Na zisoñjit ket ar gwerzhadoù-mañ! (arabat eo deoc'h
    avat o skrivañ war un tamm paper peget ouzh ho skramm - kleuzañ a rafec'h un toull e diogelroez ho reizhiad!</p>

note: part 3 of 6
en: <p>
    If you are satisfied with the settings, select <b>next</b> in this dialog
    to <b><i>start the installation</i></b>. This is when things actually
    will happen: Your hard disk will be prepared according to your
    selections, and the software will be installed.
    </p>
br: <p>
    Ma'z eo an arventennoù diouzh ho c'hoant, diuzit <b>War-raok</b> er
    voest emziviz-mañ evit <b><i>loc'hañ an argerzhadur staliañ</i></b>. Ar
    bladenn galet a vo neuze prientet hervez an erspizadurioù graet ganeoc'h
    hag ar meziantoù a vo staliet.
    </p>

note: part 4 of 6
en: <p>
    If you wish to change any of the settings, use <b>back</b> to move back
    to the respective dialog(s), change them accordingly and then use
    <b>next</b> to move to this screen again.
    </p>
br: <p>
    Ma fell deoc'h daskemmañ unan bennak eus an arventennoù, diuzit <b>War-gil</b>
    evit distreiñ d'an emziviz(où) diaraok. Daskemmit neuze an arventennoù ha
    klikit goude-se war <b>War-raok</b> evit distreiñ d'ar skramm-mañ.
    </p>

note: part 5 of 6
en: <p>
    <b>Save settings to floppy disk</b> if you want to re-use these
    settings later.  Please use a fresh floppy disk - <em>not</em> the
    supplied SuSE "Boot disk" or the SuSE "Modules" disk. You might
    need those some day.
    </p>
br: <p>
    <b>Kadavit an arventennoù war ur bladennig</b> ma fell deoc'h arverañ
    adarre o stlennoù diwezhatoc'h. Implijit evit-se ur bladennig nevez -
    na gemerit <em>ket</em> ar bladennig voulc'hañ pe ar bladennig gant ar
    molladoù pourvezet gant SuSE. Un deiz, marteze, ho po ezhomm eus ar pladennigoù-se.
    </p>

note: part 6 of 6
en: <p>
    If you wish to abort the installation entirely, select <b>Abort
    installation</b>.  You will lose all settings chosen so far,
    but your hard disk will remain untouched.
    </p>
    <br>
br: <p>
    Ma fell deoc'h darniñ an argerzhadur staliañ penn-da-benn, klikit war an
    nozelenn <b>Darniñ an argerzhadur staliañ</b>. Ho holl arventennoù a vo kollet
    met ho pladenn galet a chomo digemm.
    </p>
    <br>

note: screen title
en: Confirm installation
br: Talvoudañ ar staliañ

en: Warning:
    
    YaST2 has all information to install SuSE Linux.
    The installation will be done according to your
    settings done by the previous dialogs.
    To commit the installation, and all choices made
    so far, choose "yes".  Choose "no" to go back
    to the previous dialog.
    
    Start installation?
br: Evezh:
    
    YaST2 en deus an holl stlennoù ret evit staliañ SuSE Linux.
    Staliet e vo hervez an erspizadurioù graet ganeoc'h
    en emzivizoù diaraok.
    Evit stagañ gant an argerzhadur staliañ ha talvoudañ ho tiuzadennoù,
    sankit an nozelenn "Ya". Evit distreiñ d'an emziviz
    diaraok, diuzit "Nann".
    
    Loc'hañ an argerzhadur staliañ?

note: all right, start installation *now*
en: &Yes - install
br: &Ya - staliañ

note: Just for safety Yes/No MsgBox; default: Yes
en: The selected configuration and settings will be saved
    on a floppy disk.  Please insert a formatted floppy.
    
    Write data to floppy disk now?
br: Ar c'hefluniad diuzet a vo kadavet
    war ur bladennig. Ensoc'hit ur bladennig ventrezhet.
    
    Skrivañ ar stlennadoù war ar bladennig?

note: msgbox data saved to floppy disk
en: Your settings have been written to floppy disk.
br: Skrivet eo bet ho stlennadoù war ur bladennig.

en: Couldn't write your settings to the floppy.
    Is it formatted and is the write protection removed?
br: N'eus ket bet tu da skrivañ ho stlennadoù war ar bladennig.
    Daoust ha mentrezhet eo? Ha dilamet eo bet ar gwarez a-enep ar skrivañ?

en: Couldn't find a valid floppy disk.
    Are you sure, you've entered a floppy disk?
    Is the disk formatted and verified?
br: N'eus ket bet tu da gavout ur bladennig azas.
    Daoust ha sur oc'h da vezañ ensoc'het ur bladennig?
    Daoust ha mentrezhet ha gwiriet eo ar bladennig?

note: description for the partition type in the patition table
en: Extended
br: Astennet

note: column description, if disk space is not known
en: unknown
br: Disanv

en: DISK %1
br: PLADENN %1

en: The mount point is already in use, please choose another moint point
br: Ar poent marc'hañ a zo endeo en implij, diuzit ur poent marc'hañ all

en: You cannot use one of the following mountpoints:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found
br: Ne c'hellit ket diuzañ ar poentoù marc'hañ-mañ:
    /proc, /dev, /mnt, var/adm/mnt, /lost+found

en: Your mountpoint must start with a "/"
br: Ho poent marc'hañ a zle kregiñ gant "/"

note: helptext for popup create partition line 1 of 6
en: <p>First, please choose the type of the new partiton and whether this partition should be formatted or not.</p>
br: <p>Diuzit da gentañ rizh ar parzhad nevez. Divizit neuze daoust hag e tle ar parzhad bezañ mentrezhet pe get.</p>

note: helptext for popup create partition line 2 of 6
en: <p>Then you must enter the mount point ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>
br: <p>Bremañ e rankit erspizañ ar poent marc'hañ ( /, /boot, /usr, /var ... )</p>

note: helptext for popup create partition line 3 of 6
en: Now you can enter the location of the new partition on your hard disk.
br: Bez'e c'hellit erspizañ bremañ savlec'h ar parzhad nevez war ho pladenn galet.

note: helptext for popup create partition line 4 of 6
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
br: <p>Erspizit niver kranenn deroú ar parzhad.

note: helptext for popup create partition line 5 of 6
en: After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
br: Goude se e c'hellit erspizañ pe niver ar granenn dibenn pe niver ar c'hranennoù adal ar granenn gentañ (da skouer +66).

note: helptext for popup create partition line 6 of 6
en: It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +20000K))</p>
br: Bez'e c'hellit ivez erspizañ end-eeun ment ar parzhad (da skouer +100M or +20000K))</p>

note: popup create partition: frame description type of Filesystem
en: Type
br: Rizh

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &ReiserFS
br: Roadennoù gant &ReiserFS

note: popup create partition: here you choose the type of the filesystem/ Data with  ReiserFS/  Data with Ext2 or / Swap
en: Data with &Ext2
br: Roadennoù gant &Ext2

en: &Swap
br: &Disloañ

note: popup create partition: frame description "Format partition or not"
en: 2:Format
br: 2:Mentrezhañ

note: popup create partition: Dont format partition
en: Do &not format
br: Ne vo &ket mentrezhet

note: popup create partition: Format partition (Vocative)
en: &Format
br: &Mentrezhañ

note: popup create partition: frame description Choose Mountpoint
en: Mount Point
br: Poent marc'hañ

note: popup create partition: Description Inputfield
en: &Mount Point:
br: &Poent marc'hañ

note: popup create partition: Description Input field
en: S&tart cylinder:
br: Kranenn &deroù

note: popup create partition: Description Inputfield +9M means add 9 MB
en: E&nd: ( 9 or +9M or +9G )
br: D&ibenn: ( 9 pe +9M pe +9G )

en: Your partition is too small, to use ReiserFS!
    ReiserFS is a journaling filesystem, and the storage
    of the journal needs already about 30 MB space.
    So please use ReiserFS only with bigger partitions.
br: Ho parzhad a zo re vihan evit ReiserFS!
    ReiserFS a zo ur reizhiad restroù gant kerzhlevr.
    Kadaviñ ar c'herzhlevr avat a c'houlenn war-dro 30 MB egor.
    Na arverit ReiserFS nemet gant parzhadou bras a-walc'h.

en: Wrong input for the start of the partition, 
    you must must enter the start cylinder (e.g. 77).
br: Enankad faziek evit deroù ar parzhad.
    Enankit niver ar granenn deroù (da skouer 77).

en: The start cylinder is not valid. Please check again
br: Didalvoudek eo ar granenn deroù. Gwiriit adarre

en: Wrong input for the end of the partition.
    
    st enter the endcylinder (e.g. 77) or an offset (e.g.+122)
    specify the size of the partition directly (e.g. +100M or +1GB )
br: Enankad faziek evit dibenn ar parzhad.
    
    Enankit niver an granenn dibenn (da skouer 77) pe niver ar c'hranennoù (da skouer +122)
    pe erspizit ment ar parzhad (da skouer +100M pe +1GB )

note: //////////////// STEP E ////////////////////////////////////////////////
en: CAUTION: The value of the end cylinder was not valid. 
    YaST2 had inserted the maximum 
    possible value
br: EVEZH: Didalvoudek e oa ar werzhad evit ar granenn dibenn. 
    YaST2 en deus ensoc'het an uhelañ gwerzhad 
    aotreet

note: helptext for popup create extended  partition line
en: <p>Please enter the starting cylinder number of the partition.
    After that you can either specify an ending cylinder number or an offset from the first cylinder (e.g +66).
    It is also possible to specify the size of the partition directly (e.g. +2G or +100M or +20000K)</p>
br: <p>Enankit niver kranenn deroù ar parzhad.
    Goude-se e c'hellot erpizañ pe niver an granenn dibenn pe niver ar c'hranennoù adal ar granenn gentañ (da skouer +66).
    Bez'e c'hellit ivez erspizañ end-eeun ment ar parzhad (da skouer +2G pe +100M pe +20000K)</p>

en: Caution: You have changed the start/end cylinders.
    Please make sure that all logical partitions 
    fit into this new extended partition.
br: Evezh: Kemmet ho peus ar granenn deroù pe ar granenn dibenn.
    Gwiriit ha lec'h a-walc'h ez eus er parzhad astennet nevez 
    evit an holl barzhadoù mezoniel.

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &ReiserFS
br: Mentrezhañ gant &ReiserFS

note: popup edit existing partition: Selection "Format"
en: Format with &Ext2
br: Mentrezhañ gant &Ext2

en: Format &Swap
br: Mentrezhañ ar parzhad di&sloañ

note: helptext for popup edit already existing partition line 1 of 3
en: <p>For an already existing partition you can only change the mount point and format.</p>
br: <p>Evit ur parzhad bezant ne c'hellit kemmañ nemet ar poent marc'hañ pe ar mentrezh.</p>

note: helptext line 2 of 3
en: <p>If you want to change the type or the start/end cylinder, you must delete this partition and then create a new one with the new parameters. All data in this partition will be LOST!</p>
br: <p>Ma kemmit ar rizh pe ar granenn deroù/dibenn e vo ret deoc'h diverkañ ar parzhad ha krouiñ unan nevez gant an arventennoù nevez. An holl stlennoù kadavet war ar parzhad-se a vo DISTRUJET!</p>

note: popup edit existing partition: Description
en: Type of filesystem:
br: Rizh ar reizhiad restroù:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    Start cylinder:
br: 
    Kranenn deroù:

note: popup edit existing partition: Description
en: 
    End cylinder:
br: 
    Kranenn dibenn:

en: You have entered an invalid mountpoint. For a swap partition, only
    two mountpoints are permitted.
     - If you leave this field empty, the swap partition will NOT be used.
     - The entry "swap" means, that the swap partition will be used.
br: Erspizet ho peus ur poent marc'hañ didalvoudek. Daou boent marc'hañ hepken
    a vez aotreet evit ur parzhad disloañ.
     - Ma lezit ar vaezenn-mañ goullo ne vo KET arveret ar parzhad disloañ.
     - An enmont "disloañ" a ziskouez e vo arveret ar parzhad disloañ.

en: On which disk do you want to create the partition?
br: War be bladenn e fell deoc'h krouiñ ar parzhad?

en: &Primary partition
br: Parzhad k&entael

en: &Logical partition
br: Parzhad &mezoniel

en: &Extended partition
br: Parzhad as&tennet

en: Which type of partition do you want to create?
br: Pe rizh parzhad a fell deoc'h krouiñ?

en: No extended partition exists.
br: N'eus parzhad astennet ebet.

en: There exists already four primary/extended partitions.
br: Bez'e eus dija pevar farzhad kentael/astennet.

en: No space left in the extended partition.
br: N'eus ket mui a lec'h er parzhad astennet

en: Too many logical drives already exist .
br: Bez'ez eus dija un niver re vras a unvezioù mezoniel.

en: No space remaining
br: N'eus ket mui a lec'h

en: An extended partition already exists
br: Bez'ez eus dija un parzhad astennet

en: Primary partition creation: Is possible
br: Krouiñ ur parzhad kentael: Gallus eo

note: example "No primary partition: No space left"
en: No primary partition:
br: Parzhad kentael ebet:

en: Logical  partition creation: Is possible
br: Krouiñ ur parzhad mezoniel: Gallus eo

note: example "No logical partition: No space left
en: No logical- partition:
br: Parzhad mezoniel ebet:

en: Extendend partition creation: Is possible
br: Krouiñ ur parzhad astennet: Gallus eo

note: example "No extended partition: No space left
en: No extended partition:
br: Parzhad astennet ebet:

en: You have not created and activated a swap partition. There is nothing wrong with that,
    but in common it is highly recommended to create an activate a swap partition.
    Created swap partitions are listed in the main window with the type "Linux Swap".
    An activated swap partition have a mountpoint "swap"
br: N'ho peus krouet ha gweredekaet parzhad disloañ ebet. Kement-se n'eo ket direizh
    met erbedus-bras e vez peurvuiañ krouiñ ha gweredekaat ur parzhad disloañ.
    Ar parzhadoù disloañ krouet a zo listennet er prenestr pennañ gant ar rizh "Linux Swap". Ur parzhad disloañ gweredekaet en deus ar poent marc'hañ "swap"

en: 
    WARNING:
    
    You chose to use an existing partition that will not be formatted.
    YaST2 cannot guarantee a correct installation, particularly in any
    of the following cases:
br: 
    DIWALLIT:
    
    Divizet ho peus arverañ ur parzhad bezant ha na vo ket mentrezhet.
    YaST2 ne c'hell ket diogeliñ e vo disi ar staliadur dreist holl er
    plegennoù da heul:

en: - if this is an existing ReiserFS partition
    - if this partition contains a Linux distribution that is to be
      overwritten (symlinks, space, ...)
    - if this partition does not contain a file system yet.
br: - ma'z eo ar parzhad bezant ur parzhad ReiserFS
    - ma'z eus war ar parzhad un dasparzhadenn Linux hag a vo erlec'hiet
      (ereoù arouezel, egor, ...)
    - ma n'eus reizhiad restroù ebet war ar parzhad.

en: If in doubt, you might want to go back and mark this partition for
    being formatted - especially if it is a standard path like /, /boot,
    /usr, /opt or /var.
br: M'emaoc'h etre daou soñj e tlefec'h mont war-gil hag aroueziañ ar parzhad evit
    ma vo mentrezhet - dreist holl ma'z eus anezhañ un treug skoueriek
    evel /, /boot, /usr, /opt pe /var.

en: All data on the partition will be lost if you choose to format it.
    
    Do you wish to go back and change your selections?
br: Ma tivizit mentrezhañ ar parzhad e vo distrujet an holl roadennoù kadavet warnañ
    
    Fellout a ra deoc'h mont war-gil ha daskemmañ ho tiuzadennoù?

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    delete those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To delete pdisk partitions, switch to a virtual console and
    delete those partitions manually.
br: Evezh: War an bladenn-mañ ez eus parzhadoù pdisk
    
    Kement-se n'eo ket direizh met evit ar mare ne c'hell ket YaST2
    diverkañ seurt parzhadoù. Ne c'hell nemet marc'hañ parzhadoù pdisk.
    Evit diverkañ parzhadoù pdisk, it war ul letrin galloudel ha diverkit
    neuze ar parzhadoù gant an dorn.

en: Caution: This disk has pdisk partitions
    
    There is nothing wrong with that, but at the moment YaST2 cannot
    create those partitions. It can only mount pdisk partitions.
    To create new pdisk partitions, switch to a virtual console and
    create those partitions manually.
    
    The other way is to use an empty disk, without any partitions.
    Then YaST2 can also create and delete partitions.
br: Evezh: War an bladenn-mañ ez eus parzhadoù pdisk
    
    Kement-se n'eo ket direizh met evit ar mare ne c'hell ket YaST2
    diverkañ seurt parzhadoù. Ne c'hell nemet marc'hañ parzhadoù pdisk.
    Evit diverkañ parzhadoù pdisk, it war ul letrin galloudel ha diverkit
    neuze ar parzhadoù gant an dorn.
    Bez'e c'hellit arverañ ur bladenn goullo hep parzhad ebet.
    Neuze e c'hello YaST2 krouiñ ha diverkañ parzhadoù.

note: for the translators:  the spaces in the column descriptions are needed for the correct column width example "     Size   "
en: Device
br: Trobarzhell

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Start
br: Deroù

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: End
br: Dibenn

note: Column header: centered / minimum = 11 characters /  fill with space if needed
en:      Size
br:      Ment

note: Column header: centered / minimum = 7 characters /  fill with space if needed
en:  Mount
br:  Marc'hañ

note: main dialog: Button Create partition
en: &Create
br: &Krouiñ

note: main dialog: Button Delete partition
en: &Delete
br: D&iverkañ

note: main dialog: Button Edit partition
en: &Edit
br: &Daskemmañ

note: main dialog: Button Reset current changes and then read partition table
en: &Reset and Re-Read
br: Ad&deraouekaat

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p> Partition your hard disk(s).. </p>
br: <p> Parzhadur ho pladenn(où) kalet.. </p>

note: helptext expert partitioning. 2 of 16
en: <p>
    This is intended for <b>experts</b>.
    If you are not familiar with the concepts of hard disk <b>partitions</b>
    and how to use them, you might want to go back and select <b>automatic</b>
    partitioning.
    </p>
br: <p>
    An dibarzh-mañ a c'hell bezañ diuzet gant an <b>arveriaded arroutet</b>.
    Ma n'anavezit ket mat pennaenn ar <b>parzhadoù</b> ha ma n'ouzoc'h ket
    ervat penaos ober ganto e tlefec'h mont war-gil ha diuzañ ar parzhadur
    <b>emgefreek</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 3 of 16
en: <p>
    Please note that <b>nothing will be written to your hard disk</b>
    until you confirm the entire installation in the last installation dialog.
    Until that point, you can safely abort the installation.
    </p>
br: <p>
    Merkit: Ne vo <b>skrivet netra war ho pladenn galet</b>
    keit ha n'ho po ket talvoudet ar staliadur a-bezh en emziviz diwezhañ.
    A-raok ar poent-se e c'hellit darniñ an argerzhadur staliañ hep riskl ebet.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 4 of 16
en: <p>
    The table to the right shows the current partitions of all of your hard disks.
    </p>
br: <p>
    An daolenn war an tu dehou a ziskouez parzhadoù-red an holl bladennoù kalet.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 5 of 16
en: <p><b>Hard disks</b> are designated like this </p>
    <tt>/dev/hda </tt>1st EIDE disk
    <tt>/dev/hdb </tt>2nd EIDE disk
    <tt>/dev/hdc </tt>3rd EIDE disk
    <p>etc.</p>
    <p>- or - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>1st SCSI disk
    <tt>/dev/sdb </tt>2nd SCSI disk
    <tt>/dev/sdc </tt>3rd SCSI disk
br: <p>Setu penaos e vez anvet ar <b>pladennoù kalet</b></p>
    <tt>/dev/hda </tt>kentañ pladenn EIDE
    <tt>/dev/hdb </tt>eil pladenn EIDE
    <tt>/dev/hdc </tt>trede pladenn EIDE
    <p>etc.</p>
    <p>- pe - </p>
    <tt>/dev/sda </tt>kentañ pladenn SCSI
    <tt>/dev/sdb </tt>eil pladenn SCSI
    <tt>/dev/sdc </tt>trede pladenn  SCSI

note: helptext expert partitioning. 6 of 16
en: <p>etc.</p>
    <p>
    This notation always refers to the entire disk.
    </p>
br: <p>etc.</p>
    <p>
    An anvadur-mañ a dalvez atav evit ar bladenn a-bezh.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 7 of 16
en: <p>
    <b>Partitions</b> are designated like this:
    </p>
br: <p>
    Setu penaos e vez anvet ar <b>parzhadoù</b>:
    </p>

note: helptext expert partitioning. 8 of 16
en: <p><tt>/dev/hda1 </tt>1st primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>2nd primary partition on the 1st EIDE disk.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>1st logical partition within the extended partition on
    the first EIDE disk. <b>Note:</b> this is always #5, even if there are less than four
    primary partitions.</p>
br: <p><tt>/dev/hda1 </tt>kentañ parzhad kentael war ar c'hentañ pladenn EIDE</p>
    <p><tt>/dev/hda2 </tt>eil parzhad kentael war ar c'hentañ pladenn EIDE.</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/hda5 </tt>kentañ parzhad mezoniel er parzhad astennet war
     on
    ar c'hentañ pladenn EIDE. <b>Merkit:</b> an niver a vo atav 5 zoken ma'z eus nebeutoc'h eget
    pevar farzhad kentael.</p>

note: helptext expert partitioning. 9 of 16
en: <p><tt>/dev/hda6 </tt>2nd logical partition</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. accordingly for SCSI.</p>
br: <p><tt>/dev/hda6 </tt>eil parzhad mezoniel</p>
    <p>...</p>
    <p><tt>/dev/sda1 </tt>etc. evel evit SCSI.</p>

note: helptext expert partitioning. 10 of 16
en: <p>
    On the i386 platform (i.e. normal PCs), there can be no more than four
    <b>primary partitions</b> on any hard disk (since the respective table in the
    master boot record can hold no more than four entries).
    </p>
br: <p>
    War ar savenn i386 (PC skoueriek) ne c'hell bezañ nemet pevar
    <b>farzhad kentael</b> war pep pladenn galet (taolenn ar parzhadoù war ar
    gennad boulc'hañ pennañ ne c'hell enderc'hel nemet pevar enmont).
    </p>

note: helptext expert partitioning. 11 of 16
en: <p>
    Please note that most PCs have a <b>BIOS</b> limitation that restricts bootable
    partitions to cylinders <b>1024</b> and below.
    </p>
br: <p>
    Gant un darn vras eus ar PC ez eus ur <b>BIOS</b> hag a ampleg e ve lec'hiet ar parzhadoù
    en araez da vezañ boulc'het a-is ar granenn <b>1024</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 12 of 16
en: <p>
    In order to be able to boot from a partition, make sure it ends below this
    cylinder 1024 boundary. Create a separate partition and mount it as
    <b>/boot</b>, if necessary. A partition consisting of one single cylinder
    (at least 2 MB) is usually sufficient for that.
    </p>
br: <p>
    Evit gallout boulc'hañ ho reizhiad diwar ur parzhad, grit e doare ma vo
    lec'hiet a-is ar granenn 1024. Diouzh ret, krouit ur parzhad distag hag
    a vo marc'het dindan <b>/boot</b>. Peurliesañ e vast ur parzhad gant ur
    granenn hepken (2 MB da vihanañ).
    </p>

note: helptext expert partitioning. 13 of 16
en: <p>
    One of the four primary partitions may be an <b>extended partition</b>.
    This extended partition can contain one or more <b>logical partitions</b>.
    </p>
br: <p>
    Unan eus ar pevar farzhad a c'hell bezañ ur parzhad <b>astennet</b>.
    Ar parzhad astennet-se a c'hell enderc'hel unan pe lies <b>parzhad mezoniel</b>.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 14 of 16
en: <p>
    The extended partition itself cannot hold any data.
    In order to use it, you must create logical partitions within it.
    Those logical partitions may contain any kind of Linux partition (Linux
    file systems or Linux swap partition) as well as partitions for other
    operating systems.
    </p>
br: <p>
    Ar parzhad astennet e-unan ne c'hell ket enderc'hel roadennoù.
    Evit gallout ober gantañ e rankit krouiñ ennañ parzhadoù mezoniel.
    Ar parzhadoù mezionel a c'hell enderc'hel a bep seurt parzhadoù Linux
    (reizhiadoù restroù Linux pe barzhadoù disloañ Linux) hag ivez parzhadoù
    evit reizhiadoù korvoiñ all.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 15 of 16
en: <p>
    In connection with advanced boot managers such as <b>LILO</b>, you can even
    boot your computer from a logical partition.
    </p>
br: <p>
    Gant ur merour boulc'hañ araokaet evel <b>LILO</b> e c'hellit loc'hañ hoc'h
    urzhiataer zoken diwar ur parzhad mezoniel.
    </p>

note: helptext expert partitioning. 16 of 16
en: <p>
    Please note that the extended partition will <b>overlap</b> with the logical
    partitions: For an extended partition from cylinder 200 to 500, logical
    partitions could range from (say) 200 to 250, 251 to 400 and 401 to 500.
    </p>
br: <p>
    Merkit: Ar parzhadoù mezoniel a zo <b>e-barzh</b> ar parzhad astennet.
    M'ho peus ur parzhad astennet lec'hiet war ar c'hranennoù 200 betek 500
    e c'hell ar parzhadoù mezoniel bezañ war ar c'hranennoù 200 betek 250, 251 betek 400 ha 401 betek 500.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Expert Partitioner --
br: Parzhadur evit arveriaded arroutet

note: ------pel--------
en: It is not possible, to create a partition on %1
    
    %2
br: N'eus ket tu da grouiñ ar parzhad war %1
    
    %2

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a primary partition on %2 %3
br: %1 Krouiñ ur parzhad kentael war %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a extended partition on %2 %3
br: %1 Krouiñ ur parzhad astennet war %2 %3

note: Popup Create Partition: Description of partition %1 and %3 are many spaces,  %2 is for example "/dev/hda3"
en: %1 Create a logical partition on %2 %3
br: %1 Krouiñ ur parzhad mezoniel war %2 %3

note: %1 is a disk device, example: You have selected the disk /dev/hda, but can only edit a partition like /dev/hda11, /dev/hda2,
en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only edit a partition like %11, %12, ...
br: 
     Diuzet ho peus ar bladenn %1 met ne c'hellit 
      daskemmañ nemet ur parzhad evel %11, %12, ...

note: ////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit an extended partition
br: Daskemmañ ur parzhad astennet

en: An already existing extended partition cannot be changed!
    You must delete this partition and then create a new one with the new parameters.
    All data in this partition will be LOST!
br: Ur parzhad astennet bezant ne c'hell ket bezañ daskemmet!
    Rankout a rit diverkañ ar parzhad ha krouiñ unan nevez gant an arventennoù nevez.
    Holl roadennoù kadavet war ar parzhad diverket a vo DISTRUJET!

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit an already existing partition
br: Daskemmañ ur parzhad bezant

note: ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// header of the Dialog Create a partition (Please don t use a shorter translation, In doubt fill with Blanks left and right)
en: Edit a partition
br: Daskemmañ ur parzhad

note: No line is selcted:
en: To edit a partition, you have to select one in main dialog
br: Evit gallout daskemmañ ur parzhad e rankit e ziuzañ en emziviz pennañ

en: 
     You have selected the disk %1, but can 
      only delete a partition like %11, %12, ...
br: 
     Diuzet ho peus ar bladenn %1 met ne c'hellit 
      daskemmañ nemet ur parzhad evel %11, %12, ...

en: Do you really want to reread the partiton table?
    All current changes will be lost!
br: Mennet oc'h da vat da adlenn taolenn ar parzhadoù?
    Ho holl zaskemmoù a a yelo da get!

en: YaST2 needs at least one partition to install SuSE Linux:
    the root "/" partition.
    Please create the requested mountpoint.
br: Ezhomm en deus YaST2 eus ur parzhad da nebeutañ evit staliañ SuSE Linux:
    ar parzhad gwrizienn (root "/").
    Krouit mar plij ar poent marc'hañ rekizet.

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
br: Diwallit: Gant an diuz ho peus graet ne c'hellot ket
    boulc'hañ ouzh-eeun ho reizhiad SuSE Linux
    Dibenn ho parzhad boulc'hañ a zo a-us ar granenn 1024.
    
    Fellout a ra deoc'h kemmañ an dra-se?

en: In the current version, LILO cannot per default boot a boot-partition with Reiser
    Filesystem. Please choose Ext2 as the filesystem for the with /boot
    mounted partition
br: En doare-mañ ne c'hell ket LILO boulc'hañ dre ziouer ur parzhad /boot gant ReiserFS.
    Diuzit Ext2 da reizhiad restroù evit ar parzhad gant ar poent marc'hañ
     /boot

en: In the current version, LILO cannot per default boot partition with ReiserFS.
    Please choose Ext2 as the filesystem for your root partition
    or create a small boot-partition (10MB) with Ext2, and mount it as /boot
br: En doare-mañ ne c'hell ket LILO boulc'hañ dre ziouer ur parzhad gant ReiserFS.
    Diuzit Ext2 da reizhiad restroù evit ho parzhad gwrizienn (root)
    pe krouit ur parzhad boulc'hañ bihan (10MB) gant Ext2 ha marc'hit ar parzhad-se war /boot

en: Warning: With the current selection your SuSE Linux
    installation will not be directly bootable. 
    Your boot partition root has a end cylinder over 1024.
    
    Do you want to change this?
br: Diwallit: Gant an diuz ho peus graet ne c'hellot ket
    ho reizhiad SuSE Linux bezañ boulc'het ouzh-eeun
    Dibenn ho parzhad boulc'hañ war ar parzhad "/" a zo a-us ar granenn 1024.
    
    Fellout a ra deoc'h kemmañ an dra-se?

note: Warning text for aborting an installation before anything is installed
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will not be installed.
    Your hard disk will remain untouched.
br: SuSE Linux ne vo ket staliet ma tarnit bremañ
    an argerzhadur staliañ.
    Ho pladenn galet a chomo digemm.

note: Warning text for aborting an installation during the install process - After some installation steps have been performed - e.g. disks formatted / some packages already installed
en: If you abort the installation now, you will
    have an incomplete SuSE Linux system
    which may or may not be usable.
    You may need to reinstall.
br: Ma tarnit bremañ an argerzhadur staliañ
    ho po ur reizhiad SuSE Linux diglok hag
    a c'hell bezañ diarveradus.
    Marteze e vo ret deoc'h adstaliañ ho reizhiad.

note: Warning text for aborting an installation during the install process right in the middle of some critical process (e.g. formatting)
en: If you abort the installation now,
    SuSE Linux will be unusable.
    You will need to reinstall.
br: Ma tarnit bremañ ar staliadur
    e vo SuSE Linux diarveradus.
    Ret e vo deoc'h adstaliañ ho reizhiad.

note: Confirm user request to abort installation
en: Really abort the installation?
br: Darniñ da vat an argerzhadur staliañ?

note: Button that will really abort the installation
en: &Abort Installation
br: &Darniñ an argerzhadur staliañ

note: Button that will continue with the installation
en: &Continue Installation
br: &Kenderc'hel gant an argerzhadur staliañ

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the Module to use (e.g. "nvidia").
en: XFree86 4 module: %1
br: Mollad XFree86 4: %1

note: X server information string: %1 will be substituted with the name of the X server to use (e.g. "SVGA").
en: XFree86 3 server: %1
br: Servijer XFree86 3: %1

note: Radio button for 8 bit color depth
en: 256 colors (8 bpp)
br: 256 liv (8bpp)

note: Radio button for 16 bit color depth
en: 65K colors (16 bpp)
br: 65K liv (16 bpp)

note: Radio button for 24 bit color depth
en: 16.7M colors (24 bpp)
br: 16.7M liv (24 bpp)

note: Radio button for 32 bit color depth
en: 16.7M colors (32 bpp)
br: 16.7M liv (32 bpp)

note: Check box to skip X configuration alltogether (will disable all other settings in this dialog when checked)
en: No X11 configuration
br: Kefluniadur X11 ebet

note: Frame title for screen resolution radio box
en: Resolution
br: Spister ar skeudenn

note: Frame title for color depth radio box
en: Colors
br: Livioù

en: Use 3D acceleration
br: Gweredekaat ar buanadur 3D

note: ******************** End of GUI elements *********************************************************************************** help texts *********** Help text for inst_config_x11.ycp: The user selects video resulution and color depth. Window layout: <Information about automatically detected video car
en: <p>
    Please select the <b>Desktop Settings</b> to use for the X Window System (X11).
    </p>
br: <p>
    Diuzit <b>arventennoù ar burev</b> evit ar reizhiad X Window (X11).
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    The video card shown has automatically been detected.
    The appropriate X server for this video card has been chosen accordingly.
    </p>
br: <p>
    Ar gartenn gevregañ diskouezet a zo bet naouaet ent emgefreek.
    Ar servijer X azas diouzh ar gartenn a zo bet diuzet.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>No X11 configuration</b> to skip X Window configuration.
    You can configure X11 manually later (using <b><i>sax</i></b>) if you wish.
    </p>
br: <p>
    Diuzit <b>Kefluniadur X11 ebet</b> evit heptreugañ kefluniadur X Window.
    Diwezhatoc'h, m'ho peus c'hoant, e c'hellot kefluniañ X11 gant an dorn (gant <b><i>sax</i></b>).
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select one of the possible screen <b>Resolutions</b> from the box on
    the left side and one of the possible <b>Color</b> settings from the
    box on the right side.
    </p>
br: <p>
    Diuzit unan eus ar <b>spisterioù</b> talvoudek diskouezet war an tu kleiz
    hag unan eus an niveroù <b>livioù</b> talvoudek diskouezet war an tu dehou.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Please notice that not all combinations of colors and resolution may
    be valid with your video card; this depends on the amount of memory
    (shown above) on  the card.
    The higher the resolution and the number of colors, the more memory is required.
    </p>
br: <p>
    Kevreadoù 'zo etre niver al livioù ha spister ar skeudenn a c'hell bezañ
    direizh evit ho kartenn gevregañ; diouzh memor ho kartenn e vo.
    Seul uheloc'h ar spister ha niver al livioù, seul vui a vemor a vez rekizet.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Select <b>Use 3D acceleration</b> to enable hardware accelerated 3D graphics.
    Not all video cards are capable of using this feature.
    </p>
br: <p>
    Diuzit <b>Gweredekaat ar buanadur 3D</b> evit enluskañ ar buanadur periantel 3D.
    An arc'hwel-se ne vez ket skoret gant an holl gartennoù kevreañ.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    When you are satisfied with your selections, make sure to select
    <b>Test</b> to check the settings.
    </p>
br: <p>
    Ma plij deoc'h an diuz ho peus graet, klikit war <b>Arnodiñ</b> evit
    amprouiñ hoc'h arventennoù.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END The screen that is being referred to is 'xfine' - a tool that displays a full screen image and some arrow buttons to adjust image sizes and position.
en: <p>
    Adjust the horizontal and vertical sizes and positions
    of the screen image that is displayed when you press that button.
    </p>
br: <p>
    Reizhit, a-led hag a-serzh, ment ha savlec'h skeudenn ar skramm
    a vo diskouezet deoc'h ma klikit war an nozelenn-mañ.
    </p>

note: Headline for X11 configuration screen: The user selects screen resolution and color depth.
en: Desktop Settings
br: Arventennoù ar burev

en: Please test your selected video mode first.
br: Arnodit da gentañ ar mod video diuzet ganeoc'h.

note: Warning message dialog before starting 'xfine'
en: The selected video mode will now be tested.
    If you do not see the test picture, press the
    ESC key to return to this screen immediately.
br: Ar mod video diuzet a vo arnodet bremañ.
    Ma ne welit ket ar skeudenn arnod, pouezit war
    ar stokell ACHAP evit distreiñ diouzhtu d'ar skramm-mañ.

note: this is a multiprocessor system the installed kernel modules are smp but the running kernel is still uniprocessor (from installing) configuration now does not work, because the smp modules can't be loaded while the uniprocessor kernel is running. tell the user to reboot (with the smp kernel) and do 
en: This is a multiprocessor system.
    
    
    
    You must finish the installation now,
    
    reboot and use YaST2 later
br: Homañ a zo ur reizhiad lieskewerier.
    
    
    
    Ret eo deoc'h peurechuiñ bremañ ar staliadur,
    
    advoulc'hañ hag arverañ YaST2 diwezhatoc'h

note: default text below "Detected:" for printer
en: no printer detected
br: N'eus bet naouaet moulerez ebet

note: default text below "Detected:" for sound cards
en: no sound card detected
br: N'eus bet naouaet kartenn son ebet

note: default text below "Detected:" for dialup internet
en: no modem or isdn card detected
br: N'eus bet naouaet na modem na kartenn ISDN

note: default text below "Detected:" for network
en: no ethernet card detected
br: N'eus bet naouaet kartenn Ethernet ebet

en: Printer
br: Moulerez

note: PushButton: Branch to printer configuration dialog
en: Configure &Printer...
br: Kefluniadur ar &voulerez...

en: Sound
br: Son

note: PushButton: Branch to sound configuration dialog
en: Configure &Sound...
br: Kefluniadur ar &son...

note: PushButton: Branch to internet configuration dialog
en: Configure &Internet...
br: Kefluniadur &Internet...

en: Network
br: Rouedad

note: PushButton: Branch to network configuration dialog
en: Configure &Network...
br: Kefluniadur ar &rouedad

note: Help text for inst_ask_config_x11.ycp: The user is prompted to branch into various configuration dialogs. Help text (HTML-like) START
en: <p>
    Configure any of the system components shown.
    </p>
br: <p>
    Keflugnit pep hini eus ar c'hedrannoù reizhiad diskouezet amañ.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    If you wish, you can <b><i>skip those configurations now and instead finish the installaton</i></b>.
    You can perform those configurations later at any time.
    </p>
br: <p>
    Bez'e c'hellit <b><i>heptreugañ ar c'hefluniadurioù-se ha peurechuiñ ar staliadur</i></b>.
    Ar c'hefluniadurioù-se a c'hell bezañ sevenet diwezhatoc'h da n'eus forzh pe vare.
    </p>

note: Help text (HTML-like) continued
en: <p>
    Any of the configuration dialogs will take you back to this screen here after they are finished.
    </p>
br: <p>
    Distreiñ a reot atav d'ar skramm-mañ goude pep emziviz kefluniañ.
    </p>

note: Help text (HTML-like) END
en: <p>
    Please notice that not all kinds of hardware can be detected automatically.
    If your hardware is not shown here, you may still be able to configure it manually.
    Just press the appropriate configuration button in this dialog.
    </p>
br: <p>
    Merkit: A-wechoù ne c'hell ket an holl periantoù bezañ naouaet ent emgefreek.
    Ma ne welit ket ho periant amañ e c'hellit koulskoude e gefluniañ gant an dorn.
    Trawalc'h e vo deoc'h sankañ an nozelenn azas er voest emziviz-mañ.
    </p>

note: Headline for gerneral configuration screen: The user can perform various configurations from here, e.g. printer, sound, internet, network.
en: System Component Configuration
br: Kefluniadur kedrannoù ar reizhiad

note: new caption for "Next" button ("&Installation abschliessen" in german !)
en: &Finish installation
br: &Peurechuiñ ar staliadur

note: Popup window that is displayed after successful installation
en: Your system is now installed.
    Now you can log in as `%1'.
br: Setu staliet ho reizhiad.
    Bremañ e c'hellit emgevreañ evel `%1'.

note: "back" button: Return to the previous dialog
en: &Back
br: &War-gil

note: "next" button: Proceed to the next dialog
en: &Next
br: War-&raok

note: "Stop" button for timeout message: Stop counting down (i.e. leave the popup message open without timeout)
en: &Stop
br: &Arsaviñ

en: English (US)
br: Saozneg (US)

en: English (UK)
br: Saozneg (UK)

en: German
br: Alamaneg

en: German (Swiss)
br: Alamaneg (Suis)

en: French
br: Galleg

en: French (Switzerland)
br: Galleg (Suis)

en: Spanish
br: Spagnoleg

en: Italian
br: Italianeg

en: Portugese
br: Portugaleg

en: Portugese (Brazil)
br: Portugaleg (Brazil)

en: Greek
br: Gresianeg

en: Dutch
br: Hollandeg

en: Danish
br: Daneg

en: Norwegian
br: Norvegeg

en: Swedish
br: Svedeg

en: Finnish
br: Finneg

en: Czech
br: Tchekeg

en: Czech (qwerty)
br: Tchekeg (qwerty)

en: Hungarian
br: Hungareg

en: Polish
br: Poloneg

en: Russian
br: Rusianeg

en: Japanese
br: Japaneg

en: PS/2 mouse (Aux-port)
br: Logodenn PS/2 (Aux-port)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS0 - COM1)
br: Logodenn a-steud kenglotus gant Microsoft - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft compatible serial mouse - (ttyS1 - COM2)
br: Logodenn a-steud kenglotus gant Microsoft - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS0 - COM1)
br: Microsoft Intellimouse - 3 afell hag ur rodig - (ttyS0 - COM1)

en: Microsoft Intellimouse - 3 buttons and wheel - (ttyS1 - COM2)
br: Microsoft Intellimouse - 3 afell hag ur rodig - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS0 - COM1)
br: Logodenn a-steud Mouse Systems - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Systems serial mouse - (ttyS1 - COM2)
br: Logodenn a-steud Mouse Systems - (ttyS1 - COM2)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS0 - COM1)
br: Mouse Man protocol (logodenn a-steud Logitech) - (ttyS0 - COM1)

en: Mouse Man protocol (serial Logitech mouse) - (ttyS1 - COM2)
br: Mouse Man protocol (logodenn a-steud Logitech) - (ttyS1 - COM2)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS0 - COM1)
br: Logodenn a-steud kozh Logitech (rummad 9) - (ttyS0 - COM1)

en: Old Logitech serial mouse (series 9) - (ttyS1 - COM2)
br: Logodenn a-steud kozh Logitech (rummad 9) - ttyS1 - COM2)

en: Logitech busmouse
br: Logodenn vus Logitech

en: Sun Mouse - (/dev/sunmouse)
br: Logodenn Sun Mouse - (/dev/sunmouse)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS0 - COM1)
br: Logodenn a-steud kozh-Noe - (ttyS0 - COM1)

en: Oldest 2-button serial mouse - (ttyS1 - COM2)
br: Logodenn a-steud kozh-Noe - (ttyS1 - COM2)

en: Microsoft busmouse
br: Logodenn vus Microsoft

en: ATI XL busmouse
br: Logodenn vus ATI XL

en: Plug-and-Play mice - (ttyS0 - COM1)
br: Logodennoù Plug-and-Play - (ttyS0 - COM1)

en: Plug-and-Play mice - (ttyS1 - COM2)
br: Logodennoù Plug-and-Play - (ttyS1 - COM2)

en: C&T 82C710 mouse
br: Logodenn C&T 82C710

en: NONE
br: HINI EBET

en: Africa/Abidjan
br: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
br: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
br: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
br: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
br: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
br: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
br: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
br: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
br: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
br: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
br: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
br: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Casablanca
br: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
br: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
br: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
br: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
br: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
br: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
br: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
br: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
br: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
br: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
br: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
br: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
br: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
br: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
br: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
br: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
br: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
br: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
br: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
br: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
br: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
br: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
br: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
br: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
br: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
br: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
br: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
br: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
br: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
br: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
br: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
br: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
br: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
br: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
br: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
br: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tunis
br: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
br: Afrika/Windhoek

en: Africa/Cairo
br: Afrika/Cairo

en: Africa/Tripoli
br: Afrika/Tripoli

en: America/Anguilla
br: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
br: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
br: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
br: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
br: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
br: Amerika/Barbados

en: America/Belem
br: Amerika/Belem

en: America/Belize
br: Amerika/Belize

en: America/Bogota
br: Amerika/Bogota

en: America/Boise
br: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
br: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cancun
br: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
br: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
br: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
br: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
br: Amerika/Cayman

en: America/Chihuahua
br: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
br: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
br: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
br: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
br: Amerika/Curacao

en: America/Dawson
br: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
br: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Dominica
br: Amerika/Dominica

en: America/El_Salvador
br: Amerika/El_Salvador

en: America/Ensenada
br: Amerika/Ensenada

en: America/Fortaleza
br: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
br: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
br: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
br: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
br: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
br: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
br: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
br: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
br: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
br: Amerika/Guyana

en: America/Indiana
br: Amerika/Indiana

en: America/Inuvik
br: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
br: Amerika/Iqaluit

en: America/Jujuy
br: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
br: Amerika/Juneau

en: America/La_Paz
br: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
br: Amerika/Lima

en: America/Louisville
br: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
br: Amerika/Maceio

en: America/Managua
br: Amerika/Managua

en: America/Martinique
br: Amerika/Martinique

en: America/Mendoza
br: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
br: Amerika/Menominee

en: America/Miquelon
br: Amerika/Miquelon

en: America/Montevideo
br: Amerika/Montevideo

en: America/Montserrat
br: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
br: Amerika/Nassau

en: America/Nipigon
br: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
br: Amerika/Nome

en: America/Panama
br: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
br: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
br: Amerika/Paramaribo

en: America/Port-au-Prince
br: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
br: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
br: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
br: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
br: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
br: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Rosario
br: Amerika/Rosario

en: America/Santo_Domingo
br: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Scoresbysund
br: Amerika/Scoresbysund

en: America/St_Kitts
br: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
br: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Vincent
br: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
br: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
br: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
br: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
br: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tortola
br: Amerika/Tortola

en: America/Virgin
br: Amerika/Virgin

en: America/St_Thomas
br: Amerika/St_Thomas

en: America/Yakutat
br: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
br: Amerika/Yellowknife

en: America/Porto_Acre
br: Amerika/Porto_Acre

en: America/Noronha
br: Amerika/Noronha

en: America/Sao_Paulo
br: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Manaus
br: Amerika/Manaus

en: America/Halifax
br: Amerika/Halifax

en: America/Winnipeg
br: Amerika/Winnipeg

en: America/Montreal
br: Amerika/Montreal

en: America/Edmonton
br: Amerika/Edmonton

en: America/St_Johns
br: Amerika/St_Johns

en: America/Vancouver
br: Amerika/Vancouver

en: America/Regina
br: Amerika/Regina

en: America/Whitehorse
br: Amerika/Whitehorse

en: America/Santiago
br: Amerika/Santiago

en: America/Havana
br: Amerika/Havana

en: America/Jamaica
br: Amerika/Jamaica

en: America/Tijuana
br: Amerika/Tijuana

en: America/Mazatlan
br: Amerika/Mazatlan

en: America/Mexico_City
br: Amerika/Mexico_City

en: America/Anchorage
br: Amerika/Anchorage

en: America/Adak
br: Amerika/Adak

en: America/Atka
br: Amerika/Atka

en: America/Phoenix
br: Amerika/Phoenix

en: America/Chicago
br: Amerika/Chicago

en: America/Fort_Wayne
br: Amerika/Fort_Wayne

en: America/Indianapolis
br: Amerika/Indianapolis

en: America/Knox_IN
br: Amerika/Knox_IN

en: America/Detroit
br: Amerika/Detroit

en: America/Denver
br: Amerika/Denver

en: America/Shiprock
br: Amerika/Shiprock

en: America/Los_Angeles
br: Amerika/Los_Angeles

en: America/New_York
br: Amerika/New_York

en: Antarctica/Casey
br: Antarktika/Casey

en: Antarctica/Davis
br: Antarktika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
br: Antarktika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
br: Antarktika/Mawson

en: Antarctica/Palmer
br: Antarktika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
br: Antarktika/South_Pole

en: Antarctica/McMurdo
br: Antarktika/McMurdo

en: Antarctica/Syowa
br: Antarktika/Syowa

en: Arctic/Longyearbyen
br: Arktika/Longyearbyen

en: Asia/Aden
br: Azia/Aden

en: Asia/Almaty
br: Azia/Almaty

en: Asia/Amman
br: Azia/Amman

en: Asia/Anadyr
br: Azia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
br: Azia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
br: Azia/Aqtobe

en: Asia/Ashkhabad
br: Azia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
br: Azia/Baghdad

en: Asia/Bahrain
br: Azia/Bahrain

en: Asia/Baku
br: Azia/Baku

en: Asia/Bangkok
br: Azia/Bangkok

en: Asia/Beirut
br: Azia/Beirut

en: Asia/Bishkek
br: Azia/Bishkek

en: Asia/Brunei
br: Azia/Brunei

en: Asia/Calcutta
br: Azia/Calcutta

en: Asia/Chungking
br: Azia/Chungking

en: Asia/Colombo
br: Azia/Colombo

en: Asia/Dacca
br: Azia/Dacca

en: Asia/Damascus
br: Azia/Damascus

en: Asia/Dubai
br: Azia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
br: Azia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
br: Azia/Gaza

en: Asia/Harbin
br: Azia/Harbin

en: Asia/Irkutsk
br: Azia/Irkutsk

en: Asia/Jakarta
br: Azia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
br: Azia/Jayapura

en: Asia/Kabul
br: Azia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
br: Azia/Kamchatka

en: Asia/Karachi
br: Azia/Karachi

en: Asia/Kashgar
br: Azia/Kashgar

en: Asia/Katmandu
br: Azia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
br: Azia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
br: Azia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
br: Azia/Kuching

en: Asia/Kuwait
br: Azia/Kuwait

en: Asia/Macao
br: Azia/Macao

en: Asia/Magadan
br: Azia/Magadan

en: Asia/Manila
br: Azia/Manila

en: Asia/Muscat
br: Azia/Muscat

en: Asia/Nicosia
br: Azia/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
br: Azia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
br: Azia/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
br: Azia/Phnom_Penh

en: Asia/Pyongyang
br: Azia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
br: Azia/Qatar

en: Asia/Rangoon
br: Azia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
br: Azia/Riyadh

en: Asia/Saigon
br: Azia/Saigon

en: Asia/Samarkand
br: Azia/Samarkand

en: Asia/Tashkent
br: Azia/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
br: Azia/Tbilisi

en: Asia/Thimbu
br: Azia/Thimbu

en: Asia/Ujung_Pandang
br: Azia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulan_Bator
br: Azia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
br: Azia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
br: Azia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
br: Azia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
br: Azia/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
br: Azia/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
br: Azia/Yerevan

en: Asia/Hong_Kong
br: Azia/Hong_Kong

en: Asia/Tehran
br: Azia/Tehran

en: Asia/Jerusalem
br: Azia/Jerusalem

en: Asia/Tel_Aviv
br: Azia/Tel_Aviv

en: Asia/Tokyo
br: Azia/Tokyo

en: Asia/Riyadh87
br: Azia/Riyadh87

en: Asia/Riyadh88
br: Azia/Riyadh88

en: Asia/Riyadh89
br: Azia/Riyadh89

en: Asia/Shanghai
br: Azia/Shanghai

en: Asia/Taipei
br: Azia/Taipei

en: Asia/Seoul
br: Azia/Seoul

en: Asia/Singapore
br: Azia/Singapore

en: Asia/Istanbul
br: Azia/Istanbul

en: Atlantic/Azores
br: Mor Atlantel/Azores

en: Atlantic/Bermuda
br: Mor Atlantel/Bermuda

en: Atlantic/Canary
br: Mor Atlantel/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
br: Mor Atlantel/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
br: Mor Atlantel/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
br: Mor Atlantel/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
br: Mor Atlantel/Madeira

en: Atlantic/South_Georgia
br: Mor Atlantel/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
br: Mor Atlantel/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
br: Mor Atlantel/Stanley

en: Atlantic/Reykjavik
br: Mor Atlantel/Reykjavik

en: Australia/Lindeman
br: Aostralia/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
br: Aostralia/Lord_Howe

en: Australia/LHI
br: Aostralia/LHI

en: Australia/North
br: Aostralia/North

en: Australia/Darwin
br: Aostralia/Darwin

en: Australia/Queensland
br: Aostralia/Queensland

en: Australia/Brisbane
br: Aostralia/Brisbane

en: Australia/South
br: Aostralia/South

en: Australia/Adelaide
br: Aostralia/Adelaide

en: Australia/Sydney
br: Aostralia/Sydney

en: Australia/ACT
br: Aostralia/ACT

en: Australia/Canberra
br: Aostralia/Canberra

en: Australia/NSW
br: Aostralia/NSW

en: Australia/Tasmania
br: Aostralia/Tasmania

en: Australia/Hobart
br: Aostralia/Hobart

en: Australia/Victoria
br: Aostralia/Victoria

en: Australia/Melbourne
br: Aostralia/Melbourne

en: Australia/West
br: Aostralia/West

en: Australia/Perth
br: Aostralia/Perth

en: Australia/Yancowinna
br: Aostralia/Yancowinna

en: Australia/Broken_Hill
br: Aostralia/Broken_Hill

en: Canada/Atlantic
br: Kanada/Atlantic

en: Canada/Central
br: Kanada/Central

en: Canada/Eastern
br: Kanada/Eastern

en: Canada/Mountain
br: Kanada/Mountain

en: Canada/Newfoundland
br: Kanada/Newfoundland

en: Canada/Pacific
br: Kanada/Pacific

en: Canada/Saskatchewan
br: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/East-Saskatchewan
br: Kanada/East-Saskatchewan

en: Canada/Yukon
br: Kanada/Yukon

en: Global/CET
br: Hollek/CET

en: Global/CST6CDT
br: Hollek/CST6CDT

en: Global/Cuba
br: Hollek/Cuba

en: Global/EET
br: Hollek/EET

en: Global/EST
br: Hollek/EST

en: Global/EST5EDT
br: Hollek/EST5EDT

en: Global/Egypt
br: Hollek/Egypt

en: Global/Eire
br: Hollek/Eire

en: Global/Factory
br: Hollek/Factory

en: Global/GB
br: Hollek/GB

en: Global/GMT
br: Hollek/GMT

en: Global/GMT+0
br: Hollek/GMT+0

en: Global/GMT-0
br: Hollek/GMT-0

en: Global/GMT0
br: Hollek/GMT0

en: Global/Greenwich
br: Hollek/Greenwich

en: Global/HST
br: Hollek/HST

en: Global/Hongkong
br: Hollek/Hongkong

en: Global/Iceland
br: Hollek/Iceland

en: Global/Iran
br: Hollek/Iran

en: Global/Israel
br: Hollek/Israel

en: Global/Jamaica
br: Hollek/Jamaica

en: Global/Japan
br: Hollek/Japan

en: Global/Kwajalein
br: Hollek/Kwajalein

en: Global/Libya
br: Hollek/Libya

en: Global/MET
br: Hollek/MET

en: Global/MST
br: Hollek/MST

en: Global/MST7MDT
br: Hollek/MST7MDT

en: Global/NZ
br: Hollek/NZ

en: Global/NZ-CHAT
br: Hollek/NZ-CHAT

en: Global/Navajo
br: Hollek/Navajo

en: Global/PRC
br: Hollek/PRC

en: Global/PST8PDT
br: Hollek/PST8PDT

en: Global/Poland
br: Hollek/Poland

en: Global/Portugal
br: Hollek/Portugal

en: Global/ROC
br: Hollek/ROC

en: Global/ROK
br: Hollek/ROK

en: Global/Singapore
br: Hollek/Singapore

en: Global/Turkey
br: Hollek/Turkey

en: Global/UCT
br: Hollek/UCT

en: Global/UTC
br: Hollek/UTC

en: Global/Universal
br: Hollek/Universal

en: Global/W-SU
br: Hollek/W-SU

en: Global/WET
br: Hollek/WET

en: Global/Zulu
br: Hollek/Zulu

en: Europe/Netherlands
br: Europa/Izelvroioù

en: Europe/Andorra
br: Europa/Andorra

en: Europe/Greece
br: Europa/Gres

en: Europe/Northern-Ireland
br: Europa/Norzhiwerzhon

en: Europe/Yugoslavia
br: Europa/Yugoslavia

en: Europe/Germany
br: Europa/Alamagn

en: Europe/Slovakia
br: Europa/Slovakia

en: Europe/Belgium
br: Europa/Belgia

en: Europe/Romania
br: Europa/Roumania

en: Europe/Hungary
br: Europa/Hungaria

en: Europe/Moldova
br: Europa/Moldova

en: Europe/Denmark
br: Europa/Danmark

en: Europe/Ireland
br: Europa/Iwerzhon

en: Europe/Gibraltar
br: Europa/Gibraltar

en: Europe/Finland
br: Europa/Finland

en: Europe/Turkey
br: Europa/Turkia

en: Europe/Ukraine
br: Europa/Ukrainia

en: Europe/Portugal
br: Europa/Portugal

en: Europe/Slovenia
br: Europa/Slovenia

en: Europe/United_Kingdom
br: Europa/Rouantelezh Unanet

en: Europe/Luxembourg
br: Europa/Luxembourg

en: Europe/Spain
br: Europa/Spagn

en: Europe/Malta
br: Europa/Malta

en: Europe/Monaco
br: Europa/Monaco

en: Europe/Russia
br: Europa/Rusia

en: Europe/Norway
br: Europa/Norvegia

en: Europe/France
br: Europa/Bro C'hall

en: Europe/Czech_Republic
br: Europa/Republik Tchek

en: Europe/Latvia
br: Europa/Latvia

en: Europe/Italy
br: Europa/Italia

en: Europe/Bosnia & Herzegovina
br: Europa/Bosnia & Herzegovina

en: Europe/Macedonia
br: Europa/Makedonia

en: Europe/Bulgaria
br: Europa/Bulgaria

en: Europe/Sweden
br: Europa/Sveden

en: Europe/Estonia
br: Europa/Estonia

en: Europe/Albania
br: Europa/Albania

en: Europe/Liechtenstein
br: Europa/Liechtenstein

en: Europe/Vatican
br: Europa/Vatican

en: Europe/Austria
br: Europa/Aostria

en: Europe/Lithuania
br: Europa/Lituania

en: Europe/Poland
br: Europa/Polonia

en: Europe/Croatia
br: Europa/Kroatia

en: Europe/Switzerland
br: Europa/Suis

en: Indian/Antananarivo
br: Mor Indian/Antananarivo

en: Indian/Chagos
br: Mor Indian/Chagos

en: Indian/Christmas
br: Mor Indian/Christmas

en: Indian/Cocos
br: Mor Indian/Cocos

en: Indian/Comoro
br: Mor Indian/Comoro

en: Indian/Kerguelen
br: Mor Indian/Kerguelen

en: Indian/Mahe
br: Mor Indian/Mahe

en: Indian/Maldives
br: Mor Indian/Maldives

en: Indian/Mauritius
br: Mor Indian/Mauritius

en: Indian/Mayotte
br: Mor Indian/Mayotte

en: Indian/Reunion
br: Mor Indian/Reunion

en: Mexico/BajaNorte
br: Mec'hiko/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
br: Mec'hiko/BajaSur

en: Mexico/General
br: Mec'hiko/General

en: Mideast/Riyadh87
br: Reter Kreiz/Riyadh87

en: Mideast/Riyadh88
br: Reter Kreiz/Riyadh88

en: Mideast/Riyadh89
br: Reter Kreiz/Riyadh89

en: Pacific/Apia
br: Mor Habask/Apia

en: Pacific/Auckland
br: Mor Habask/Auckland

en: Pacific/Chatham
br: Mor Habask/Chatham

en: Pacific/Easter
br: Mor Habask/Easter

en: Pacific/Efate
br: Mor Habask/Efate

en: Pacific/Enderbury
br: Mor Habask/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
br: Mor Habask/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
br: Mor Habask/Fiji

en: Pacific/Funafuti
br: Mor Habask/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
br: Mor Habask/Galapagos

en: Pacific/Gambier
br: Mor Habask/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
br: Mor Habask/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
br: Mor Habask/Guam

en: Pacific/Johnston
br: Mor Habask/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
br: Mor Habask/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
br: Mor Habask/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
br: Mor Habask/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
br: Mor Habask/Majuro

en: Pacific/Marquesas
br: Mor Habask/Marquesas

en: Pacific/Midway
br: Mor Habask/Midway

en: Pacific/Nauru
br: Mor Habask/Nauru

en: Pacific/Niue
br: Mor Habask/Niue

en: Pacific/Norfolk
br: Mor Habask/Norfolk

en: Pacific/Noumea
br: Mor Habask/Noumea

en: Pacific/Palau
br: Mor Habask/Palau

en: Pacific/Pitcairn
br: Mor Habask/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
br: Mor Habask/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
br: Mor Habask/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
br: Mor Habask/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
br: Mor Habask/Saipan

en: Pacific/Tahiti
br: Mor Habask/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
br: Mor Habask/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
br: Mor Habask/Tongatapu

en: Pacific/Truk
br: Mor Habask/Truk

en: Pacific/Wake
br: Mor Habask/Wake

en: Pacific/Wallis
br: Mor Habask/Wallis

en: Pacific/Yap
br: Mor Habask/Yap

en: Pacific/Honolulu
br: Mor Habask/Honolulu

en: Pacific/Pago_Pago
br: Mor Habask/Pago_Pago

en: Pacific/Samoa
br: Mor Habask/Samoa

en: US/Alaska
br: USA/Alaska

en: US/Aleutian
br: USA/Aleutian

en: US/Arizona
br: USA/Arizona

en: US/Central
br: USA/Central

en: US/East-Indiana
br: USA/East-Indiana

en: US/Hawaii
br: USA/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
br: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
br: USA/Michigan

en: US/Mountain
br: USA/Mountain

en: US/Pacific
br: USA/Pacific

en: US/Samoa
br: USA/Samoa

en: US/Eastern
br: USA/Eastern

note: configuration failed somehow. Popup shows error to user and lists likely causes.
en: YaST2 couldn't write the parameters file.
    You must run this configuration as the root user!
br: YaST2 n'en deus ket gallet skrivañ ar restr arventennoù.
    Rankout a rit seveniñ ar c'hefluniadur-se evel arveriad root!

note: configuration succeeded, show as popup message to user Translators: 'kinet' is wrong, this should be 'kinternet'
en: Congratulations!!!
    Your Internet connection has been successfully configured.
    
    To connect with the internet use 'kinet'.
br: Gourc'hemennoù!!!
    Kefluniadur ho kevreadur ouzh Internet a zo bet kaset da benn vat.
    
    Evit savelañ ur gevreadenn ouzh Internet arverit 'kinet'.

note: Invalid characters in various fields of dialogs (only numbers are allowed)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>You can enter only numbers
br: <P>Enanket ho peus arouezennoù didalvoudek er vaezienn "%1".</P><P>Ar sifroù hepken a zo aotreet.

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid characters in field "%1"!
br: Arouezennoù didalvoudek er vaezienn "%1"!

note: Invalid characters in various fields of dialogs (almost telephone numbers)
en: <P>You entered invalid characters in field "%1".</P><P>Valid characters are <B>numbers</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>SPACE</B>, <B>-</B> and <B>,</B>.</P>
br: <P>Enanket ho peus arouezennoù didalvoudek er vaezienn "%1".</P><P>Aotreet eo an arouezennoù-mañ: <B>sifroù</B>, <B>*</B>, <B>#</B>, <B>GWENNOÙ</B>, <B>-</B> ha <B>,</B>.</P>

note: Invalid baudrate heltext
en: <P>Please choose a valid <B>baud rate</B>.</P><P>Possible values are %1.</P>
br: <P>Diuzit ur werzh talvoudek evit an <B>tizh e baodoù</B>.</P><P>Aotreet eo ar gwerzhioù %1.</P>

note: Label for error screen if invalid baudrate writen
en: Invalid baud rate
br: Tizh e baodoù didalboudek

note: Invalid IP address inserted
en: Please enter a valid IP address in the field "%1".
br: Enankit ur chomlec'h talvoudek er vaezienn "%1".

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: Invalid IP address format in field "%1"
br: Chomlec'h IP didalvoudek er vaezienn "%1"

note: Empty value of field where is value needed)
en: <P>The field "%1" must not be empty.</P><P>Please enter a value.</P>
br: <P>Ar vaezienn "%1" ne c'hell ket chom goullo.</P><P>Enankit ur werzh.</P>

note: Label for error screen if invalid characters were writen
en: The field "%1" must not be empty
br: Ar vaezienn "%1" ne c'hell ket chom goullo

en: Input error
br: Enankad faziek

note: Manual selection of ISDN card (if autodetection fails)
en: You need to select the type of your <B>ISDN</B> card and enter the required parameters manually (likely values of the parameters are shown)
br: Rankout a rit diuzañ rizh ho kartenn <B>ISDN</B> hag enankañ gant an dorn an arventennoù rekizet (ar gwerzhioù aotreet a zo diskouezet)

en: Select your ISDN card:
br: Diuzit ho kartenn ISDN

en: IO address
br: Chomlec'h Enankañ/Ec'hankañ

en: MemBase
br: Chomlec'h memor diazez

en: Manual ISDN selection and configuration
br: Diuz ha kefluniadur ISDN gant an dorn

en: IO address (PORT)
br: Chomlec'h Enankañ/Ec'hankañ (PORZH)

en: <P>Please enter the details of your internet connection.</P>
br: <P>Erspizit arventennoù ho kevreadur ouzh Internet.</P>

en: Local number (MSN)
br: Niverenn lec'hel (MSN)

note: Type of ISDN protocol
en: ISDN protocol
br: Komenad ISDN

note: ISDN callback mode selection
en: ISDN Callback configuration
br: Kefluniañ ar galv en-dro dre ISDN

note: ISDN callback mode selection - Callback Server
en: Callback Server
br: An urzhiataer a c'halv en-dro (servijer)

note: ISDN callback mode selection - Callback Client
en: Callback Client
br: An urzhiataer zo galvet en-dro (arval)

note: ISDN callback mode selection - Callback Off
en: Callback Off
br: Galv en-dro diweredekaet

note: Type of device (isdn0/ippp0) selection
en: Network device type
br: Rizh an drobarzhell rouedad

note: Dial mode selection
en: Dial mode
br: Doare sifrennañ

note: Automatic dial mode
en: Automatic
br: Emgefreek

note: Manual dial mode
en: Manual
br: Gant an dorn

note: Dial mode off
en: Off
br: Diweredekaet

en: ISDN access for 'root' only
br: Kevreadur dre ISDN evit 'root' hepken

en: Internet access - ISDN configuration
br: Kevreadur ouzh Internet - Kefluniadur ISDN

note: Configuration of local IP address and remote IP address for Peer-to-Peer internet connection html-format part 1
en: <P>You need to enter a local IP address and a remote IP address for your ISP.</P>
br: <P>Dav eo deoc'h erspizañ ur chomlec'h IP lec'hel hag ur chomlec'h IP a-bell evit ho pourvezer.</P>

note: part 2
en: <P>If your Internet provider supports dynamic DNS assignment, you can choose the appropriate checkbox. All major Internet providers support this feature.</P>
br: <P>Ma vez deverket gant ho pourvezer chomlec'hioù dialuskel d'ar servijerioù envel (DNS) e c'hellit klikañ war ar voestig azas. An holl bourvezerien bennañ a ginnig an dibarzh-mañ.</P>

en: Local IP address of your machine
br: Chomlec'h IP lec'hel hoc'h urzhiataer

note: IP address of Peer for Point-to-Point connection
en: Remote IP address
br: Chomlec'h IP a-bell

en: Dynamic IP address
br: Chomlec'h IP dialuskel

en: Dynamic DNS assignment
br: Deverkadur DNS dialuskel

en: Start ISDN during system boot
br: Loc'hañ ISDN pa vo boulc'het ar reizhiad

en: Internet access - ISDN network configuration
br: Kevreadur ouzh Internet - Kefluniadur ar rouedad gant ISDN

en: Local
br: Lec'hel

en: Remote
br: A-bell

note: If input Local IP address conflicts which existing network user is needed to set it again
en: You can't use this <B>IP address (%1)</B>, because it is part of an existing, already configured network. Please choose another address ...
br: Ne c'hellit ket ober gant ar <B>chomlec'h IP (%1)</B> rak en implij emañ en ur rouedad bezant ha kefluniet. Diuzit ur chomlec'h all ...

en: The ISDN network parameters you entered conflict with %1 network device
br: An arventennoù ho peus erspizet evit ar rouedad gant ISDN a zo digenglotus gant an drobarzhell rouedad %1

en: Please re-enter your %1 address
br: Enankit adarre ho chomlec'h %1

en: Network device conflict
br: Kudennoù gant an drobarzell rouedad

en: Remote IP address of the P-t-P partner
br: Chomlec'h IP an urzhiataer kevatal Poent-ouzh-Poent

note: Setting of Modem specific parameters help 1 of 6
en: <P>If you are on PBX, you probably have to enter a <B>dial prefix</B>.
br: <P>M'emaoc'h kenstaget ouzh ur PABX, e vo moarvat ret deoc'h enankañ ur <B>rakniverenn bellgomz</B>.

note: help 2 of 6, keep the leading space
en:  Often this is <I>9</I>.</P>
br:  Homañ a vez aliez <I>9</I>.</P>

note: help 3 of 6
en: <P>Most telephone companies use <I>tone dial</I> as the <B>dial method</B>.</P>
br: <P>An <B>doare sifrennañ</B> kinniget gant an darn vuiañ eus ar
    c'hompagnunezhioù pellgomz eo ar <I>sifrennañ dre dalm mouezhel</I>.</P>

note: help 4 of 6
en: <P>You can adjust the INIT strings for your device.
br: <P>Amañ e c'hellit azasaat an hedad deraouekaat ouzh ho trobarzhell.

note: help 5 of 6, keep the leading space
en:  This may be neccessary, if you are using a terminal adapter or a special modems.</P>
br:  Kement-se a c'hell bezañ ret ma'z arverit un azasaer termenell pe ur modem a-ziforc'h.</P>

note: help 6 of 6, keep the leading space
en: <P>Idle timeout:
    Specify after how many
    seconds of inactivity
    he connection should
    be closed, use 0 to
    disable idle hangup.</P>
br: <P>Amzer arouarek:
    Didermenañ a ra goude pet
    eilenn e vo troc'het ur gevreadenn
    chomet diimplij.
    Gant 0 e vez diweredekaet
    an dibarzh-mañ.</P>

note: Area Code prefix
en: Dial prefix(if needed)
br: Rakniverenn bellgomz (diouzh ret)

note: Modem BaudRate
en: BaudRate
br: Tizh e baodoù

en: Modem initialization strings
br: Hedad deraouekaat ar modem

en: Tone dialing
br: Sifrennañ dre dalm mouezhel

en: Pulse dialing
br: Sifrennañ dre skogoù

note: Set modem to be loud
en: Turn on modem speaker
br: Enaouit uhelgomzer ar modem

en: Idle timeout (seconds)
br: Amzer arouarek (eilennoù)

en: Internet access - Modem configuration
br: Kevreadur ouzh Internet - Kefluniadur ar modem

en: Dial Prefix
br: Rakniverenn bellgomz

en: Baud Rate
br: Tizh e baodoù

en: Idle timeout
br: Amzer arouarek

note: Help text for autodetection screen. It dissapears automaticaly when autodetection is done
en: <P>An attempt to find external modems and internal modems will be made.<P>If you are using an <I>ISA-PnP or PCI-Modem</I>, please refer to the manual.</P><P><B>Please wait...</B></P>
br: <P>Klasket e vo kavout modemoù diavaez ha diabarzh.<P>Ma'z arverit <I>ISA-PnP pe ur modem PCI</I>, lennit an dornlevr evit muioc'h a ditouroù.</P><P><B>Gortozit, mar plij...</B></P>

en: Modem and ISDN autodetection
br: Naouaat emgefreek ar modem hag ar periant ISDN

note: Autodetection is running, better have a line break \n here, horizontal space is tight
en: Trying to detect your modem.
    Please wait...
br: Gortozit, mar plij...

note: Unknown modem name
en: Unknown
br: Dizanv

note: If there are more detected devices, user has to select which of them will be configured part 1
en: <P>Both an <B>ISDN card</B> and a <B>modem</B> were detected.</P>
br: <P>Ur <B>gartenn ISDN</B> hag ur <B>modem</B> a zo bet kavet.</P>

note: part 2
en: <P>Please select the one that will be used for your internet connection.</P>
br: <P>Diuzit an hini a fell deoc'h arverañ evit ho kevreadur ouzh Internet.</P>

en: Several devices for connecting to the Internet were found.
br: Kavez ez eus bet lies trobarzhell evit ar c'hevreadur ouzh Internet.

en: Please select which device you whish to configure:
br: Diuzit an drobarzhell a fell deoc'h kefluniañ:

note: Description of detected ISDN device
en: &ISDN card %1
br: Kartenn &ISDN %1

note: Description of detected modem
en: &Modem %1 on %2
br: &Modem %1 ouzh %2

en: Internet configuration
br: Kefluniadur Internet

note: There was only one device (modem) detected and in next dialogs it'll be configured part 1
en: <P>A <B>modem</B> was detected.</P>
br: <P>Ur <B>modem</B> a zo bet kavet.</P>

note: part 2
en: <P>Please continue continue to configure your Internet connection.</P>
br: <P>Kendalc'hit gant kefluniadur ho kevreadur ouzh Internet.</P>

note: part 3
en: <P>Note: Serial ports in Linux are named differently than in DOS, e.g., /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...</P>
br: <P>Merkit: Ar porzhioù a-steud dindan Linux o deus anv disheñvel diouzh ar re implijet dindan DOS, da skouer: /dev/ttyS0 = COM1, /dev/ttyS1 = COM2...</P>

note: this means : "A modem %1 Was detected on %2 will be configured for internet access" part 1
en: A modem
br: Ur modem

note: part 2
en: Was detected on
br: a zo bet kavet war

note: part 3
en: will be configured for internet access
br: a vo kefluniet evit ar c'hevreadur ouzh Internet

note: There was only one device (ISDN card) detected and in next dialogs it'll be configured
en: <P>An <B>ISDN card</B> was detected.</P>
br: <P>Ur <B>gartenn ISDN</B> a zo bet kavet.</P>

note: this means : "An ISDN card %1 was detected and will be configured for internet access" part 1
en: An ISDN card
br: Ur gartenn ISDN

note: part 2
en: was detected and will be configured for internet access
br: a zo bet kavet hag a vo kefluniet evit ar c'hevreadur ouzh Internet

note: No configurable device found html-format / help start
en: <p>Neither an ISDN card or a modem could be found.</p>
br: <p>N'eus bet kavet na kartenn ISDN na modem.</p>

note: html-format / help 2
en: <p>
    If you are using a <b>PCI-Modem</b> run <i>lspci -v</i> and determine the IRQ and PORT.
    Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i> and try again.</p>
    <p>
    <b>ISA-PnP card</b>: run <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> and
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Determine the IRQ and PORT. Then execute <i>setserial /dev/modem port PORT irq IRQ</i>
    and try again.</p>
br: <p>
    Ma'z eus ganeoc'h ur <b>modem PCI</b>, luskit <i>lspci -v</i> hag erspizit an IRQ hag ar porzh.
    Erounezit neuze  <i>setserial /dev/modem port PORZH irq IRQ</i> ha grit un taol arnod all.</p>
    <p>
    <b>Kartenn ISA-PnP</b>: luskit <i>pnpdump -c > /etc/isapnp.conf</i> hag
    <i>isapnp /etc/isapnp.conf</i>.<br>
    Erspizit an IRQ hag ar porzh. Erounezit neuze <i>setserial /dev/modem port PORZH irq IRQ</i>
    ha grit un taol arnod all.</p>

note: html-format / help 3
en: <p>
    Further Information can be found in the manual.</p>
    <p>
    If you are able to connect to the internet on another machine, have a look at
    the support database 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' and the modem trouble shooting
    tool 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>
br: <p>
    Titouroù resisoc'h a c'hellit kavout en dornlevr.</p>
    <p>
    Ma c'hellit savelañ ur gevreadenn ouzh Internet war un urzhiataer all, taolit
    ur sell war stlennvon skoazell 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html' ha war ar
    benveg disac'hañ modemoù 'http://sdb.suse.de/sdb/en/html/hoe_wvcheck.html'.</p>

en: Sorry, neither a modem or an ISDN device could be found
br: N'eus bet kavet, siwazh, na modem na kartenn ISDN

note: Try again autodetection of ISDN device
en: &Try again
br: &Grit un taol arnod all

note: Manual ISDN card configuration (if no ISDN card found)
en: &Manual ISDN device configuration
br: Kefluniañ ar gartenn ISDN gant an &dorn

en: Internet access
br: Kevreadur ouzh Internet

note: help 1 of 2
en: <P>Please choose:<UL><LI> <I>new</I> and enter the <I>tel. no., login</I> and <I>password,</I></LI><LI>or select a predefined Call-by-Call provider from the list for your country,</LI><LI>or edit the current settings.</LI></UL></P>
br: <P>Diuzit<UL><LI> <I>Nevez</I> hag enankit an <I>niverenn bellgomz, an anv arveriad</I> hag ar <I>ger-tremen.</I></LI><LI>. Pe diuzit unan eus ar bourvezerien enskrivet el listenn evit ho pro.</LI><LI>Pe daskemmit an arventennoù en implij.</LI></UL></P>

note: help 2 of 2, describe "save password" check box
en: <P>Save Password:
    If you disable it, the password will
    not be saved on disk and you will be
    asked for the password on every connect.</P>
br: <P>Kadaviñ ar ger-tremen:
    Ma tiweredekait an dibarzh-mañ ne vo
    ket kadavet ho ker-tremen. Goulennet e vo.
    ouzhoc'h e enankañ da geñver pep kevreadenn.</P>

en: Select an Internet provider (fixed settings)
br: Diuzit ur pourvezer Internet (arventennoù raktermenet)

note: providers Phone number
en: Phone number
br: Niverenn bellgomz

note: login name (at provider)
en: User ID
br: Naoudi arveriad (ID)

en: Password
br: Ger-tremen

note: Check box which define if password will be stored in conf file or if user will be asked every connection
en: Save password
br: Kadaviñ ar ger-tremen

note: New provider settings
en: &New
br: &Nevez

note: Current provider settings
en: &Current settings
br: &Arventennoù en implij

en: Internet access - Provider configuration
br: Kevreadur ouzh Internet - Kefluniadur ar pouvezer

en: Select a Internet provider (fixed settings)
br: Diuzit ur pourvezer Internet (arventennoù raktermenet)

en: Telephone number
br: Niverenn bellgomz

note: Menuentry for the YaST2 menu
en: Network/Modem+ISDN
br: Rouedad/Modem+ISDN

note: Explanation shown if menuentry 'Network/Modem+ISDN' is selected part 1
en: Choose this item to configure your Internet connection if you are using a modem or ISDN-card.
br: Diuzit an dibarzh-mañ evit kefluniañ ho kevreadur ouzh Internet ma'z arverit ur modem pe ur gartenn ISDN.

note: part 2
en: <P><P>You must be logged in as <I>root</I>.
br: <P><P>Ret eo deoc'h bezañ emgevreet evel <I>root</I>.

en: Leased line
br: Linenn feurmet

en: Germany
br: Alamagn

note: "Finish" button: Proceed to finish the configuration
en: &Finish
br: &Echuiñ

note: dialog title
en: Internet Configuration
br: Kefluniadur Internet

note: no modem detected, maybe user left it off. Popup message.
en: Turn your modem ON
br: Enaouit ho modem

en: Network/NIS client
br: Rouedad/Arval NIS

en: Launch this module to configure the NIS client.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ an arval NIS.

en: <p>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</p>
br: <p>Ret eo deoc'h, evit se, bezañ emgevreet evel <i>root</i>.</p>

note: frame label
en: NIS client
br: Arval NIS

note: radio button label
en: NIS no
br: NIS nann

note: radio button label
en: NIS yes
br: NIS ya

note: text entry label
en: NIS domain
br: Domani NIS

note: test entry label
en: IP address of the NIS server
br: Chomlec'h IP ar servijer NIS

note: dialog title
en: Configuration of NIS client
br: Kefluniadur an arval NIS

note: error popup label
en: The domain name is not correct
br: An anv domani n'eo ket reizh

note: error popup label
en: The IP address is not correct
br: Ar chomlec'h IP n'eo ket reizh

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The configuration of the NIS client will be saved
    and the client will be restarted.
br: Kefluniadur an arval NIS a vo kadavet
    hag ar arval a vo adloc'het.

note: ===== main ===== help text 1/2
en: <p>Here your machine can be set up as a <b>NIS client</b>. Just enter your NIS domain (e.g, suse.de) into the first entry and your IP address (e.g., 10.20.0.2) into the second. To deactivate NIS services, uncheck the NIS no button.</p>
br: <p>Amañ e c'hellit kefluniañ hoc'h urzhiataer evel <b>arval NIS</b>. Trawalc'h e vo deoc'h enankañ anv ho tomani NIS (da skouer suse.de) er vaezienn gentañ hag ho chomlec'h IP (da skouer 10.20.0.2) en eil maezienn. Evit diweredekaat ar servijoù NIS, tennit ar merk diwar an nozelenn <B>NIS nann</B>.</p>

note: help text 2/2
en: <p>The Network Information Service (NIS) was formerly known as Sun <b>Yellow Pages</b> (YP). The name Yellow Pages is a registered trademark in the United Kingdom of British Telecommunications plc, and may not be used without permission.</p>
br: <p>Anavezet e oa NIS (Network Information Service) dindan an anv <b>Yellow Pages</b> (YP). An anv Yellow Pages (pajennoù melen) a zo un anv piaouet gant ar British Telecommunications plc er Rouantelezh Unanet ha ne c'hell ket bezañ implijet hep aotre.</p>

note: To translators: label message
en: Saving ...
br: Kadaviñ ...

note: error popup message
en: Error while saving /etc/rc.config.
    Please check out that you are running this as a "root"
br: Kammad a-greiz kadaviñ /etc/rc.config.
    Gwiriit emaoc'h o ren an argerzhadur-mañ evel "root"

en: Running SuSEconfig ...
br: Erounezadur SuSEconfig ...

note: warning dialog message
en: Error while running SuSEconfig
br: Kammad e-doug erounezadur SuSEconfig

en: Starting portmapper ...
br: O loc'hañ portmapper ...

note: error popup message
en: Error while running portmapper
br: Kammad e-doug erounezadur portmapper

en: Starting ypclient ...
br: O loc'hañ ypclient ...

note: error popup message
en: Error while running ypclient
br: Kammad e-doug erounezadur ypclient

en: Network/Sendmail configuration
br: Kefluniadur ar rouedad/sendmail

en: Launch this module to configure sendmail.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ sendmail.

note: frame label
en: Sendmail Configuration
br: Kefluniadur sendmail

note: radio button label
en: Host with permanent network connection (SMTP)
br: Ostiz gant kevreadur trebadek ouzh ar rouedad (SMTP)

note: radio button label
en: Single user machine without network connection
br: Urzhiataer unstael hep kevreadur ouzh ar rouedad

note: radio button label
en: Host with temporarily network connection (Modem or ISDN).
br: Ostiz gant kevreadur padennek ouzh ar rouedad (modem pe ISDN)

note: radio button label
en: Use UUCP to send mail
br: Arverañ UUCP evit kas ar posteloù

note: radio button label
en: Expert mode for sendmail configuration
br: Mod Mailhed evit kefluniadur sendmail

note: radio button label
en: Do not install /etc/sendmail.cf
br: Chom hep staliañ /etc/sendmail.cf

note: dialog title
en: Configuration of sendmail
br: Kefluniadur sendmail

note: help text 1/1, expert settings
en: <p>In this dialog you can view and modify all variables in /etc/rc.config which are relevant for sendmail.</p>
br: <p>En emziviz-mañ e c'hellit gwelout ha daskemmañ an holl argemmennoù
    o tennañ da sendmail er restr /etc/rc.config.</p>

note: term con = `VBox (`HBox(`Label(_("Domain names for local delivery")), `Right(`HSquash(`TextEntry (`id(`local), "", sendmail_localhost)))), `HBox(`Label(_("Host for all outward E-Mail")), `Right(`HSquash(`TextEntry (`id(`outward), "", sendmail_relay)))), `HBox(`Label(_("Host for all E-Mail")), `Right
en: Domain names for local delivery
br: Anvioù domani evit an dasparzhañ lec'hel

note: text entry label
en: Host for all outward E-Mail
br: Ostiz evit an holl bosteloù kaset

note: text entry label
en: Host for all E-Mail
br: Ostiz evit an holl bosteloù

note: check box label
en: Only place mail in queue
br: Lakaat ar posteloù el lostad hepmuiken

note: check box label
en: No canonify of the host names
br: Hep peurglokaat an anvioù ostiz

note: check box label
en: Start sendmail as an smtp daemon
br: Luskañ sendmail evel diaoul smtp

note: text entry label
en: Command line parameters for sendmail
br: Arventennoù sendmail el linennad urzhiad

note: text entry label
en: Domains which can be modified in the generics table
br: Domanioù daskemmus en daolenn "generics"

note: help text 1/2 for sendmail configuration
en: <p>Sendmail needs a configuration file (/etc/sendmail.cf). You will probably find one of the configurations below suits your needs.</p>
br: <p>Rekizañ a ra sendmail ur restr gefluniañ (/etc/sendmail.cf). E-touez ar
    restroù kinniget amañ da heul e kavot moarvat unan diouzh ho c'hoant.</p>

note: help text 2/2 for sendmail configuration
en: <p>If you have special requirements that these do not cover, you may create you own. Please have a look at /usr/share/sendmail, one of the pre-existing configurations may well fit your requirements. <b>ATTENTION:</b> If you plan to install your own modified sendmail.cf you should select the last item in the list and install the file yourself. Otherwise, SuSEconfig will copy the selected file to sendmail.cf and your changes will be lost.</p>
br: <p>Ma ne vast ket ar restroù-se d'hoc'h ezhommoù e c'hellit krouiñ ho restr gefluniañ deoc'h. Taolit ur sell war /usr/share/sendmail. Unan eus ar c'hefluniadurioù a c'hellfe bezañ diouzh ho toare. <b>EVEZH:</b> M'ho peus soñj ober gant ur restr sendmail.cf daskemmet ganeoc'h, e tlefec'h diuzañ ar mellad lañser diwezhañ ha staliañ hoc'h-unan ar restr-se. A-hend-all e vo eilskrivet gant SuSEconfig ar restr gefluniañ sendmail e sendmail.cf hag ho taskemmoù a yelo da get.</p>

note: popup dialog message
en: The configuration of sendmail will be saved.
br: Kadavet e vo kefluniadur sendmail

note: popup message
en: Error while saving configuration files.
br: Kammad pa eo bet krouet ar restroù kefluniañ.

en: <P>Here you can choose whether you want to start NFS server on your computer
    and export some of your directories to the others.
br: <P>Amañ e c'hellit divizout loc'hañ ur servijer NFS war hoc'h urzhiataer
    hag ezporzhañ ur re bennak eus ho kavlec'hioù war urzhiataerioù all.

en: <P>If you choose <B>Start NFS server</B>, the <B>Next</B> button will open
    a configuration dialog where you can specify the directories to export.
br: <P>Ma tiuzit <B>Loc'hañ ar servijer NFS</B> e c'hellit, gant an nozelenn
    <B>War-raok</B> digeriñ un emziviz kefluniañ hag a roio tu deoc'h da ezporzhañ
    ho kavlec'hioù.

note: frame label
en: NFS server
br: Servijer NFS

note: radio button label
en: &Start NFS server
br: &Loc'hañ ar servijer NFS

note: radio button label
en: Do &not start NFS server
br: Chom &hep loc'hañ ar servijer NFS

note: dialog title
en: Configuration of the NFS server
br: Kefluniadur ar servijer NFS

en: <P>The table contains all the NFS entries which will be written to /etc/fstab.
    You can enter new one to the <B>Fstab entry</B> field and add it to the table
    using the <B>Add</B> button. <B>Choose</B> can help you to get the name of the
    NFS server.</P>
br: <P>Enderc'hel a ra an daolenn an holl enmontoù NFS da skrivañ e /etc/fstab.
    Bez'e c'hellit enankañ unan nevez er vaezienn <B>Enmont Fstab</B> hag e ensoc'hañ en daolenn
    gant an nozelenn <B>Ouzhpennañ</B>. An nozelenn <B>Diuz</B> a zlefe ho
    skoazellañ da gavout anv ar servijer NFS.</P>

en: <P>A double-click on a row of the table will copy the information to the
    <B>Fstab entry</B> field. <B>Delete</B> button can delete the selected row
    in the table. So if you just want to edit an entry, double-click on it, press
    <B>Delete</B>, edit the entry and click <B>Add</B>.
br: <P>Dre glikañ div wech war ul linenn eus an daolenn e c'hellit eilskrivañ ar
    stlenn er vaezienn <B>Enmont Fstab</B>. Gant an nozelenn <B>Dilemel</B> e
    c'hellit dilemel al linenn diuzet. Ma fell deoc'h daskemmañ un enmont, klikit
    div wech warnañ, sankit an nozelenn <B>Dilemel</B>, daskemmit an enmont ha
    klikit war <B>Ouzhpennañ</B>.

en: <P>For further information about fstab please use <B>man fstab</B>.
br: <P>Evit kaout muioc'h a ditouroù diwar-benn fstab, arverit <B>man fstab</B>.

en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can use
    just 0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
br: Enanket ho peus un anv ostiz faziek. An anv ostiz
    a rank enderc'hel nebeutoc'h eget 50 arouezenn
    Ne c'hellit implijout nemet 0..9, A..Z, a..z, pikoù, - ha _.

en: You entered a wrong path. It must be
    shorter than 70 characters, it must begin
    with a / and it must not contain spaces.
br: Enanket ho peus un anv treug faziek
    An anv treug a rank enderc'hel nebeutoc'h eget
    70 arouezenn, hep nodoù gwenn, ha kregiñ gant /

en: You entered a wrong options string.
    It must be shorter than 70 characters 
    and it must not contain spaces.
br: Enanket ho peus un hedad dibarzhioù faziek
    An hedad dibarzhioù a rank enderc'hel nebeutoc'h 
    eget 70 arouezenn hep nodoù gwenn.

en: The fstab already contains an entry
    with mountpoint '%1'.
br: Er fstab ez eus endeo un enmont
    gant ar poent marc'hañ '%1'.

note: selection box label
en: &Remote hosts
br: &Ostizoù a-bell

note: table headers: "Server", "Remote filesystem", "Mountpoint", "Options"
en: Server
br: Servijer

en: Remote filesystem
br: Reizhiad restroù a-bell

en: Mountpoint
br: Poent marc'hañ

en: Options
br: Dibarzhioù

note: button label
en: &Add
br: &Ouzhpennañ

note: frame label
en: Fstab entry
br: Enmont Fstab

en: &Hostname of the NFS server:
br: Anv &ostiz ar servijer NFS

note: pushbutton label
en: &Choose
br: &Diuz

note: textentry label
en: &Remote filesystem:
br: Reizhiad restroù a-&bell

note: textentry label
en: &Mountpoint (local):
br: Poent &marc'hañ (lec'hel):

note: textentry label
en: &Options:
br: D&ibarzhioù:

note: dialog title
en: NFS related entries in /etc/fstab
br: Enmontoù o tennañ da NFS e etc/fstab

note: label message
en: Scanning for hosts on this LAN...
br: O klask ostizoù el LAN...

en: <P>The <B>Directories</B> selection box contains all the directories
    which will be exported. If a directory is selected, the table shows
    the hosts allowed to mount this directory.</P>
br: <P>Prenestr diuz <B>ar c'havlec'hioù</B> a ziskouez an holl gavlec'hioù
    da ezporzhañ. Goude diuz ur c'havlec'h e tiskouez an daolenn an ostizoù
    aotreet da varc'hañ ar c'havlec'h-se.</P>

en: <P>Hosts wildcard sets which hosts can access the selected directory.
    It can be <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I> or
    <I>IP networks</I>.
br: <P>Gant Ostizoù (nodoù erlec'hiañ) e vez didermenet an ostizoù aotreet.
    da gaout diraez er c'havlec'hioù diuzet. Ar re-se a c'hell bezañ
    <I>single host</I>, <I>netgroups</I>, <I>wildcards</I pe <I>IP networks</I>.

en: <P>Please have a look at <B>man exports</B> for further information.
br: <P>Evit gouzout hiroc'h taolit ur sell war <B>man exports</B>.

en: Directories
br: Kavlec'hioù

en: You entered a wrong wildcard or options string.
    It must be shorter than 70 characters and it
    must not contain spaces.
br: Enanket ho peus nodoù erlec'hiañ faziek
    pe un hedad dibarzhioù siek.
    Hoc'h enankad a rank enderc'hel nebeutoc'h
    eget 70 arouezenn hep nodoù gwenn.

note: table headers "Host wildcards", "Options"
en: Hosts wildcard
br: Ostiz (nodoù erlec'hiañ)

note: push button label
en: Add
br: Ouzhpennañ

note: push button label
en: Delete
br: Dilemel

note: frame label
en: Directory
br: Kavlec'h

note: text entry label
en: &Directory:
br: &Kavlec'h

note: frame label
en: Allowed hosts
br: Ostizioù aotreet

note: text entry label
en: &Hosts wildcard:
br: O&stizoù (nodoù erlec'hiañ):

note: dialog title
en: Directories to export to the others
br: Kavlec'hioù da ezporzhañ war urzhiataeriou all

en: <P><B>Mount NFS directries</B> will allow you to configure which
    NFS servers will be used for mounts and where their directories
    should be mounted in your local filesystem.</P>
br: <P><B>Marc'hañ kavlec'hioù NFS</B> a ro tu deoc'h da erspizañ ar
    servijourioù NFS da arverañ evit ar marc'hañ ha da zivizout pelec'h
    e vo marc'het o c'havlec'hioù en ho reizhiad restroù lec'hel.</P>

en: <P>A special configuration dialog will be opened for it after pressing
    <B>Next</B>.</P>
br: <P>Dre glikañ war an nozelenn<B>War-raok</B> e tigorit un emziviz kefluniañ

note: frame label
en: NFS client
br: Arval NFS

note: radio button label
en: &Mount NFS directories
br: &Marc'hañ ar c'havlec'hioù NFS

note: radio button label
en: &Remove all NFS mounts from fstab
br: &Dilemel an holl enmontoù eus fstab

en: Configuration of the NFS client
br: Kefluniadur ar arval NFS

en: Network/NFS
br: Rouedad/NFS

en: Launch this module to configure NFS client and server.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ arval ha servijer NFS

en: The entered values will be written now.
    Do you really want to use the new settings?
br: Ar gwerzhioù enanket a vo skrivet bremañ.
    Mennet oc'h da vat da arverañ an arventennoù nevez?

en: I was unable to write to /etc/exports.
    There will be no changes in the exported
    directories.
br: N'eus ket bet tu da skrivañ war /etc/exports.
    Ne vo daskemmet tra ebet er c'havlec'hioù
    ezporzhet.

en: I was unable to restart the NFS server.
    Your changes will be active after reboot.
br: N'eus ket bet tu da adloc'hañ ar servijer NFS.
    Ho taskemmoù a vo efedus goude an advoulc'hañ.

en: I was unable to write to /etc/rc.config.
    After reboot the NFS server may have
    unexpected bahaviour.
br: N'eus ket bet tu da skrivañ war /etc/rc.config.
    Goude an advoulc'hañ e c'hell ar servijer NFS
    en em ren en un doare dic'hortoz.

en: I was unable to create
    directory '%1'.
br: N'eus ket bet tu da grouiñ
    ar c'havlec'h '%1'.

en: I was unable to write to /etc/fstab.
    There will be no changes in the
    configuration of the NFS client.
br: N'eus ket bet tu da skrivañ war /etc/fstab.
    Ne vo daskemmet tra ebet e kefluniad
    an arval NFS.

en: I was unable to mount the NFS
    entries from /etc/fstab.
br: N'eus ket bet tu da varc'hañ ar
    c'havelec'hioù NFS enskrivet e /etc/fstab.

en: All the settings were written
    and are ready to use.
br: An holl arventennoù a zo bet skrivet
    hag a c'hell bezañ arveret.

note: help text address conflict setup dialog part 1 of 3
en: <p>
    One or more previously configured devices (such as a second network card or ISDN
     adapter) were found in your system. Some of them have been assigned a
     network address range (IP address/network mask) which <b>conflicts</b>
     with your new configuration. It is <b>not possible</b> to use multiple
     devices with <b>overlapping</b> network address.
    </p>
br: <p>
    Unan pe lies trobarzell kefluniet endeo (da skouer un eil kartenn rouedad
     pe un azasaer ISDN) a zo bet kavet en ho reizhiad. Gant ur re bennak ez eus
     skeuliadoù chomlec'hioù (chomlec'h IP/maskl rouedad) <b>digenglotus</b>
     gant ho kefluniad nevez. <b>Ne c'heller ket</b> arverañ lies trobarzhell
     gant chomlec'hioù rouedad <b>o kengejañ</b>.
    </p>

note: help text address conflict setup dialog part 2 of 3
en: <p>
    This dialog displays a list of all incorrectly configured devices. A checked line in 
    the list means that device is <b>active</b>.
    <p>
br: <p>
    En emziviz-mañ e welit roll an holl drobarzhelloù kefluniet en doare direizh.
    Ul linenn merket a ziskouez ez eo <b>gweredek</b> an drobarzhell.
    <p>

note: help text address conflict setup dialog part 3 of 3
en: <p>
    You can select <b>next</b> and the incorrectly configured devices will be <b>deactivated</b>
    and <b>disabled</b>. You will not be able to use them but you can reconfigure 
    them later. Configuration will be <b>continued</b>.
    </p>
    <p>
    Or you can select <b>back</b> to go back to the address setup dialog and 
    <b>replace</b> any required IP address and network masks.
    </p>
br: <p>
    Bez'e c'hellit diuzañ <b>War-raok</b> evit <b>diweredekaat</b> an trobarzhelloù kefluniet fall.
    Ne c'hellot ket mui ober ganto met tro ho po d'o adkefluniañ diwezhatoc'h. <b>Kendalc'het</b> e vo gant ar c'hefluniadur.
    </p>
    <p>
    Gallout a rit ivez diuzañ <b>War-gil</b> evit distreiñ d'an emziviz ma
    kefluniañ ar chomlec'hioù hag <b>erlec'hiañ</b> an holl chomlec'hioù IP
    ha maskloù rouedad rekizet.
    </p>

note: main dialog label list of already configured network interfaces ([eth1, eth2...], [isdn0, isdn1...] etc.) with network address (ip/mask) which overlaps address defined by user
en: Conflicting network devices
br: Trobarzhelloù rouedad digenglotus

note: dialog title
en: Network configuration
br: Kefluniadur ar rouedad

note: label for waiting while yast2 is writing
en: Saving file %1...
br: O kadaviñ ar restr %1...

note: warning dialog message
en: Couldn't write values to %1
br: N'eus ket bet tu da skrivañ ar gwerzhioù war %1

note: label for waiting while SuSEconfig is runing
en: Running SuSEconfig...
br: Erounezadur SuSEconfig...

note: label for waiting until network is not stopped
en: Stopping network...
br: Arsaviñ ar rouedad...

note: help text for configuration finishing
en: <p>
    Network configuration is finished and the changes are saved.
    The network is than restarted.
    </p>
br: <p>
    Peurechuet eo kefluniadur ar rouedad ha kadavet eo bet an arventennoù nevez.
    Ar rouedad a vo loc'het adarre.
    </p>

en: No IP address were assigned.
br: N'eus bet deverket chomlec'h IP ebet.

en: Try again?
br: Un taol esa all?

en: Running DHCP client failed.
br: C'hwitet eo loc'hadur an arval DHCP.

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured.
    The changes will take effect after the machine reboot.
br: An drobarzhell rouedad a zo bremañ kefluniet.
    An daskemmoù a vo efedus pa vo bet adloc'het an urzhiataer.

note: final confifuration popup message
en: The network device is now configured and ready to use.
br: An drobarzhell rouedad a zo bremañ kefluniet hag a c'hell bezañ arveret.

note: configuration is finished, but network is not running FIXME: add to this msg "Hint on PCMCIA: Perhaps your network card\n isn't plugged in."
en: Something's wrong! Network is not running.
    Please check your hardware and try again.
br: Un dra bennak zo aet a-dreuz! Ar rouedad n'a ket en-dro.
    Gwiriit ho periant ha grit un taol arnod all.

note: final confifuration popup message (when running in test mode -- no real changes)
en: The network device is now configured and ready to use. (test mode)
br: An drobarzhell rouedad a zo bremañ kefluniet hag a chell bezañ arveret. (mod arnodiñ)

note: help text for dns setup part 1 of 4
en: <p>Insert the host name and domain name for your computer. Name server list and domain search list are optional.</p>
br: <p>Enankit anv ostiz hag anv domani hoc'h urzhiataer. Listenn ar servijerioù envel ha listenn arglask an domanioù a zo dibarzhel.</p>

note: help text for dns setup part 2 of 4
en: <p>A name server is a computer which translates host names into IP addresses. This value must be entered as an an <b>IP address</b> (e.g., 10.10.0.1) not as a host name.</p>
br: <p>Ur servijer envel a zo un urzhiataer karget da dreuzfurmiñ anvioù urzhiataerioù e chomlec'hioù IP. Ar werzh evit ar servijer envel a rank bezañ enanket e stumm ur <b>chomlec'h IP</b> (da skouer 10.10.0.1) ha neket e stumm un anv ostiz.</p>

note: help text for dns setup part 3 of 4
en: <p>Search domain is the domain name where host name searching is started. The primary search domain is usually the same as the <b>domain name</b> of your computer (e.g., suse.de). There may be addidional search domains (e.g., suse.com).</p>
br: <p>Listenn arglask an domanioù a vez kemeret da ziazez evit klask un anv ostiz. Ar c'hentañ domani a vez peurvuiañ <b>anv domani</b> hoc'h urzhiataer (da skouer suse.fr). Bez'e c'heller kaout meur a zomani ouzhpenn (da skouer suse.com).</p>

note: help text for dns setup part 4 of 4
en: <p>Select the <b>next</b> button to <b>save</b> your changes and <b>finish</b> the network configuration.</p>
br: <p>Diuzit an nozelenn <b>War-raok</b> evit <b>kadaviñ</b> ho arventennoù nevez ha <b>peurechuiñ</b> kefluniadur ar rouedad.</p>

note: text entry label
en: Host name
br: Anv ostiz

note: text entry label
en: Domain name
br: Anv domani

note: common label for more text entries
en: Name server list
br: Listenn ar servijerioù envel

note: common label for more text entries
en: Domain search list
br: Listenn arglask an domanioù

note: main dialog label
en: Name server configuration
br: Kefluniadur ar servijer envel

note: error label message
en: The tertiary search domain is not correct
br: An trede domani n'eo ket reizh

note: error label message
en: The secondary search domain is not correct
br: An eil domani n'eo ket reizh

note: error label message
en: The primary search domain is not correct
br: Ar c'hentañ domani n'eo ket reizh

note: error label message
en: The tertiary nameserver is not correct
br: An trede servijer envel n'eo ket reizh

note: error label message
en: The secondary nameserver is not correct
br: An eil servijer envel n'eo ket reizh

note: error label message
en: The primary nameserver is not correct
br: Ar c'hentañ servijer envel n'eo ket reizh

note: error label message
en: The host name is not correct
br: An anv ostiz n'eo ket reizh

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: The network configuration will now be saved.
br: Kadavet e vo kefluniadur ar rouedad.

note: help text for ip address setup dialog part 1 of 9
en: <p>This dialog allows you to configure your IP address.</p>
br: <p>En emziviz-mañ e c'hellit kefluniañ ho chomlec'h IP.</p>

note: help text for ip address setup dialog part 2 of 9
en: <p>You can select dynamic address assignment, if you have a <b>DHCP server</b> running on your local network.
br: <p>Bez'e c'hellit diuzañ deverkadur dialuskel ar chomlec'hioù m'ho peus ur <b>servijer DHCP</b> en ho rouedad lec'hel.

note: part 3 of 9, keep the leading space
en:  You also should select this if you do not have a static IP address assigned to you by your cable or DSL provider.
br:  Bez'e tlefec'h ivez diuzañ an dibarzh-mañ ma n'ho peus bet chomlec'h diasavel ebet digant ho pourvezer.

note: part 4 of 9, keep the leading space
en:  Network addresses will then be obtained <b>automatically</b> from the server.
br:  Ar chomlec'hioù rouedad a vo deverket <b>ent emgefreek</b> gant ar servijer.

note: part 5 of 9
en: Configuration will be finished by clicking the <b>Next</b> button.</p>
br: Echuiñ a reot ar c'hefluniadur dre glikañ war an nozelenn <b>War-raok</b>.</p>

note: part 6 of 9
en: <p>Otherwise, you must assign the network addresses <b>manually</b>.
br: <p>A-hend-all e vo ret deoc'h deverkañ ar chomlec'hioù rouedad <b>gant an dorn</b>.

note: part 7 of 9, keep the leading space
en:  Enter the IP address (e.g. 192.168.100.99) for your computer, the network mask (usually 255.255.255.0) and,optionally, the default gateway IP address.
br:  Erspizit chomlec'h IP hoc'h urzhiataer (da skouer 192.168.100.99), ar maskl rouedad (peurvuiañ 255.255.255.0) ha, mar bez, chomlec'h IP an dreuzell dre ziouer.

note: part 8 of 9, keep the leading space
en:  The name server setup dialog follows.</p>
br:  Ar servijer envel a vo kefluniet en emziviz o tont da heul.</p>

note: part 9 of 9
en: <p>Please contact your <b>network administrator</b> for more information about the network configuration.</p>
br: <p>Goulennit digant <b>merour ho reizhiad</b> muioc'h a ditouroù diwar-benn kefluniadur ar rouedad.</p>

note: label for radio button group (dynamic/static ip address setup method)
en: Choose the network address setup method
br: Diuzit doare kefluniañ ar chomlec'hioù rouedad

note: frame label
en: Dynamic address
br: Chomlec'h dialuskel

note: radio button label
en: Automatic address setup (via DHCP)
br: Kefluniadur emgefreek ar chomlec'h (dre DHCP)

note: frame label
en: Static address
br: Chomlec'h diasavel

note: radio button label
en: Static address setup
br: Kefluniadur ar chomlec'h diasavel

note: text entry label for ip address
en: IP Address
br: Chomlec'h IP

note: text entry label for network mask
en: Subnet mask
br: Maskl isrouedad

note: text entry label
en: Default gateway
br: Treuzell dre ziouer

note: main dialog label
en: Network address setup
br: Kefluniañ ar chomlec'h rouedad

note: warning dialog message
en: You need to install the dhclient or dhcpcd package for dynamic IP address setup. It's located in the series 'n'
br: Evit ma vefe deverket chomlec'hioù dialuskel e rankit staliañ ar pakad dhclient pe ar pakad dhcpcd. Er rummad 'n' emaint.

note: warning dialog message gateway address must be accessible from subnet
en: Default gateway address is out of range
br: N'emañ ket chomlec'h an dreuzell dre ziouer en ur skeuliad aotreet

note: warning dialog message ip address overlaps network or broadcast address
en: IP Address is out of range
br: N'emañ ket ar chomlec'h IP en ur skeuliad aotreet

note: warning dialog message
en: The default gateway is incorrect
br: An dreuzell dre ziouer a zo direizh

note: warning dialog message
en: The subnet mask is incorrect
br: Ar maskl isrouedad a zo direizh

note: warning dialog message
en: The IP address is incorrect
br: Ar chomlec'h IP a zo direizh

en: Network/Base
br: Rouedad/Diazez

en: Launch this module to configure your network device and local network.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ ho trobarzhell rouedad hag ar rouedad lec'hel.

note: optional warning dialog text
en: Error code %1
br: Boneg kammad %1

note: warning dialog message
en: Cannot create temporary file
br: N'eus ket tu da grouiñ ar restr badennek

note: warning dialog message
en: Device initialization failed
br: C'hwitet eo deraouekaat an drobarzell

note: kernel module name in warning dialog
en: Module name %1
br: Anv ar mollad %1

note: label for waiting while yast2 is checking hardware
en: Looking for network cards on your system...
br: O klask kartennoù rouedad en ho reizhiad...

note: help text for autodetecting and network card selecting part 1 of 2
en: <p>YaST2 autodetects <b>network cards</b> installed in your system.</p>
br: <p>YaST2 en deus naouaet ent emgefreek <b>kartennoù rouedad</b> staliet en ho reizhiad.</p>

note: part 2 of 2
en: <p>
    If you have more than one network card, select the one you want to configure.
    Click <b>next</b> button to continue with network configuration.</p>
br: <p>
    Ma'z eus ganeoc'h meur a gartenn rouedad, diuzit an hini a fell deoc'h kefluniañ.
    Klikit war an nozelenn <b>War-raok</b> evit kenderc'hel gant kefluniadur ar rouedad.</p>

note: result of autodetection this is a multi-line label text, with line break after approx 60 characters part 1 of 4
en: No built-in network card was detected.
br: N'eus bet kavet kartenn rouedad enframmet ebet

note: part 2 of 4, keep the leading space
en:  However a PCMCIA
    system was found which can be used with a PCMCIA network
    card.
br:  Ur reizhiad PCMCIA
    a zo bet kavet koulskoude. Bez'e c'hellfe bezañ arveret
    a-gevret gant un gartenn PCMCIA.

note: part 3 of 4, keep the leading space
en:  Press 'Next' to continue configuration of your PCMCIA
    network.
br:  Klikit war an nozelenn 'War-raok' evit kenderc'hel gant kefluniadur
    ho rouedad PCMCIA.

note: part 4 of 4, keep the leading space
en:  Pressing 'Back' will cancel network configuration.
br:  Gant ur c'hlik war an nozelenn 'War-gil' e vo nullet kefluniadur ar rouedad.

note: label when network card support is compiled in the kernel
en: It seems that support for your card is compiled in the kernel.
    It will be used for the network access.
br: War a seblant ez eus er graoñell ur sturier o skorañ ho kartenn.
    Arveret e vo evit diraeziñ ar rouedad.

note: label message
en: No network card was detected.
br: N'eus bet kavet kartenn rouedad ebet.

note: To translators: label message 1/2 The network card XY will be configured
en: The network card
br: Ar gartenn rouedad

note: To translators: label message 2/2 The network card XY will be configured
en: 
    will be configured for network access.
br: 
    a vo kefluniet evit diraeziñ ar rouedad

note: result of autodetection more network cards were detected and radio button group is displayed
en: Please choose the network card you would like to configure
br: Diuzit ar gartenn rouedad a fell deoc'h kefluniañ

en: YaST2/Remote Install
br: YaST2/staliañ a-bell

en: Launch this module, if you want to install a
    computer with YaST2 that is connected to this computer
    via serial null modem cable.
br: Luskit ar mollad-mañ ma fell deoc'h staliañ gant
    YaST2 un urzhiataer kevreet gant an urzhiataer-mañ
    dre ur fun null modem a-steud.

en: Choose the serial interface to use
br: Diuzit ar c'hetal a-steud da arverañ

en: &Other:
br: &Re all:

en: YaST2/Remote Administration
br: YaST2/Merañ a-bell

en: This module lets you start YaST2 components on a remote machine 
    via a network connection or on the local machine as a differnt
    user. Several protocols are supported.
br: Gant ar mollad-mañ e c'hellit loc'hañ kedrannoù YaST2 war un urzhiataer
    a-bell dre ur gevreadenn ouzh ar rouedad. Pe war an urzhiataer lec'hel
    dindan ur gont arveriad all. Meur a gomenad a vez skoret.

en: remote host
br: Ostiz a-bell

en: Host
br: Ostiz

en: Login name
br: Anv arveriad

en: Module to start
br: Mollad da luskañ

en: &Do it now
br: &Loc'hañ bremañ

en: YaST2 System Configuration and Administration
br: YaST2 - Kefluniañ ha merañ ar reizhiad

en: Available modules
br: Molladoù hegerz

en: &Launch module
br: &Luskañ mollad

en: &Quit
br: &Kuitaat

en:  WELCOME
br:  DEGEMER MAT

en: Welcome to YaST2!
br: Degemer mat e YaST2!

en: ERROR: Record '%1' is
    not properly configured.
br: KAMMAD: An enmont '%1' n'eo ket
    kefluniet en un doare reizh.

en: Can't create directory '%1'!
br: N'eus ket tu da grouiñ ar c'havlec'h '%1'!

en: Call of apsfilter.setup (%1%2) was not successful.
br: Galv apsfilter.setup (%1%2) n'en deus roet disoc'h ebet.

en: The test page was sent to the printer using
    the command '%1'.
    Printing should start in few seconds.
    
    If the printer is not producing appropriate
    output, use the 'Stop!' button.
    
    When the whole page is printed, press 'OK'.
br: Ar bajenn arnod a zo bet kaset d'ar voulerez
    diwar-bouez an urzhiad '%1'.
    An argerzhadur moulañ a zlefe kregiñ goude un nebeud eilennoù
    
    Ma n'eo ket mat an disoc'h, klikit war
    an nozelenn 'Arsav!'
    
    Ma'z eo bet moulet ar bajenn a-bezh, klikit war 'OK'.

en: &Stop!
br: &Arsav!

en: YaST2 is ready to print a sample page.
    
    Please make sure that the printer is turned
    on and ONLINE, then press the 'OK' button.
br: Prest eo YaST2 da voulañ ur bajenn arnod.
    
    Gwiriit hag enaouet emañ ar voulerez hag
    ENLINENN. Sankit neuze an nozelenn 'OK'.

en: I was unable to print the testpage.
    Check %1.
br: N'eus ket bet tu da voulañ ar bajenn arnod.
    Gwiriit %1.

en: Printing was stopped.
    
    If the printer is still printing, push the reset button
    on the printer or remove all the paper from its tray.
    After it stops printing, switch off the printer power,
    wait 10 seconds and switch it on again.
    
    Recheck the manufacturer and printer model entries
    you made previously.
br: Harzet eo bet an argezhadur moulañ.
    
    M'emañ c'hoazh ho moulerez o vont en-dro, sankit nozelenn
    adderaouekaat ar voulerez pe zilamit an holl baper.
    Goude an arsav, troc'hit red-tredan ar voulerez, gortozit
    10 eilenn hag enaouit adarre ar voulerez.
    
    Gwiriit ur wech c'hoazh an arventennoù ho peus enanket evit
    saver ha rizh ar voulerez.

note: Help, 1 of 3
en: <P>A printer name is required for printing.</P>
br: <P>Un anv moulerez a zo rekizet evit ar moulañ.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>Your first local printer will be called 'lp',
    your first remote printer will be 'remote'.
    You must provide a unique name for each additional printer. The 
    configuration program will assign additional names to each printer. Please 
    refer to the manual for more information.</P>
br: <P>Anv ho kentañ moulerez lec'hel a vo 'lp' hag
    ho kentañ moulerez a-bell a vo anvet 'remote'.
    Un anv dieil a zo ret evit pep moulerez ouzhpenn. Gant ar goulev kefluniañ
    e vo deverket un anv da bep moulerez. Lennit an dornlevr evit kaout muioc'h
    a ditouroù.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>If you don't like the default name, you can change it.</P>
br: <P>Ma ne blij ket deoc'h an anv dre ziouer e c'hellit dibad unan all.</P>

note: This name the user should use when printing PostScript (and some other things - pictures, dvi). This is the usual use.
en: Name for printing:
br: Anv evit ar moulañ:

note: This name can be used when printing ascii files. It is faster.
en: Name for ascii printing:
br: Anv evit moulañ er mod ascii:

en: Printer's name
br: Anv ar voulerez

en: Invalid name! The name should be less than 20 characters long and
    can only use the characters 0..9, A..Z, a..z and _. Additionally,
    you cannot use the names 'lp', 'ascii', 'raw' and 'remote' because
    of their special function.
    
    The name must not be used for another printer.
br: Anv didalvoudek! An anv a rank enderc'hel nebeutoc'h eget 20 arouezenn ha
    ne c'hellit implijout nemet an arouezennoù 0..9, A..Z, a..z ha _. Ouzhpenn-se
    ne c'hellit ket ober gant an anvioù 'lp', 'ascii', 'raw' pe 'remote' dre
    ma'z eus anezho anvioù miret.
    
    Ne c'hell ket an anv bezañ en implij evit ur voulerez all.

note: Help, 1 of 2
en: <P>Please choose the manufacturer and model of your printer.</P>
br: <P>Diuzit mar plij saver ha rizh ho moulerez.</P>

note: Help, 2 of 2
en: <P>If you cannot find your printer in this database, see the <B>Generic
    printers</B> section. There you can select from a list of common printing
    protocols. If you do not know which protocol your printer uses,
    consult the printer's manual or contact the manufacturer's technical 
    support.</P>
br: <P>Ma ne c'hellit ket kavout ho moulerez er stlennvon, taolit ur sell war ar
    gevrenn <B>Moulerezed boutin</B>. Aze o po un diuz eus komenadoù moulañ.
    boutin. Ma n'anavezit ket ar c'homenad implijet gant ho moulerez, lennit
    an dornlevr pourvezet a-gevret gant ho moulerez pe it e darempred gant servij
    skoazell kalvezel ar saver.</P>

en: Select manufacturer:
br: Diuzañ ar saver:

en: Select model:
br: Diuzañ ar rizh:

note: Button which provides information about selected manufacturer/model
en: &Info
br: &Titour

en: Manufacturer and model of the printer
br: Saver ha rizh ho moulerez

en: Please select at least a manufacturer.
br: Diuzit da nebeutañ ar saver.

en: No info available.
br: N'eus titour ebet.

en: <P><B>Manufacturer:</B></P> %1 <P><B>Model:</B></P> %2
br: <P><B>Saver:</B></P> %1 <P><B>Rizh:</B></P> %2

en: <P>This dialog allows you to customize printing.
br: <P>En emziviz-mañ e c'hellit azaesaat ar moulañ diouzh hoc'h ezhommoù.

en:  The options you may change depend on the type of printer you have.
br:  Diouzh rizh ho moulerez e c'hell an dibarzh-mañ bezañ disheñvel.

en:  Some printers support many options, while with others you may only be able to change the paper size.</P>
br:  Gant moulerezed 'zo ho peus meur a zibab met gant reoù all e c'hellit hepken kemmañ ment ar paper.</P>

en: <P>You can see the current configuration of your printer in the upper box.
br: <P>Er voest war-laez e c'hellit gwelout kefluniadur ho moulerez.

en:  If you click on an item, the possible values are shown in the lower box.
br:  Ma klikit war un enmont e vo diskouezet deoc'h, er voest en traoñ, ar gwerzhioù aotreet.

en:  Clicking on one of the options in the lower box will select it.</P>
br:  Bez'e c'hellit diuzañ un dibarzh er voest en traoñ dre glikañ warnañ.</P>

en: <P>Some of the settings may not work together properly.
br: <P>Arventennou 'zo a c'hell bezañ digenglotus an eil gant egile.

en:  If you want to try printing with the current configuration, click the <B>Test</B> button.
br:  Ma fell deoc'h moulañ gant ar c'hefluniadur ho peus bremañ, klikit war an nozelenn <B>Arnodiñ</B>.

note: There is an error in the database. This should not happen, but for case...
en: FATAL: An error occured.
    I have no information how to manage your printer.
    Broken database? Contact SuSE support, please.
br: C'hoarvezet ez eus ur c'hammad.
    YaST2 n'en deus titour ebet evit kefluniañ ho moulerez.
    Ha diarveradus e vefe ar stlennvon? It e darempred gant servij skoazell SuSE.

en: Current printer's settings:
br: Arventennoù ar voulerez:

en: Printer's settings
br: Arventennoù ar voulerez

en: There was a problem while adding
    the printer to the spooling system!
br: Savet ez eus ur gudenn pa'z eus bet klasket
    ouzhpennañ ar voulerez er reizhiad lostennañ!

en: There was a problem while deleting
    the printer from the spooling system!
br: Savet ez eus ur gudenn pa'z eus bet klasket dilemel
    ar voulerez eus ar reizhiad lostennañ!

note: Help, part 1 of 4
en: <P>Printer autoprobing was successful.</P>
br: <P>Ar voulerez a zo bet naouaet ent emgefreek.</P>

en: <P>If the printer is in the database of supported printers, the name and the manufacturer of it should be shown.</P>
br: <P>M'emañ ar voulerez e stlennvon ar moulerezed skoret e tlefec'h gwelout war ar skramm he rizh hag anv he saver.</P>

en: <P>If it is not, you have to choose a similar printer or a generic one in an additional dialog.</P>
br: <P>Ma n'emañ ket er stlennvon e vo ret deoc'h diuzañ, en un emziviz all, ur voulerez zamheñvel pe unan voutin.</P>

en: <P>Use <B>Skip</B> button if you do not want to configure this printer now or if you have already configured it before.</P>
br: <P>Klikit war an nozelenn <B>Heptreugañ</B> ma ne fell ket deoc'h kefluniañ ar voulerez bremañ pe ma'z eo kefluniet endeo.</P>

note: This screen contains some senteces Dialog, sentence 1parallel of 3
en: YaST2 Printconf has found a parallel printer:
br: Gant YaST2 Printconf ez eus bet kavet ur voulerez ouzh ar porzh a-stur:

note: Dialog, sentence 1usb of 3
en: YaST2 Printconf has found a USB printer:
br: Gant YaST2 Printconf ez eus bet kavet ur voulerez USB:

note: Dialog, sentence 2 of 3 This means: Printer model '%1' by '%2'.
en: %1 by %2
br: %1 eus %2

note: Dialog, sentence 3 of 3 (e.g. /dev/lp0)
en: On device:
br: War drobarzhell:

note: "Manual" button: Runs dialog where user manually chooses the sound card from a list
en: &Manual
br: Gant an &dorn

en: Autodetected printer
br: Moulerezed kavet ent emgefreek

en: <P>Please enter the hostname of your print server and the name of its printer.</P>
br: <P>Enankit anv ostiz ho servijer moulañ hag anv e voulerez.</P>

en: <P>If it's a local server, the <B>choose</B> button should help.</P>
br: <P>Ma'z eus anezhañ ur servijer lec'hel e tlefe an nozelenn <B>Diuz</B> ho skoazellañ.

en: <P>If you want to be sure that you have entered the right name, try the <B>Test</B> button.</P>
br: <P>Ma fell deoc'h gwiriañ hag enanket ho peus an anv reizh, klikit war an nozelenn <B>Arnodiñ</B>.</P>

en: You entered a wrong host name. It must be
    shorter than 50 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, dots, - and _.
br: Enanket ho peus un anv ostiz faziek. An anv ostiz
    a rank enderc'hel nebeutoc'h eget 50 arouezenn.
    Ne c'hellit implijout nemet 0..9, A..Z, a..z, pikoù, - ha _.

en: You entered a wrong remote name. It must be
    shorter than 30 characters and you can only use
    0..9, A..Z, a..z, spaces, - and _.
br: Enanket ho peus un anv faziek evit ar voulerez a-bell
    An anv a rank enderc'hel nebeutoc'h eget 30 arouezenn.
    Ne c'hellit implijout nemet 0..9, A..Z, a..z, gwennoù, - ha _.

en: I will run 'ping -c 1 %1'.
    
    If the operation fails, it will
    be timed out in few seconds.
br: Galvet e vo 'ping -c 1 %1'.
    
    E ken kaz ma vefe graet tro-wenn e vo
    harzet ar wezhiadenn-mañ goude un nebeud eilennoù

en: The printer server is accessible.
br: Ar servijer moulañ a zo diraezus.

en: There was a problem.
    
    Your network access is not properly configured
    or the printer server is unknown or unreachable.
    Please check the hostname of the print
    server or contact your network administrator.
br: Ur gudenn a zo bet.
    
    An diraez d'ar rouedad n'eo ket bet kefluniet en un doare reizh.
    Nemet ha dizanv pe diziraezus e vefe ho servijer moulañ.
    Gwiriit anv ostiz ar servijer moulañ pe goulennit titouroù digant
     merour ho rouedad.

en: FATAL: I was not able to run 'ping'. I am sorry.
br: KAMMAD: Disoc'h ebet gant 'ping'. Digarezit.

en: Remote (lpd) printer
br: Moulerez a-bell (lpd)

en: Samba/Windows printer
br: Moulerez Samba/Windows

en: Novell printer
br: Moulerez Novell

en: &User:
br: &Arveriad:

en: &Password:
br: &Ger-tremen

en: &Hostname of the printer server:
br: Anv &ostiz ar servijer moulañ:

en: Name of the remote &queue:
br: Anv al &lostad a-bell:

note: Help, parallel printer part
en: <P>If you have multiple parallel ports, please select the parallel port to which your printer is attached.</P>
br: <P>Ma'z eus gant hoc'h urzhiataer lies porzh a-stur, diuzit an hini m'emañ kenstaget ho moulerez outañ.</P>

note: Help, USB printer part
en: <P>Please select the device for your USB printer.</P>
br: <P>Diuzit anv trobarzhell ho moulerez USB.</P>

note: Help, common part
en: <P>If you want to be sure that the printer is properly connected, try the <B>Test</B> button.</P>
br: <P>Evit diogeliñ emañ kenstaget ar voulerez en un doare reizh, klikit war an nozelenn <B>Arnodiñ</B>.</P>

en: Please connect your printer to the computer,
     switch it on and make sure that it is ONLINE.
    
    I will send the message 'Hello, world' to
     the previously selected device. If the operation
     fails, it will be timed out in %1 seconds.
br: Kenstagit ho moulerez ouzh an urzhiataer, enaouit anezhi ha diogelit emañ ENLINENN.
    
    YaST2 a zo o vont da gas ar c'hemennad 'Hello, world'
     d'ar voulerez diuzet. E ken kaz ma vefe graet tro-wenn
     e vo harzet an arnodenn-mañ goude %1 eilenn.

en: It seems that there are no problems with the device
    you chose.
    
    If your printer has reacted somehow (printed message,
    formfeed or at least blinking leds), the hardware 
    connection should be functioning correctly.
br: War a seblant n'eus kudenn ebet gant an
    drobarzhell diuzet ganeoc'h.
    
    M'he deus respontet ho moulerez en un doare bennak (mouladur ar
    c'hemennad, distaoladenn baper pe diodoù o c'hwiliañ) e tlefe
    ar gevreadenn beriantel bezañ oberatael.

en: There was a problem while sending the message
    to the printer--The operation has timed out.
    
    Please, verify that your printer is connected to
    the computer, that the printer power is on and 
    that it is ONLINE. It is also possible that you
    have a cabling problem.
br: Savet ez eus ur gudenn pa'z eo bet kaset ar c'hemennad
    d'ar voulerez -- Harzet eo bet an amprouadenn.
    
    Gwiriit ha kenstaget emañ ho moulerez ouzh oc'h urzhiataer
    hag ivez war enaou hag ENLINENN. Marteze ez eus ur gudenn gant
    ar funierezh.

en: There was a problem while printing.
    
    It seems that the device is not properly configured
    or you do not have permissions to write to it.
    Did you run the configuration program as user 'root'?
br: Savet ez eus ur gudenn e-doug ar moulañ.
    
    War a seblant n'eo ket bet kefluniet ar voulerez en un doare reizh.
    Pe marteze n'ho peus ket ar gwirioù skrivañ rekizet.
    Lusket ho peus ar goulev kefluniañ evel arveriad 'root'?

en: FATAL: I was not able to run 
    the 'test_device' script.
    I am sorry.
br: KAMMAD: N'eus ket bet tu da erounit
    ar skrid 'test_device'.
    Digarezit.

en: First parallel port (/dev/lp0)
br: Kentañ porzh a-stur (/dev/lp0)

en: Second parallel port (/dev/lp1)
br: Eil porzh a-stur (/dev/lp1)

en: Third parallel port (/dev/lp2)
br: Trede porzh a-stur (/dev/lp2)

en: Fourth parallel port (/dev/lp3)
br: Pevare porzh a-stur (/dev/lp3)

en: First USB printer (/dev/usblp0)
br: Kentañ moulerez USB (/dev/usblp0)

en: Second USB printer (/dev/usblp1)
br: Eil moulerez USB (/dev/usblp1)

en: Third USB printer (/dev/usblp2)
br: Teirvet moulerez USB (/dev/usblp2)

en: Fourth USB printer (/dev/usblp3)
br: Pedervet moulerez USB (/dev/usblp3)

note: CAUTION: "device" here means /dev/lp0, /dev/lp1, ...
en: I have not found any parallel devices (/dev/lp?)! It seems
    that your parallel port is not properly configured.
br: N'eus bet kavet porzh a-stur ebet (/dev/lp?)! War a seblant
    n'eo ket bet kefluniet ho porzh a-stur en un doare reizh.

note: CAUTION: "device" here means /dev/usblp0, /dev/usblp1, ...
en: I have not found any USB devices (/dev/usblp?)! It seems
    that your USB bus is not properly configured.
br: N'eus bet kavet porzh USB ebet (/dev/usblp?)! War a seblant
    n'eo ket bet kefluniet ar bus USB en un doare reizh.

en: Select connection:
br: Diuzit ar gevreadenn:

en: Printer device
br: Porzh ar voulerez

en: Hardware/Printer
br: Periant/Moulerez

en: <P>Launch this module to configure your printer.
     If you turn your printer on, YaST2 will try to autodetect it.</P>
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to do this.</P>
br: <P>Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ ho moulerez.
     Pa vo enaouet ho moulerez e klasko YaST2 he naouaat ent emgefreek.</P>
    <P>Ret eo deoc'h, evit se, bezañ emgevreet evel <i>root</i>.</P>

en: YaST2 Printconf
    Initializing ...
br: YaST2
    O teraouekaat ...

note: Do not do the translation longer than this text. It is a label of a selection box.
en: Select the printer type you want to add:
br: Diuzit rizh ar voulerez da ouzhpennañ:

note: Help, 1 of 3
en: <P>In this dialog, you can manually add printers to your spooling system.
    Use this if your printer was not found automatically by YaST2.</P>
br: <P>En emziviz-mañ e c'hellit ouzhpennañ gant an dorn moulerezed en ho reizhiad
    lostennañ. Talvoudus e c'hell bezañ ma n'eo ket bet kavet ho moulerez ent emgefreek gant YaST2.</P>

note: Help, 2 of 3
en: <P>The upper box contains printers that will be added to
    your system after pressing the <B>Finish</B> button.</P>
br: <P>Ar voest war-laez a ziskouez deoc'h ar moulerezed a vo ouzpennet
    en ho reizhiad goude m'ho po sanket an nozelenn <B>Echuiñ</B>.</P>

note: Help, 3 of 3
en: <P>In the lower box you can choose the type of printer you have.
    When you push the <B>Add</B> button, the process to add a printer will start.</P>
br: <P>Er voest en traoñ e c'hellit diuzañ rizh ho moulerez.
    Dre glikañ war an nozelenn <B>Ouzhpennañ</B> e loc'hit an argerzhadur ouzhpennañ.</P>

note: Do not do the translation longer than this text.
en: Printers added in this session:
br: Moulerezed ouzhpennet e pad an dalc'h-mañ

en: Choose the printer you have
br: Diuzit ho moulerez

en: FATAL: I am unable to find macros for the printer database!
br: KAMMAD: N'eus ket tu da gavout meurzitouroù evit stlennvon ar moulerezed!

en: FATAL: I am unable to find the printer database!
br: KAMMAD: N'eus ket tu da gavout stlennvon ar moulerezed!

en: I tried to autoprobe parallel and USB printers,
    but I could not find any on your computer.
br: Klasket ez eus bet naouaat moulerezed kenstaget ouzh ar porzh a-stur
    ha moulerezed USB. N'eus bet kavet siwazh hini ebet.

en: FATAL: I am unable to restart the lpd daemon!
     Maybe, you haven't installed lpd (one of
     the lprold, plp or lprng packages) or
     you are not user 'root'.
br: KAMMAD: N'eus ket tu da adloc'hañ an diaoul lpd!
     Marteze n'ho peus ket staliet lpd (unan eus
     ar pakadoù lprold, plp ha lprng), pe
     n'oc'h ket arveriad 'root'.

en: It seems that you don't have GhostScript
     installed on your computer. This package is required
     in order to print.
br: War a seblant n'emañ ket staliet GhostScript
     war hoc'h urzhiataer. Rekizet eo ar pakad-mañ
     evit moulañ.

en: Parallel printer
br: Moulerez ouzh ar porzh a-stur

en: USB printer
br: Moulerez USB

en: Remote printer
br: Moulerez a-bell

en: Please select the type of printer you want to add.
br: Diuzit rizh ar moulerez da ouzhpennañ.

en: There were no changes in
     the printer configuration.
br: N'eus bet kemm ebet e
     kefluniadur ar voulerez.

note: %1 - name of the printer
en: Printer '%1' was successfully configured.
br: Kefluniet eo bet ar voulerez '%1'.

note: %1 - name of the printer
en: I was unable to configure your printer '%1'.
br: N'eus ket bet tu da gefluniañ ho moulerez '%1'.

note: To translators: just one file will be displayed To translators: if the test audio file can not be found this message is displayed To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find file:
     %1
    
    (test audio file)
br: N'eus ket tu da gavout ar restr:
     %1
    
    (restr arnodiñ ar son)

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot find program 'amixer'.
    Please install the 'ALSA' package from the 'snd' series
br: N'eus ket tu da gavout ar goulev 'amixer'.
    Stailhit ar pakad 'ALSA' eus ar rummad 'snd'

note: To translators: error message
en: Invalid module name.
br: Direizh eo anv ar mollad.

note: To translators: label to error popup
en: The kernel module %1 for sound support
    could not be loaded.
br: N'eus ket bet tu da gargañ ar mollad %1
    evit skor ar son.

note: ===== main ===== Help text - adjusting volume 1/4
en: <p>Please adjust the volume.</p>
br: <p>Reizhit kreñvder ar son, mar plij.</p>

note: Help text - adjusting volume 2/4
en: <p>You can test your sound card by pressing the <i>Test</i> button.</p>
br: <p>Bez'e c'hellit amprouiñ ho kartenn son dre glikañ war an nozelenn <i>Arnodiñ</i>.</p>

note: Help text - adjusting volume 3/4
en: <p>After the configuration is done you can use <b>amixer</b> (or any program of your choice) for adjusting the volume.</p>
br: <p>Ur wech peurechuet ar c'hefluniadur e c'hellit arverañ <b>amixer</b> (pe ur goulev all diuzet ganeoc'h) evit reizhañ kreñvder ar son.</p>

note: Help text - adjusting volume 4/4
en: <p><b>WARNING/SPECIAL NOTE:</b>Please start testing your sound card with <b>very</b> low volume settings to prevent an accident with too much loud noise.</p>
br: <p><b>KEMENNAD POUEZUS:</b>Arnodit ho kartenn son gant ur c'heñvder izel <b>kenañ</b> evit diarbenn ur gwalleur hag a c'hellfe c'hoarvezout dre berzh tonioù re uhel.</p>

note: error Help text - intenal YaST2 error 1/3
en: <p>An error has occured. </p>
br: <p>C'hoarvezet ez eus ur c'hammad. </p>

note: Help text - intenal YaST2 error 2/3
en: <p>You should check that you have correctly installed the <b>ALSA</b> package (from the series 'snd') and that you are running this as a root.</p>
br: <p>Gwiriit ha staliet eo bet ar pakad <b>ALSA</b> (eus ar rummad 'snd') en un doare reizh ha renet ho peus an argerzhadur-mañ evel root.</p>

note: Help text - intenal YaST2 error 3/3
en: <p>If the the problem persists, you can try to pass some <b>options</b> to the ALSA module. If you still can't get your sound card working, you can try <i>OSS/Free</i> or another module.</p> <p>However, <b>YaST2</b> sound configuration currently only supports ALSA.</p>
br: <p>Ma pad ar gudenn-se e c'hellit klask kas <b>dibarzhioù</b> d'ar mollad ALSA. Ma ne zeuit ket c'hoazh a-benn da lakaat ho kartenn son da vont en-dro, e c'hellit ober un taol arnod gant <i>OSS/Free</i> pe gant molladoù all ha n'int ket c'hoazh skoret gant <b>YaST2</b>.</p>

note: To translators: progress bar title
en: Volume
br: Kreñvder ar son

note: To translators: this label is just above the Test button
en: To test the sound card press the button
br: Klikit war an nozelenn evit arnodiñ ar gartenn son

note: dialog title
en: Sound cards
br: Kartennoù son

note: To translators: popup message to confirm saving configuration
en: Sound volume and the configuration
    for the sound card will be saved now.
br: An arventennoù evit kreñvder ar son
    ha kefluniadur ar gartenn son a vo kadavet.

note: To translators: just one file will be displayed
en: Cannot find file: %1
br: N'eus ket tu da gavout ar restr: %1

note: To translators: just one file will be displayed in instead parameter %1
en: Cannot write file: %1.
    The sound will not be started after next reboot.
    The sound is not configured well.
br: N'eus ket tu da skrivañ ar restr: %1.
    Ne vo ket gweredekaet ar son goude an adloc'hañ.
    Ar son n'eo ket kefluniet en un doare reizh.

note: To translators: error popup message
en: Cannot make a list of module dependencies.
    Program 'depmod' missing,
    please check to see if the 'modules' package from series 'a' is installed.
br: N'eus ket tu da sevel roll ar c'hevamzalc'hioù etre ar molladoù.
    Mankout a ra ar goulev 'depmod'.
    Gwiriit ha staliet eo bet ar pakad 'modules' eus ar rummad 'a'.

note: To translators: error popup message
en: Cannot find 'alsactl'
    Please check your installation of ALSA package (series 'snd')
br: N'eus ket tu da gavout 'alsactl'
    Gwiriit staliadur ar pakad ALSA (rummad 'snd')

note: Help text - saving configuration/volume 1/2
en: <p>The previously adjusted <b>volume</b> will be <b>stored</b> for later use.</p>
br: <p>An arventennoù evit <b>kreñvder ar son</b> a vo kadavet evit bezañ arveret a-c'houdevezh.</p>

note: Help text - saving configuration/volume 2/2
en: <p>The configuration of the sound card will be <b>saved</b>.</p>
br: <p>Kefluniad ar gartenn son a vo <b>kadavet</b>.</p>

note: To translators: error label message
en: The sound card configuration could not be saved
     due to following error:
    %1
br: N'eus ket bet tu da gadaviñ kefluniad ar gartenn son
     en abeg d'ar fazi mañ:
    %1

note: To translators: label message
en: The sound card was succesfully configured.
    You can now use it immediately.
br: Kefluniet eo bet ar gartenn son.
    Bez'e c'hellit he arverañ diouzhtu.

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value: %1 must be a number
br: Ar werzhad: %1 a rank bezañ un niver

note: To translators: "space" means blank character
en: (space)
br: (nod gwenn)

note: To translators: popup message, wrong value
en: String cannot contain: %1
br: Ne c'hell ket an hedad enderc'hel: %1

note: To translators: popup message, wrong value
en: The value must be one of %1
br: Ar werzh a rank bezañ unan eus %1

en: Here, you can modify the options for the sound modules.
br: Amañ e c'hellit daskemmañ an dibarzhioù evit ar molladoù son.

en: If you are not <b>absolutely sure</b> what you are doing, please leave this dialog untouched.
br: Ma n'oc'h ket <b>sur hep mar ebet</b> da c'houzout petra emaoc'h oc'h ober, lezit an emziviz-mañ digemm.

note: Help text for options 3/4
en: <p>Choose the option you want to set, use the <i>Set</i> button to enable new value. You can reset all values by pressing <i>Reset</i>. Numeric values can be entered as decimal or hexadecimal (hexadecimal with a <b>0x</b> prefix).</p>
br: <p>Diuzit an dibarzh a fell deoc'h daskemmañ ha klikit war an nozelenn <i>Diferañ</i> evit diferañ ar werzh nevez. Dre glikañ war <i>Stad deroù</i> e c'hellit adlakaat an holl werzhioù en o stad orin. Ar gwerzhioù a c'hell bezañ erspizet er mod dekredel pe c'hwezekredel (c'hwezekredel gant ar rakrann <b>0x</b>.</p>

note: Help text for options 4/4
en: Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
br: Titouroù resisoc'h a c'hellit kavout e reizhiad skoazell <b>SuSE</b>, kevrenn 'Deskrivadur ar pakadoù', rummad 'snd', pakad <b>alsa</b>.

en: Option
br: Dibarzh

en: Value
br: Gwerzh

note: "set" button: Sets the option value
en: &Set
br: &Diferañ

note: "reset" button: Resets all values
en: &Reset
br: &Stad deroù

note: To translators: label message
en: There are no options for this module
br: N'eus ket a zibarzhioù evit ar mollad-mañ

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: <p>An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>, you find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.</p>
br: Ur restr <b>YaST2</b> diabarzh a zo pe ezvezant pe diarveradus. Klaskit adstaliañ <b>YaST2</b>. E gavout a reot en dasparzhadenn <b>SuSE</b>, e rummad 'a'.

note: To translators: label message
en: The Sound card database cannot be found!!!
br: N'eus ket tu da gavout stlennvon ar c'hartennoù son!!!

note: / To translators: All stands for all sound cards entry in the selection box
en: All
br: An holl

note: ==== main ==== help text 1/1 when some user-less operation comes on
en: <p>No help text available.</p>
br: <p>N'eus testenn skoazell ebet.</p>

note: To translators: label message
en: Reading sound card database ...
br: O lenn stlennvon ar c'hartennoù son ...

note: Help text - manual configuration 1/2
en: <p>Please <b>manually</b> choose the sound card, you want to configure. You can search for a particular sound card by entering the name in the search box.</p>
br: <p>Diuzit <b>gant an dorn</b> ar gartenn son a fell deoc'h kefluniañ. Gallout a rit klask ur gartenn son erspizet dre enankañ he anv er voest arglask.</p>

note: Help text - manual configuration 2/2
en: <p>Select <b>All</b> if you want to see the whole list of supported sound card models.</p>
br: <p>Diuzit <b>an holl</b> ma fell deoc'h gwelout roll an holl gartennoù son skoret.</p>

note: To translators: selection box title
en: Sound card driver
br: Sturier ar gartenn son

note: To translators: selection box title
en: Sound card model
br: Rizh ar gartenn son

note: To translators: text entry label
en: Search
br: Arglask

note: To translators: To reset the sound configuration these programs must be terminated To translators: label message
en: There are programs running that are currently using the audio device.
br: Bez' ez eus goulevioù dindan erounit oc'h ober gant an drobarzhell son.

note: To translators: label message
en: To reset the configuration these programs must be terminated. Proceed?
br: A-raok ma c'hellit adlakaat ar c'hefluniad en e stad deroù, e rank erounezadur ar goulevioù-se bezañ echuet. Kenderc'hel?

note: This help text is displayed during some "userless" operations, like searching in DB, saving, etc ...
en: <p>No help text available.<p>
br: <p>N'eus testenn skoazell ebet.<p>

note: To translators: label message
en: Incorrect sound configuration found.
br: Kavet ez eus bet ur c'hefluniad son direizh.

note: Help text, if an attempt for configuration failed 1/2
en: <p>The sound card does not function correctly although it has <b>previously</b> been configured. Possible causes are: 1. You have tried to configure the sound outside of <b>YaST2</b> and you were unsuccessful. 2. The card requires options which you must enter manually. 3. You have passed some incorrect options or option values to the sound card module.
br: <p>Ar gartenn son n'a ket en-dro en doare reizh daoust ma'z eo bet kefluniet <b>endeo</b>. Setu petra a c'hellfe bezañ pennabeg da se: 1. Klasket ho peus kefluniañ ar son en diavaez eus <b>YaST2</b> ha c'hwitet ho peus. 2. Rekizet e vez gant ar gartenn dibarzhioù hag a rankit ebarzhañ gant an dorn. 3. Kaset ho peus dibarzhioù direizh d'ar mollad son.

note: Help text, if an attempt for configuration failed 2/2
en: <p>You can reset the configuration process by pressing the <i>Reset</i> button and try to configure the card again. Please refer to the <b>SuSE</b> help system, section 'package description', series 'snd', <b>alsa</b> package for more information.
br: <p>Bez'e c'hellit adderaouekaat an argerzhadur kefluniañ dre glikañ war an nozelenn <i>Stad deroù</i> ha klask adkefluniañ ar gartenn. Titouroù resisoc'h a c'hellit kavout e reizhiad skoazell <b>SuSE</b>, kevrenn 'Deskrivadur ar pakadoù', rummad 'snd', pakad <b>alsa</b>.

note: To translators: selection box title
en: Already configured sound cards
br: Kartennoù son kefluniet endeo

note: Help text - existing sound card 1/2
en: <p>There <b>already exists</b> a configured sound card.</p>
br: <p><b>Bez' ez eus endeo</b> ur gartenn son kefluniet.</p>

note: Help text - existing sound card 2/2 To translators: the only way to change the configuration is to delete an old one and create another
en: <p>Currently, YaST2 <b>cannot</b> be used for modifying existing sound card configurations. If you want to change a sound card's configuration, you must <b>reset</b> the existing card configuration and reconfigure the card from scratch.</p>
br: <p>Peurvuiañ <b>ne c'hell ket</b> YaST2 bezañ arveret evit degas daskemmoù e kefluniadur ur gartenn son. Ma fell deoc'h daskemmañ arventennoù ur gartenn son e rankit adlakaat ar c'hefluniadur en e <b>stad deroù</b> hag adkefluniañ ho kartenn penn-da-benn.</p>

note: To translators: label message
en: The previous configuration cannot be reset.
br: Ar c'hefluniad ne c'hell ket bezañ adlakaet en e stad deroù.

note: Help text 1/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>Removal of kernel sound modules was unsuccessful.</p>
br: <p>N'eus ket bet tu da zilemel ar molladoù son.</p>

note: Help text 2/2 when removing kernel modules were unsuccessfull
en: <p>It is probably because these modules are in use by some other program OR you don't have root privileges to remove them.</p>
br: <p>Marteze a-walc'h emañ ar molladoù-se en implij gant ur goulev all PE n'ho peus ket ar gwirioù root evit o dilemel.</p>

note: To translators: label message
en: The previous configuration has been reset.
br: Ar c'hefluniad a zo adarre en e stad deroù.

note: Help text 1/1
en: <p>The previous configuration has been reset. Now you can configure the sound card again by pressing <i>Next</i>.</p>
br: <p>Ar c'hefluniad a zo adarre en e stad deroù. Bremañ e c'hellit adkefluniañ ho kartenn son dre glikañ war an nozelenn <i>War-raok</i>.</p>

en: Hardware/Sound
br: Periant/Son

en: Launch this module to configure your sound card.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ ho kartenn son.

en: <p>You must be logged in as <i>root</i> in order to configure your sound card.</p>
br: <p>Ret eo deoc'h bezañ emgevreet evit <i>root</i> evit kefluniañ ho kartenn son.</p>

note: To translators: This is just popup message, shouldn't be too long
en: Cannot execute the program "rpm".
    Please check if the 'rpm' package from the series 'a' is installed.
br: N'eus ket tu da erounit ar goulev "rpm".
    Gwiriit ha staliet ho peus ar pakad 'rpm' eus ar rummad 'a'.

note: Help text when Alsa-drivers are not installed 1/1
en: Sound support requires the <b>ALSA</b> package. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution (series 'snd') or you can download it from <i>http://www.alsa-project.org</i>
br: Evit skor ar son ho peus ezhomm eus ar pakad <b>ALSA</b>. Gallout a rit e gavout e dasparzhadenn <b>SuSE</b> (rummad 'snd') pe e bellgargañ diwar <i>http://www.alsa-project.org</i>

note: This label is displayed when no alsa package is not installed To translators: label message, please insert \n after each aprox. 70 chars
en: Please install the
     package ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)
     before you proceed
     with the configuration of your sound system.
br: Stailhit ar
     pakad ALSA (Advanced Linux Sound Architecture)
     a-raok kenderc'hel gant
     kefluniadur ho reizhiad son.

note: Help text when sndcards database not found 1/1
en: An internal <b>YaST2</b> file is missing or corrupted. Please try to reinstall <b>YaST2</b>. You can find it in the <b>SuSE</b> distribution, series 'a'.
br: Ur restr <b>YaST2</b> diabarzh a zo pe ezvezant pe diarveradus. Klaskit adstaliañ <b>YaST2</b>. E gavout a reot e dasparzhadenn <b>SuSE</b>, e rummad 'a'.

note: To translators: label message (if longer than 50 chars, must be devided by '\n'
en: Searching for a sound card on your system...
br: O klask ur gardenn son en ho reizhiad...

note: Help text 1/2 (autodetection failed)
en: <p>The autodetection for a sound card were unsuccessful.</p>
br: <p>C'hwitet eo naouaat emgefreek ar gartenn son.</p>

note: Help text 2/2 (autodetection failed)
en: <p>If you still want to
     configure your sound card, press the <i>Manual</i> button. Otherwise
     simply quit by pressing the <i>Back</i> button.</p>
br: <p>Ma fell deoc'h kefluniañ
     ho kartenn son, sankit an nozelenn <i>Gant an dorn</i>. A-hend-all
     klikit war an nozelenn <i>War gil</i> evit kuitaat.</p>

note: To translators: label message
en: No sound cards were found on your system.
     Try manual setup.
br: N'eus ket bet kavet a gartennoù son en ho reizhiad.
     Klaskit erspizañ ar gartenn son gant an dorn.

note: To translators: parameter is sound card name
en: The sound card
    %1
    can not be configured,
    because there is no available driver.
br: Ar gartenn son
    %1
    ne c'hell ket bezañ kefluniet
    dre ma vank ur sturier.

note: "Let me choose" button: Runs dialog where user manually chooses the sound card from a list this button is displayed when sound card was detected (by libhd), but no appropriate module can be found in DB
en: &Let me choose
br: Diuzit &hoc'h-unan

note: Help text 1/2 (driver not available)
en: <p>This means that an appropriate driver for your your sound card is not available.<p>
br: <p>Kement-se a dalvez n'eus sturier azas ebet evit ho kartenn son.<p>

note: Help text 2/2 (driver not available)
en: <p>You may try to use one of the available drivers that can fit to your sound card by pressing the <i>Let me choose</i> button.</p>
br: <p>Klask a c'hellit arverañ unan eus ar sturierioù kenglotus gant ho kartenn son dre glikañ war an nozelenn <i>Diuzit hoc'h-unan</i>.</p>

note: To translators: label message 1/2 "The sound card XY will be configured" - split due the different widget
en: The sound card
br: Ar gartenn son

note: To translators: label message 2/2 "The sound card XY will be configured" - split due the different widget
en: 
    will be configured.
br: 
    a vo kefluniet.

note: "Options" button: Runs dialog where user manually can modify module specific options
en: &Options
br: D&ibarzhioù

note: Help text 1/2 (one sound card found)
en: <p>The sound card was
     found. If you want to configure this sound card press <i>Next</i>
     otherwise quit by pressing <i>Back</i><p/>
br: <p>Ar gartenn son a zo bet
     kavet. Ma fell deoc'h he c'hefluniañ, klikit war an nozelenn <i>War-raok</i>.
     A-hend-all, klikit war an nozelenn <i>War-gil</i> evit kuitaat.<p/>

note: Help text 2/2 (one sound card found)
en: <p>You can
     change option values that are passed to the module by pressing the
     <i>Options</i> button.</p>
br: <p>Gallout a rit
     kemm gwerzh an dibarzhioù kaset d'ar mollad dre glikañ war an
     nozelenn <i>Dibarzhioù</i>.</p>

note: To translators: label over selection box
en: Sound card models
br: Rizhoù kartennoù son

note: Help text 1/1 (more sound cards detected)
en: <p>More sound cards were found. Please select <b>the one</b> you want to configure.</p>
br: <p>Meur a gartenn son a zo bet kavet. Diuzit <b>an hini</b> a fell deoc'h kefluniañ.</p>

note: To translators: popup message (more sound cards was detected, and user choosed the one where driver can not be found in DB
en: There is no driver available for the card you selected.
    Do you want to select the driver manually?
br: N'eus sturier hegerz ebet evit ar gartenn diuzet ganeoc'h.
    Fellout a ra deoc'h diuzañ ar sturier gant an dorn?

note: To translators: internal yast2 error
en: Cannot find module: %1
br: N'eus ket tu da gavout ar mollad: %1

en: <p>Pressing the <i>Next</i> button will finish the sound card configuration.</p>
br: <p>Gant ur c'hlik war an nozelenn <i>War-raok</i> e vo echuet kefluniadur ar gartenn son.</p>

en: <p>You can change options that are passed to the module by pressing
     the <i>Options</i> button.</p>
br: <p>Gallout a rit
     kemm gwerzh an dibarzhioù kaset d'ar mollad dre glikañ war an
     nozelenn <i>Dibarzhioù</i>.</p>

en: Install/Remove packages
br: Staliañ/Dilemel pakadoù

en: <P>Launch this module to install additional packages or
    remove installed ones.
    For installing commercial software also launch this module and select
    set 'pay' from list of package sets.
    </P>
    Please insert <b>CD 1</b> before proceeding.
    <P>You need to be logged in as <i>root</i> in order to
    do this.</P>
br: <P>Luskit ar mollad-mañ evit staliañ pakadoù ouzhpenn pe
    dilemel pakadoù staliet.
    Luskit ivez ar mollad-mañ evit staliañ meziantoù kenwerzhel ha diuzit
    ar rummad 'pay' diwar listenn ar rummadoù.
    </P>
    Ensoc'hit ar <b>CD 1</b> a-raok kenderc'hel.
    <P>Ret eo deoc'h, evit se, bezañ emgevreet evel <i>root</i>.</P>

note: description of an checkbox option in system tuning
en: This option can improve your hard disk performance, but beware.
    Some buggy hardware (chipsets, disks) can destroy your data with
    this option turned on.
br: Gant an dibarzh-mañ e c'hellit muiaat digonusted ho pladenn galet.
    Taolit evezh koulskoude: Periantoù siek 'zo (krugoù, pladennoù) a c'hell
    distrujañ ho roadennoù ma weredekait an dibarzh-mañ.

note: additional description of an checkbox option in system tuning (empty lines are intentionally!)
en: 
    
    Even though the kernel has an internal 'black list' of drivers and
    chipsets that don't support this option anyway, please use this
    option only if you are absolutely sure your hardware supports
    Ultra DMA on Linux.
br: 
    
    Daoust ma'z eus gant an graoñell ul 'listenn zu' diabarzh eus ar
    sturieroù ha krugoù kudennus, na ziuzit an dibarzh-mañ nemet ma ouzit
    hep mar ebet e c'hell ho periant en em ober gant Ultra DMA dindan Linux.

en: <p>
    This dialog provides some tuning options that may or may not improve
    system performance - depending on your hardware.
    </p>
br: <p>
    An emziviz-mañ a ginnig deoc'h dibarzhioù peurreizhañ hag a c'hellfe
    marteze kreskiñ digonusted ho reizhiad - diouzh ho periant e vo.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    Some hardware may even be incompatible with certain tuning options, so
    please make sure you know what you are doing.
    </p>
br: <p>
    Bez'ez eus periantoù hag c'hellfe bezañ digenglotus zoken gant dibarzhioù
    peurreizhañ 'zo. Ret eo deoc'h eta gouzout ervat petra emaoc'h oc'h ober.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    The default settings are always on the safe side, so if you are
    unsure, leave them as they are.
    </p>
br: <p>
    An arventennoù dre ziouer a zo atav diogel. M'emaoc'h etre daou
    soñj, lezit ar gwerzhioù digemm.
    </p>

note: helptext  "main dialog tuneing options"
en: <p>
    And always remember to have fun!
    </p>
br: <p>
    Arabat deoc'h disoñjal kemer kalz a blijadur!
    </p>

note: Checkbox description: Want to use
en: &Ultra DMA support for IDE-disks
br: Skor &Ultra DMA evit pladennoù IDE

note: Description of the textenty field, where the user have list devices he wants to use for UDMA
en: &Activate UDMA for the following devices:
br: &Gweredekaat UDMA evit an trobarzhelloù-mañ:

note: using SetContents (define in adsl.ycp)
en: Modul for tuning the system
br: Mollad evit peurreizhañ ar reizhiad

en: ENABLE THE FOLLOWING TUNING OPTIONS:
    
    - Ultra DMA support for
br: GWEREDEKAAT AN DIBARZHIOÙ REIZHAÑ DA HEUL:
    
    - Skor Ultra DMA evit

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (second part)
en: 			
    
    Caution:
    
    This option will take effect after you reboot your system.
br: 			
    
    Evezh:
    
    An dibarzh-mañ a vo efedus goude m'ho po advould'het ho reizhiad.

note: Acknowledgment popup, when the user has choosen UDMA (third part)
en: 
    In order to start the DMA support immediately, enter
    "rcidedma start" as root user. 
    
    If there are any problems with DMA support, it is much easier to fix them at boot time.
    This is why DMA support is not automatically started right here.
br: 
    Evit loc'hañ diouzhtu ar skor DMA, enankit
    "rcidedma start" evel arveriad root.

note: Acknowledgment popup, when the user has not choosen UDMA
en: 
    Tuning options:
    
    Ultra DMA is disabled
br: 
    Dibarzhioù peurreizhañ:
    
    Ultra DMA a zo deweredekaet

note: Failure popup
en: Turning on UltraDMA for IDE disks has failed
br: Gweredekaat UltraDMA evit pladennoù IDE a zo c'hwitet

note: Failure popup
en: Turning off UltraDMA for IDE disks has failed
br: Diweredekaat UltraDMA evit pladennoù IDE a zo c'hwitet

en: System tuning
br: Peurreizhañ ar reizhiad

en: Launch this module to tune your system.
br: Luskit ar mollad-mañ evit peurreizhañ ho reizhiad.

en: Network/Services
br: Rouedad/Servijoù

en: Launch this module to configure your network services.
br: Luskit ar mollad-mañ evit kefluniañ ar servijoù rouedad.

en: Enable/disable inetd:
br: Gweredekaad/Diweredekaat inetd:

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: O&ff, don't start inetd
br: &Diweredekaet, chom hep luskañ inetd

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with d&efault configuration
br: Gweredekaet gant ar c'hefluniad &skoueriek

note: main dialog: RasioButton: don't start inetd
en: On with c&ustom configuraton ...
br: Gweredekaet gant ar c'hefluniad &hiniennet ...

note: helptext expert partitioning. 1 of 16
en: <p>Starting inetd will enable "others" to connect
    to network services installed on your server
    (e.g telnet, finger, ftp). Inetd is also
    needed for printing, as well as formatting the
    man-pages in the SuSE help package.
    Do you wish inetd to be started at boot time?
    </p>
    <p>
    If you want to start the inetd, you can choose
    the SuSE default configuration. If you choose
    the custom configuration, you can edit the default
    configuration for your needs in the next step.
    </p>
br: <p>Ma luskit inedt e c'hello "ar re all" savelañ
    ur gevreadenn ouzh ar servijoù rouedad staliet war
    ho servijer (telnet, finger, ftp). Rekizet e vez inetd
    evit moulañ hag evit furmaozañ ar pajennoù dornlevr
    e reizhiad skoazell SuSE.
    Fellout a ra deoc'h e vefe lusket inetd e-pad an amzer voulc'hañ?
    </p>
    <p>
    Ma fell deoc'h luskañ inetd e c'hellit diuzañ ar c'hefluniad
    skoueriek. Ma tiuzit ar c'hefluniad hiniennet e c'hellit
    azasaat ar c'hefluniad skouriek diouzh hoc'h ezhommoù
    en tennad da heul.
    </p>

note: Main dialog: Header
en: Network services
br: Servijoù rouedad

note: helptext for popup create inetd-service
en: 
    <p>To create a valid entry i.e. service for the inetd you
    have to enter</p> 
    <ul>
    <li>service name            
    <li>socket type		    
    <li>protocol		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    <p>To specify an Sun-RPC based service, the entry would contain these
    fields:</p>
    <ul>
    <li>service name/version    
    <li>socket type		    
    <li>rpc/protocol	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>user[.group]	    
    <li>server program	    
    <li>server program arguments
    </ul>
    
    <p>Here a short description, for details see <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>The <b>service-name</b> entry is the name of a valid service
    </p>
    
    <p>The <b>socket-type</b> should be one of stream, dgram, raw, rdm,
    or seqpacket, depending on whether the socket is a stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, or sequenced packet socket.
    
    </p>
    <p>The <b>protocol</b> must be a valid protocol as given in /etc/protocols. 
    Examples might be <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> or <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>The <b>wait/nowait</b> entry is applicable to datagram sockets only.
    The optional <i>max</i> suffix specifies the maximum number of
    server instances that may be spawned from inetd within an interval of 60
    seconds. 
    </p>
    
    <p>The <b>user</b> entry should contain the user name of the user as whom the 
    server should run.
    </p>
    
    <p>The <b>server-program</b> entry should contain the pathname of the program which
    is to be executed by inetd when a request is found on its socket. 
    
    </p>
    <p>---</p>
br: 
    <p>Evit krouiñ un enmont talvoudek, da skouer servij evit inetd
    e rankit erspizañ:</p> 
    <ul>
    <li>anv ar servij            
    <li>rizh ar socket		    
    <li>komenad		    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>arveriad[.strollad]	  
    <li>goulev servijer	    
    <li>arguzadennoù goulev servijer
    </ul>
    <p>Evit erspizañ ur servij diazezet war Sun-RPC e rank an enmont enderc'hel
    ar maeziennoù:</p>
    <ul>
    <li>anv ar servij/doare ar servij    
    <li>rizh ar socket		    
    <li>rpc/komenad	    
    <li>wait/nowait[.max]	    
    <li>arveriad [.strollad]	    
    <li>goulev servijer	    
    <li>arguzadennoù goulev servijer
    </ul>
    
    <p>Deskrivadur berr. Evit muioc'h a ditouroù, gwelit <b>info inetd.conf</b>
    </p>
    
    <p>An enmont <b>anv ar servij</b> eo anv ur servij talvoudek
    </p>
    
    <p><b>Rizh ar socket</b> a rank bezañ diuzet etre stream, dgram, raw, rdm,
    pe seqpacket, diouzh ma'z eo ar socket eus ar rizh stream, datagram,
    raw, reliably delivered message, pe sequenced packet.
    
    </p>
    <p>Ar <b>c'homenad</b> a rank bezañ ur c'homenad talvoudek hervez an deskrivadur roet e /etc/protocols. 
    Skouerioù: <i>tcp</i>,<i>udp</i>,<i>rpc/tcp</i> ou <i>rpc/udp</i>.
    </p>
    
    <p>An enmont <b>wait/nowait</b> a dalvez evit ar socketoù datagramm.
    Ar gouderann dibarzhel <i>max</i> a ziskouez niver uc'hek an azgoulennoù servijer a c'hell bezañ ganet ent dialuskel gant inetd e korf
    60 eilenn. 
    </p>
    
    <p>An enmont <b>arveriad</b> a zlefe enderc'hel anv an arveriad a lakaa 
    ar servijer e pleustr.
    </p>
    
    <p>An enmont <b>goulev servijer</b> a zlefe enderc'hel anv treug ar goulev
    erounezet gant inetd ma'z eus ur goulenn war e socket. 
    
    </p>
    <p>---</p>

note: popup create edit service: Framedescription here values for the inetd service can be set
en: Edit service
br: Daskemmañ ur servij

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Service
br: &Servij

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Type
br: &Rizh

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Protocol
br: K&omenad

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &Flags
br: &Bannieloù

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: &User
br: &Arveriad

note: popup create/edit inetd service : Description Inputfield
en: S&erver / Args
br: S&ervijer / Arguzennoù

note: popup create
en: &Comment
br: &Askelenn

note: `VWeight( 0,`Frame( _("Previous block comment in inetd.conf"), `Label( previous_comment )))
en: Previous block comment in inetd.conf
br: Askelenn vloc'h a-raok e inetd.conf

en: Status
br: Stad

note: Column header: minimum = 5 characters   fill with space if needed
en: Service
br: Servij

note: Column header: minimum = 4 characters   fill with space if needed
en: Type
br: Rizh

note: Column header: Abbrev. for protocol
en: Proto
br: Rakskouer

note: Column header: minimum = 4 characters /  fill with space if needed
en: Flags
br: Bannieloù

note: Column header
en: User
br: Arveriad

en: Server / Args
br: Servijer / Arguzennoù

note: main dialog: Button Edit service
en: &Activate/Inactivate
br: &Gweredek/Angweredek

note: helptext  "main dialog edit inetd.conf"
en: <p>In the listbox you see all services preconfigured by SuSE</p>
br: <p>El listenn dibunañ e welit an holl servijoù rakkefluniet gant SuSE</p>

en: <p>All services marked with "#" are <i>inactive</i> (locked).
    All services marked with "Active!" are <i>active</i> (unlocked).</p>
br: <p>An holl servijoù aroueziet gant "#" a zo <i>angweredek</i> (krouilhet).
    An holl servijoù aroueziet gant "Active!" a zo <i>gweredek</i> (digrouilh).</p>

en: <p>Inactive means, that these services are preconfigured in the configuration
    file of inetd (/etc/inetd.conf), but they are locked.</p>
br: <p>Ar servijoù angweredek a zo bet rakkefluniet e restr gefluniañ
    inetd (/etc/inetd.conf) met krouilhet int.</p>

en: <p>With a click to this entry, and a second click
    on the button activate/inactivate you can unlock an inactive entry, or
    lock an active entry.</p>
br: <p>Gant ur c'hlik war un enmont hag un eil klik
    war an nozelenn <B>Gweredek/Angweredek</B> e c'hellit digrouilhañ un enmont
    angweredek pe krouilhañ un enmont gweredek.</p>

en: <p>With a click to an entry, and a second click
    on the button edit you can change parameters of this service
    </p>
br: <p>Gant ur c'hlik war un enmont hag un eil klik war an nozelenn
    <B>Daskemmañ</B> e c'hellit kemmañ arventennoù ar servij.
    </p>

note: using SetContents (define in lan_inetd.ycp)
en: Enable/disable network services
br: Gweredekaat/diweredekaat ar servijoù rouedad

note: ///////////////////////////////////////// - create line and comment - insert line in Database - compute comment
en: Create a new service entry
br: Krouiñ un enmont nevez evit ur servij

note: No line is selcted:
en: To delete a service, you have to select one in main dialog
br: Evit dilemel ur servij e rankit e ziuzañ en emziviz pennañ

note: No line is selcted:
en: To activate/inactivate a service, you have to select one in main dialog
br: Evit gweredekaat/diweredekaat ur servij e rankit e ziuzañ en emziviz pennañ

note: edit line and comment
en: Edit a service entry
br: Daskemmañ un enmont evit ur servij

note: No line is selcted:
en: To edit a service, you have to select one in main dialog
br: Evit daskemmañ un enmont e rankit e ziuzañ en emziviz pennañ

en: Ghostscript devices
br: Trobarzhelloù Ghostscript

en: <P>Here you can select and configure any Ghostscript device.<BR>
    There are many possible sources of error but via 
    printing the sample page you can test any configuration.<BR>
    Please find informations regarding the parameter 
    settings in the following file:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>
br: <P>Amañ e c'hellit diuzañ ha kefluniañ an holl drobarzhelloù Ghostscript.<BR>
    En arvar emaoc'h amañ d'ober meur a fazi. Met tro ho peus da amprouiñ 
    an holl gefluniadioù dre voulañ ur bajenn arnod.<BR>
    Kavout a reot titouroù diwar-benn kefluniadur an arventennoù 
    er restr mañ:<BR>
    /usr/share/ghostscript/5.50/doc/Devices.htm</P>

en: <P>Apple Dot Matrix Printer 120x72 dpi</P>
br: <P>Moulerez Apple dre bikennoù 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in high-resolution mode 120x144 dpi</P>
br: <P>Apple Imagewriter er mod spister uhel 120x144 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter in low-resolution mode 120x72 dpi</P>
br: <P>Apple Imagewriter er mod spister izel 120x72 dpi</P>

en: <P>Apple Imagewriter LQ in 320x216 dpi mode</P>
br: <P>Apple Imagewriter LQ er mod 320x216 dpi</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 2 bits per R/G/B component</P>
br: <P>Moulerez liesliv Tektronix 4693d, 2 v/bit dre liv R/G/B</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 4 bits per R/G/B component</P>
br: <P>Moulerez liesliv 4693d, 4 bit dre liv R/G/B</P>

en: <P>Tektronix 4693d color printer, 8 bits per RGB component</P>
br: <P>Moulerez liesliv Tektronix 4693d, 8 bit dre liv RGB</P>

en: <P>Tektronix 4695/4696 inkjet plotter</P>
br: <P>Tresell dre huzvannañ Tektronix 4695/4696</P>

en: resolution
br: Spister

en: <P>Epson AP3250 printer</P>
br: <P>Moulerez Epson AP3250</P>

en: epson
br: Epson

en: <P>Epson-compatible dot matrix printers (9 or 24 pin)</P>
br: <P>Moulerezed dre bikennoù kenglotus gant Epson (9 pe 24 nadoz)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (intermediate resolution)</P>
br: <P>Moulerez 9 nadoz kenglotus gant Epson, linennoù etrelakaaet (spister keitat)</P>

en: <P>Epson compatible 9 pin, interleaved lines (triple resolution)</P>
br: <P>Moulerez 9 nadoz kenglotus gant Epson, linennou etrelakaet (spister tric'hementet)</P>

en: <P>Epson LQ-2550 and Fujitsu 3400/2400/1200 color printers</P>
br: <P>Moulerezed liesliv Epson LQ-2550 ha Fujitsu 3400/2400/1200</P>

en: <P>Epson LP-8000 laser printer</P>
br: <P>Moulerez laser Epson LP-8000</P>

en: <P>Epson LQ850 printer at 360x360 dpi</P>
br: <P>Moulerez Epson LQ850 gant 360x360 dpi</P>

en: <P>Epson Stylus 800 printer</P>
br: <P>Moulerez Epson Stylus 800</P>

en: not set (use the driver default)
br: N'eo ket didermenet (arverit ar sturier dre ziouer)

en: standard monochrome printing
br: Mouladur unliv standard

en: CMYK color printing
br: Mouladur liesliv CMYK

en: RGB color printing
br: Mouladur liesliv RGB

en: Floyd-Steinberg monochrome printing
br: Mouladur Floyd-Steinberg unliv

en: Floyd-Steinberg RGB color printing
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv RGB

en: Floyd-Steinberg CMYK color printing
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv CMYK

en: faster Floyd-Steinberg CMYK color printing
br: Mouladur buanoc'h Floyd-Steinberg liesliv CMYK

en: enable the printers microeaving
br: Gweredekaat mode weaving ar moulerez

en: enable weaving of the driver
br: Gweredekaat mode weaving ar sturier

en: Output Code
br: Boneg ec'hankañ

en: runlength encoding
br: Enbonegañ Run Length

en: uncompressed encoding
br: Enbonegañ hep moustradur

en: deltarow encoding
br: Enbonegañ Delta Row

en: <P>Brother HL720 and HL730 (but not HL760 which works with ljet4)</P>
br: <P>Brother HL720 ha HL730 (ket HL760 hag a ya en-dro gant ljet4)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (1 bit per pixel color)</P>
br: <P>HP DeskJet 500C (1 bit dre biksel e liv)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C (24 bits per pixel color , Floyd-Steinberg dithering)</P>
br: <P>HP DeskJet 500C (24 bit dre biksel liesliv , treol Floyd-Steinberg)</P>

en: <P>HP DeskJets (monochrome)</P>
br: <P>Moulerezed HP DeskJet (unliv)</P>

en: 50% interlaced multi pass printing
br: 50% moulañ liestremen kenweet

en: 25% interlaced multi pass printing (best)
br: 25% moulañ liestremen kenweet (ar gwellañ)

en: no interlaced multi pass printing (fastest)
br: hep moulañ liestremen kenweet (ar buanañ)

en: 25% dot removal (best for graphics ?)
br: 25% dilemel ar pikennoù (ar gwellañ evit kevregoù ?)

en: 50% dot removal
br: 50% dilemel pikennoù

en: no dot removal (for transparencies ?)
br: hep dilemel ar pikennoù (evit follennoù treuzwelus ?)

en: print quality
br: Perzhded ar mouladur

en: 0 (normal)
br: 0 (boutin)

en: 1 (presentation)
br: 1 (kinnigadur)

en: -1 (draft)
br: -1 (brouilhed)

en: papertype
br: Rizh ar paper

en: 0 (normal plain paper)
br: 0 (paper boutin)

en: 1 (bond paper)
br: 1 (paper bond)

en: 2 (special inkjet paper)
br: 2 (paper evit moulerezed dre huzvannañ)

en: 3 (glossy film)
br: 3 (follenn lufr)

en: 4 (transparency film)
br: 4 (follenn dreuzwelus)

en: 1 (C-RET on)
br: 1 (C-RET gweredekaet)

en: 0 (C-RET off)
br: 0 (C-RET diweredekaet)

en: <P>HP DeskJet 890C (for the 895C better use cdj880)</P>
br: <P>HP DeskJet 890C (gwelloc'h ober gant cdj880 evit an 895C)</P>

en: <P>H-P 970Cxi Driver under development</P>
br: <P>Sturier H-P 970Cxi war ziorren</P>

en: duplex mode
br: Mode divblezh

en: 0 (no duplex)
br: 0 (divblezh ebet)

en: 1 (block duplex)
br: 1 (divblezh bloc'h)

en: 2 (book duplex)
br: 2 (divblezh levr)

en: <P>HP DeskJet 820C (experimental, no color, hardcoded paper sizes A4, letter)</P>
br: <P>HP DeskJet 820C (arnodel, unliv, ment ezpleg ar paper A4 pe letter)</P>

en: <P>HP DeskJet and DeskJet Plus</P>
br: <P>HP DeskJet ha DeskJet Plus</P>

en: <P>HP DeskJet 500 (for DJ 600 series 600x600 dpi may work)</P>
br: <P>HP DeskJet 500 (evit ar rumma DJ 600 e tlefe 600x600 dpi bezañ reizh)</P>

en: <P>HP DeskJet 500C alternate driver (does not work on 550C or 560C)</P>
br: <P>Sturier dibarzhell HP DeskJet (ne glot ket gant 550C pe 560C)</P>

en: <P>alternate HP PaintJet color driver</P>
br: <P>Sturier dibarzhel HP PaintJet evit mouladuriou liesliv</P>

en: <P>HP PaintJet XL driver</P>
br: <P>Sturier HP PaintJet XL</P>

en: <P>alternate HP PaintJet XL driver</P>
br: <P>Sturier dibarzhel HP PaintJet XL</P>

en: <P>HP PaintJet XL color driver</P>
br: <P>Sturier HP PaintJet XL evit mouladurioù liesliv</P>

en: <P>monochrome and color PCL-3 printers (e.g. HP DeskJets)</P>
br: <P>Moulerezed unliv ha liesliv PCL-3 (da skouer HP DeskJet)</P>

en: model
br: Rizh

en: PCL 3 printer
br: Moulerez PCL 3

en: color mode
br: Mod liv

en: <P>The color modes for the driver hpdj:<BR>
    mono:   Print in black.<BR>
    CMY:    Print in cyan, magenta and yellow only.<BR>
    CMY+K:  Print with all four inks, but never mix black with one of the others.<BR>
    CMYK:   Print with all four inks (not for the HP DeskJet 550C but for modern inkjet printers).</P>
br: <P>Modoù liv evit ar sturier hpdj:<BR>
    mono  : mouladur e du<BR>
    CMY   : mouladur e cyan, magenta ha melen (yellow) hepken<BR>
    CMY+K : mouladur gant ar pevar liv hep meskañ morse an du gant unan eus al livioù all<BR>
    CMYK  : mouladur gant ar pevar liv (n'eo ket evit ar 550C met evit moulerezed dre huzvannañ arnevez</P>

en: normal
br: boutin

en: draft
br: Brouilhed

en: presentation
br: Kinnigadur

en: media type
br: Rizh ar skor moulañ

en: plain paper
br: Paper boutin

en: bond paper
br: Paper bond

en: HP Premium paper
br: Paper Premium HP

en: glossy paper
br: Paper lufr

en: transparency film
br: Follenn dreuzwelus

en: photo paper
br: Paper luc'hskeudenn

en: compression method
br: Doare ar moustrañ

en: 0 , Unencoded , non-compressed
br: 0 , hep enbonegañ ; hep moustradur

en: 1 , Runlength encoding
br: 1 , Enbonegañ Run Length

en: 2 , Tagged Image File Format (TIFF)
br: 2 , TIFF (Tagged Image File Format)

en: 3 , Delta Row Compression (DeskJet 500)
br: 3 , Moustradur Delta Row (DeskJet 500)

en: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (modern DeskJets)
br: 9 , Compressed Replacement Delta Row Encoding (moulerezed DeskJet arnevez)

en: <P>HP LaserJet (for modern LaserJets ljet4 may work much better)</P>
br: <P>HP LaserJet (evit LaserJets ljet4 arnevez e tlefe bezañ kalz gwelloc'h)</P>

en: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* with TIFF compression</P>
br: <P>HP LaserJet IId , IIp , III* gant moustradur TIFF</P>

en: <P>HP LaserJet III* with Delta Row compression</P>
br: <P>HP LaserJet III* gant moustradur Delta Row</P>

en: <P>HP LaserJet IIID with duplex capability</P>
br: <P>HP LaserJet IIID gant galluster divblezh</P>

en: <P>PCL5 or PCL6 printers (e.g. HP LaserJet 4)</P>
br: <P>Moulerezed PCL5 or PCL6 (da skouer HP LaserJet 4)</P>

en: <P>HP LaserJet 4 with Floyd-Steinberg dithering</P>
br: <P>HP LaserJet 4 gant treol Floyd-Steinberg</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family (PCL XL) bitmap</P>
br: <P>Familh HP LaserJet 5 & 6 (PCL XL) bitmap</P>

en: <P>HP LaserJet 5 & 6 family, gray-scale bitmap</P>
br: <P>Familh HP LaserJet 5 & 6, bitmap e lies live gris</P>

en: <P>HP 2563B line printer</P>
br: <P>Moulerez linenn HP 2563B</P>

en: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 and Apple StyleWriter 2x00</P>
br: <P>Canon BJC-600 , BJC-4000 , BJC-70 hag Apple StyleWriter 2x00</P>

en: bits per pixel
br: Bitoù dre biksel

en: monochrome printing (using -dBitsPerPixel=1)
br: Mouladur unliv (gant -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=8)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using -dBitsPerPixel=16)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=24)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using -dBitsPerPixel=32)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant -dBitsPerPixel=32)

en: coated paper
br: Paper a wisk

en: envelope
br: Goloioù lizher

en: card
br: Kartennoù post

en: other
br: Re all

en: high
br: uhel

en: <P>A resolution of 720x720 or 600x600 may not work all printers.<BR>
    For the Canon BJC800 360x360 or 720x720 should work but the 
    Canon BJC7000 and compatible printers need 300x300 or 600x600.</P>
br: <P>Ar spister 720x720 pe 600x600 ne c'hell ket bezañ arveret war bep moulerez.<BR>
    Evit ar Canon  BJC800 e tlefe 360x360 pe 720x720 bezañ reizh met ar 
    Canon BJC7000 hag ar moulerezed kenglotus a c'houlenn 300x300 pe 600x600.</P>

en: low
br: izel

en: <P>Canon LBP-8II laser printer</P>
br: <P>Moulerez laser Canon LBP-8II</P>

en: <P>Canon LIPS III laser printer in English (CaPSL) mode</P>
br: <P>Moulerez laser Canon LIPS III er mod saoz (CaPSL)</P>

en: <P>alternate DEC LJ250 driver</P>
br: <P>Sturier dibarzhel DEC LJ250</P>

en: <P>DEC DEClaser 2100 printer</P>
br: <P>Moulerez DEC DEClaser 2100</P>

en: <P>DEC LA50 printer 144x72 dpi</P>
br: <P>Moulerez DEC LA50 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA70 printer 144x72 dpi</P>
br: <P>Moulerez DEC LA70 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75 printer 144x72 dpi</P>
br: <P>Moulerez DEC LA75 144x72 dpi</P>

en: <P>DEC LA75plus printer 180x180 dpi</P>
br: <P>oulerez DEC LA75plus 180x180 dpi</P>

en: <P>DEC LN03 printer 300x300 dpi</P>
br: <P>Moulerez DEC LN03 300x300 dpi</P>

en: <P>DEC LJ250 Companion color printer</P>
br: <P>Moulerez liesliv DEC LJ250 Companion</P>

en: <P>Mitsubishi CP50 color printer 154x187 dpi</P>
br: <P>Moulerez liesliv Mitsubishi CP50 154x187 dpi</P>

en: <P>IBM 9-pin Proprinter</P>
br: <P>Moulerez Proprinter IBM 9 nadoz</P>

en: <P>Imagen ImPress printers 300x300 dpi</P>
br: <P>Moulerezed Imagen ImPress 300x300 dpi</P>

en: <P>IBM Jetprinter ink-jet color printer (Model #3852)</P>
br: <P>Moulerez liesliv dre huzvannañ IBM Jetprinter (Rizh #3852)</P>

en: <P>C.Itoh M8510 printer 100x100 dpi</P>
br: <P>Moulerez C.Itoh M8510, 100x100 dpi</P>

en: <P>NEC P6/P6+/P60 printers 360x360 dpi</P>
br: <P>Moulerezed NEC P6/P6+/P60, 360x360 dpi</P>

en: <P>OCE 9050 printer</P>
br: <P>Moulerez OCE 9050</P>

en: <P>Okidata OkiPage 4w+ LED printer</P>
br: <P>Moulerez LED Okidata OkiPage 4w+</P>

en: <P>Okidata MicroLine IBM-compatible printers</P>
br: <P>Moulerezed Okidata MicroLine kenglotus gant IBM</P>

en: <P>Ricoh 4081 laser printer 300x300 dpi</P>
br: <P>Moulerez laser Ricoh 4081, 300x300 dpi</P>

en: <P>StarJet 48 inkjet printer 360x360 dpi</P>
br: <P>Moulerez dre huzvannañ StarJet 48, 360x360 dpi</P>

en: <P>Xerox XES printers (2700, 3700, 4045, etc.) 300x300 dpi</P>
br: <P>Moulerezed Xerox XES (2700, 3700, 4045, hag all) 300x300 dpi</P>

en: <P>Black-and-white PCL XL (1200x1200 dpi)</P>
br: <P> PCL XL gwenn ha du (1200x1200 dpi)</P>

en: <P>Color PCL XL</P>
br: <P>PCL XL liesliv</P>

en: <P>unified configurable ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL driver</P>
br: <P>Sturier ESC/P , ESC/P2 , HP-RTL/PCL gant kefluniadur unvanet</P>

en: Driver
br: Sturier

en: stc.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI
br: stc.upp , Epson Stylus Color I (ha rummad PRO), 360x360DpI

en: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 360x360DpI, noWeave
br: stc_l.upp , Epson Stylus Color I (ha rummad PRO), 360x360DpI, noWeave

en: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (and PRO Series), 720x720DpI
br: stc_h.upp , Epson Stylus Color I (ha rummad PRO), 720x720DpI

en: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, not Weaved
br: stc500p.upp , Epson Stylus Color 500, 360x360DpI, noWeaved

en: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, not Weaved
br: stc500ph.upp , Epson Stylus Color 500, 720x720DpI, noWeaved

en: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper, high speed
br: bjc610a0.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, paper boutin, tizh uhel

en: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, plain paper
br: bjc610a1.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, paper boutin

en: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, coated paper
br: bjc610a2.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, paper a wisk

en: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, transparency film
br: bjc610a3.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, follenn dreuzwelus

en: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, back print film
br: bjc610a4.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, follenn back print

en: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, fabric sheet
br: bjc610a5.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, follenn wiad

en: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, glossy paper
br: bjc610a6.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, paper lufr

en: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high gloss film
br: bjc610a7.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, follenn c'hourlufr

en: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, high resolution paper
br: bjc610a8.upp , Canon BJC 610, 360x360DpI, paper spister uhel

en: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, plain paper
br: bjc610b1.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, paper boutin

en: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, coated paper
br: bjc610b2.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, a wisk

en: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, transparency film
br: bjc610b3.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, follenn dreuzwelus

en: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, back print film
br: bjc610b4.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, follenn back print

en: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, glossy paper
br: bjc610b6.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, paper lufr

en: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high gloss paper
br: bjc610b7.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, paper gourlufr

en: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, high resolution paper
br: bjc610b8.upp , Canon BJC 610, 720x720DpI, paper spister uhel

en: bjc6000a1.upp , Canon BJC 6000, 360x360DpI, plain paper
br: bjc6000a1.upp , Canon BJC 6000, 360x360DpI, paper boutin

en: bjc6000b1.upp , Canon BJC 6000, 720x720DpI, plain paper
br: bjc6000b1.upp , Canon BJC 6000, 720x720DpI, paper boutin

en: Generic printers
br: Moulerezed boutin

en: PostScript (level 2) printer
br: Moulerez PostScript (live 2)

en: ESC/P , ESC/P 2 printer (monochrome)
br: Moulerez ESC/P , ESC/P 2 (unliv)

en: <P>using the stcolor driver</P>
br: <P>gant ar sturier stcolor</P>

en: 1 , standard monochrome printing
br: 1 , mouladur unliv standard

en: 8 , Floyd-Steinberg monochrome printing
br: 8 , Mouladur Floyd-Steinberg unliv

en: <P>using the hpdj driver</P>
br: <P>gant ar sturier hpdj</P>

en: driver
br: Sturier

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  : print in black<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  : print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)</P>
br: <P>modoù liv evit ar sturier hpdj<BR>
    mono  :  mouladur e du<BR>
    CMY   : mouladur e cyan, magenta ha melen (yellow) hepken<BR>
    CMY+K : mouladur gant ar pevar liv hep meskañ morse an du gant unan eus al livioù all<BR>
    CMYK  : mouladur gant ar pevar liv (n'eo ket evit ar 550C met evit moulerezed dre huzvannañ arnevez</P>

en: monochrome (using -sModel=500 -sColorMode=mono)
br: Unliv (gant -sModel=500 -sColorMode=mono)

en: CMY color (using -sModel=500C -sColorMode=CMY)
br: Livioù CMY (gant -sModel=500C -sColorMode=CMY)

en: CMY+K color (using -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)
br: Livioù CMY+K (gant -sModel=550C -sColorMode=CMY+K)

en: CMYK color (using -sModel=unspec -sColorMode=CMYK)
br: Livioù CMYK (gant -sModel=unspec -sColorMode=CMYK)

en: PCL 4 printer (monochrome 300x300 dpi)
br: Moulerez PCL 4 (unliv 300x300 dpi)

en: PCL 5 or PCL 6 printer (monochrome)
br: Moulerez PCL 5 pe 6 (unliv)

en: <P>using the ljet4 driver</P>
br: <P>gant ar sturier ljet4</P>

en: any Epson Stylus Color and compatible printers
br: Holl Epson Stylus Color ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color I and  PRO series and compatible printers
br: Epson Stylus Color I, rummad PRO ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color II and IIs and compatible printers
br: Epson Stylus Color II ha IIs ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color 500 and compatible printers
br: Epson Stylus Color 500 ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color 600 and compatible printers
br: Epson Stylus Color 600 ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color 740 and compatible printers
br: Epson Stylus Color 740 ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color 800 and compatible printers
br: Epson Stylus Color 800 ha moulerezed kenglotus

en: Epson Stylus Color 1520 and compatible printers
br: Epson Stylus Color 1520 ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet and DeskJet Plus and compatible printers
br: HP DeskJet ha DeskJet Plus ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 500 and compatible printers
br: HP DeskJet 500 ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 500C and compatible printers
br: HP DeskJet 500C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 550C and compatible printers
br: HP DeskJet 550C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 670C and compatible printers
br: HP DeskJet 670C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 850C and compatible printers
br: HP DeskJet 850C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 890C and compatible printers
br: HP DeskJet 890C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 1600C and compatible printers
br: HP DeskJet 1600C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 880C and compatible printers
br: HP DeskJet 880C ha moulerezed kenglotus

en: HP DeskJet 970C and compatible printers
br: HP DeskJet 970C ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJ10e and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJ10e ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJ200 and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJ200 ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJC600 and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJC600 ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJC800 and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJC800 ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJC610 and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJC610 ha moulerezed kenglotus

en: Canon BubbleJet BJC6000 and compatible printers
br: Canon BubbleJet BJC6000 ha moulerezed kenglotus

en: Color LaserWriter 12/600 PS
br: LaserWriter liesliv 12/600 PS

en: <P> This so called GDI printer is not supported by SuSE Linux.<BR>
    Please find informations regarding GDI printers in your manual.</P>
br: <P> Ar seurtanvet moulerez GDI-se ne vez ket skoret gant SuSE Linux.<BR>
    Lennit ho tornlevr evit kaout muioc'h a ditouroù diwar-benn ar moulerezed GDI.</P>

en: driver (lq850)
br: Sturier (lq850)

en: lq850 (using the LQ850 emulation)
br: lq850 (gant kendarvanerezh LQ850)

en: <P> This so called GDI printer is not supported by the YaST2 
    printer configuration but it is possible to get this printer 
    working in monochrome mode.<BR>
    Please follow the instructions under<BR>
    http://localhost/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html<BR>
    and online under<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>
br: <P> Ar seurtanvet moulerez GDI-se ne c'hell ket bezañ kefluniet 
    gant YaST2. 
    Bez'e c'heller koulskoude lakaat ar voulerez da vont en-dro er mod unliv.<BR>
    Dalc'hit kont eus an titouroù a c'hellit kavout dindan<BR>
    http://localhost/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html<BR>
    hag enlinenn dindan<BR>
    http://sdb.suse.de/sdb/en/html/ke_printer-gdi.html</P>

en: DeskJet 970C (duplex)
br: DeskJet 970C (divblezh)

en: monochrome or color printing
br: Mouladur unliv pe liesliv

en: mono (needs a monochrome driver)
br: mono (rekizañ a ra ur sturier evit mouladurioù unliv)

en: color (needs a color driver)
br: Liesliv (rekizañ a ra ur sturier evit mouladurioù liesliv)

en: paper size
br: Ment ar paper

en: a4 for inkjet printers (a4dj using bigger margins)
br: a4 evit moulerezed dre huzvannañ (riblennoù ledanoc'h gant a4dj)

en: letter for inkjet printers (letterdj using bigger margins)
br: letter evit moulerezed dre huzvannañ  (riblennoù ledanoc'h gant letterdj)

en: note
br: Notenn

en: 60x72 (lowest on a 9-pin printer)
br: 60x72 (izek war ur voulerez 9 nadoz)

en: 240x72 (highest on a 9-pin printer)
br: 240x72 (uc'hek war ur voulerez 9 nadoz)

en: 60x60 (lowest on a 24-pin printer)
br: 60x60 (izek war ur voulerez 24 nadoz)

en: 360x180 (highest on a 24-pin printer)
br: 360x180 (uc'hek war ur voulerez 24 nadoz)

en: 300x300 (normal for HP DeskJet printers)
br: 300x300 (skoueriek evit moulerezed HP DeskJet)

en: 600x600 (for some HP DeskJet printers)
br: 600x600 (evit lod eus ar moulerezed HP DeskJet)

en: 360x360 (normal for Epson inkjet printers)
br: 360x360 (skoueriek evit moulerezed Epson dre huzvannañ)

en: 720x720 (for some Epson inkjet printers)
br: 720x720 (evit lod eus ar moulerezed Epson dre huzvannañ)

en: not set
br: Arventenn ebet

en: 1 (standard monochrome printing)
br: 1 (mouladur unliv standard)

en: 3 (standard color printing)
br: 3 (mouladur liesliv standard)

en: 8 (Floyd-Steinberg monochrome printing)
br: 8 (mouladur unliv Floyd-Steinberg)

en: 16 (normal Floyd-Steinberg color printing)
br: 16 (mouladur liesliv Floyd-Steinberg)

en: 24 (best Floyd-Steinberg CMY color printing)
br: 24 (mouladur liesliv CMY Floyd-Steinberg gwellek)

en: 32 (best Floyd-Steinberg CMYK color printing)
br: 32 (mouladur liesliv CMYK Floyd-Steinberg gwellek)

en: color
br: Liesliv

en: drivers (stcany)
br: Sturierioù (stcany)

en: monochrome printing at 360x360 dpi (using stcolor -dBitsPerPixel=1)
br: Mouladur unliv gant 360x360 dpi (gant stcolor -dBitsPerPixel=1)

en: color printing at 360x360 dpi for any Stylus Color printer (using stcany.upp)
br: Mouladur gant 360x360 dpi evit pep moulerez Stylus Color (gant stcany.upp)

en: drivers (stc)
br: Sturierioù (stc)

en: color printing at 360x360 dpi (no Weave , using stc_l.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (hep Weave, gant stc_l.upp)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc_h.upp)
br: Mouladur liesliv gant 720x720 dpi (gant stc_h.upp)

en: drivers (stc2)
br: Sturierioù (stc2)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc2.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc2.upp)

en: color printing for Stylus Color II at 720x720 dpi (using stc2_h.upp)
br: Mouladur liesliv evit Stylus Color II gant 720x720 dpi (gant stc2_h.upp)

en: color printing for Stylus Color IIs at 720x720 dpi (using stc2s_h.upp)
br: Mouladur lesliv evit Stylus Color IIs gant 720x720 dpi (gant stc2s_h.upp)

en: drivers (stc500)
br: Sturierioù (stc500)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc500p.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc500p.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc500ph.upp)
br: Mouladur liesliv gant 720x720 dpi (gant stc500ph.upp)

en: drivers (stc600)
br: Sturierioù (stc600)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc600pl.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc600pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc600p.upp)
br: Mouladur liesliv gant 720x720 dpi (gant stc600p.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc600ih.upp)
br: Mouladur liesliv gant 1440x720 dpi (gant stc600ih.upp)

en: drivers for Epson Stylus Color 740 and compatible printers
br: Sturierioù evit moulerezed Epson Stylus Color 740 ha moulerezed kenglotus

en: color printing at 360x360 dpi (using stc740pl.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc740pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc740p.upp)
br: Mouladur liesliv gant 720x720 dpi (gant stc740p.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc740ih.upp)
br: Mouladur liesliv gant 1440x720 dpi (gant stc740ih.upp)

en: drivers (stc800)
br: Sturierioù (stc800)

en: color printing at 360x360 dpi (using stc800pl.upp)
br: Mouladur liesliv gant 360x360 dpi (gant stc800pl.upp)

en: color printing at 720x720 dpi (using stc800p.upp)
br: Mouladur liesliv gant 720x720 dpi (gant stc800p.upp)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc800ih.upp)
br: Mouladur liesliv gant 1440x720 dpi (gant stc800ih.upp)

en: drivers (stc1520)
br: Sturierioù (stc1520)

en: color printing at 1440x720 dpi (using stc1520h.upp)
br: Mouladur liesliv gant 1440x720 dpi (gant stc1520h.upp)

en: driver (deskjet)
br: Sturier (deskjet)

en: monochrome driver : deskjet at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv : deskjet gant 300x300 dpi

en: drivers (dj500)
br: Sturierioù (dj500)

en: monochrome driver : djet500 at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv : djet500 gant 300x300 dpi

en: monochrome driver : cdjmono at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv : cdjmono gant 300x300 dpi

en: monochrome driver : hpdj at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv : hpdj gant 300x300 dpi

en: drivers (dj500c)
br: Sturierioù (dj500c)

en: monochrome or color driver : hpdj at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv pe liesliv : hpdj gant 300x300 dpi

en: settings for the driver hpdj at 300x300 dpi
br: Arventennoù evit ar sturier hpdj gant 300x300 dpi

en: monochrome printing (using hpdj -sColorMode=mono)
br: Mouladur unliv (gant hpdj -sColorMode=mono)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY)
br: Mouladur liesliv (gant hpdj -sColorMode=CMY)

en: color driver : cdeskjet at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdeskjet gant 300x300 dpi

en: driver : cdj500 at 300x300 dpi
br: Sturier : cdj500 gant 300x300 dpi

en: bits per pixel settings for the driver cdj500 at 300x300 dpi
br: Niver ar bitoù dre biksel evit ar sturier cdj500 gant 300x300 dpi

en: color driver : djet500c at 300x300 dpi
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : djet500c gant 300x300 dpi

en: drivers (dj550c)
br: Sturierioù (dj550c)

en: monochrome or color driver : hpdj
br: Sturier evit mouladurioù unliv pe liesliv : hpdj

en: settings for the driver hpdj
br: Arventennoù evit ar sturier hpdj

en: <P>color modes for the driver hpdj<BR>
    mono  : print in black<BR>
    CMY   : print in cyan, magenta and yellow only<BR>
    CMY+K : print with all four inks, but never mix black with one of the others<BR>
    CMYK  : print with all four inks (not for the 550C but for modern inkjet printers)<\P>
br: <P>Modoù liv evit ar sturier hpdj<BR>
    mono  : mouladur e du<BR>
    CMY   : mouladur e cyan, magenta ha melen (yellow) hepken<BR>
    CMY+K : mouladur gant ar pevar liv hep meskañ morse an du gant unan eus al livioù all<BR>
    CMYK  : mouladur gant ar pevar liv (n'eo ket evit ar 550C met evit moulerezed dre huzvannañ arnevez</P>

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMY+K)
br: Mouladur liesliv (gant hpdj -sColorMode=CMY+K)

en: color printing (using hpdj -sColorMode=CMYK)
br: Mouladur liesliv (gant hpdj -sColorMode=CMYK)

en: driver : cdj550
br: Sturier : cdj550

en: bits per pixel settings for the driver cdj550
br: Niver ar bitoù dre biksel evit ar sturier cdj550

en: color printing at 300x300 dpi (using cdj550.upp)
br: Mouladur liesliv gant 300x300 dpi (gant cdj550.upp)

en: <P>A resolution of 600x600 works only on some special printers.</P>
br: <P>Ar spister 600x600 ne c'hell bezañ arveret nemet war un nebeud moulerezed a-ziforc'h.</P>

en: drivers (dj670c)
br: Sturierioù (dj670c)

en: monochrome driver : hpdj
br: Sturier evit mouladurioù unliv : hpdj

en: color driver : cdj670
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : hpdj

en: print quality settings for the driver cdj670
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj670

en: papertype settings for the driver cdj670
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj670

en: C-RET settings for the driver cdj670
br: Arventennoù C-RET evit ar sturier cdj670

en: <P>The resolution of 600x600 may not work on all printers.</P>
br: <P>Ar spister 600x600 a c'hell bezañ direizh evit moulerezed 'zo.</P>

en: drivers (dj850c)
br: Sturierioù (dj850c)

en: color printing for the HP DeskJet 850C (using hpdj -sModel=850C)
br: Mouladur liesliv evit an HP DeskJet 850C (gant hpdj -sModel=850C)

en: color printing for the HP DeskJet 855C (using hpdj -sModel=855C)
br: Mouladur liesliv evit an HP DeskJet 855C (gant hpdj -sModel=855C)

en: color printing (using hpdj -sModel=unspec)
br: Mouladur liesliv (gant hpdj -sModel=unspec)

en: color driver : cdj850
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdj850

en: print quality settings for the driver cdj850
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj850

en: papertype settings for the driver cdj850
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj850

en: C-RET settings for the driver cdj850
br: Arventennoù C-RET evit ar sturier cdj850

en: drivers (dj890c)
br: Sturierioù (dj890c)

en: color driver : cdj890
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdj890

en: print quality settings for the driver cdj890
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj890

en: papertype settings for the driver cdj890
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj890

en: C-RET settings for the driver cdj890
br: Arventennoù C-RET evit ar sturier cdj890

en: drivers (dj1600c)
br: Sturierioù (dj1600c)

en: color driver : cdj1600
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdj1600

en: print quality settings for the driver cdj1600
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj1600

en: papertype settings for the driver cdj1600
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj1600

en: C-RET settings for the driver cdj1600
br: Arventennoù C-RET evit ar sturier cdj1600

en: drivers (dj880c)
br: Sturierioù (dj880c)

en: color driver : cdj880
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdj880

en: print quality settings for the driver cdj880
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj880

en: papertype settings for the driver cdj880
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj880

en: 3 (photo paper)
br: 3 (paper luc'hskeudenn)

en: drivers (dj970c)
br: Sturierioù (dj970c)

en: color driver : cdj970
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : cdj970

en: print quality settings for the driver cdj970
br: Perzhded ar mouladur evit ar sturier cdj970

en: papertype settings for the driver cdj970
br: Rizh ar paper evit ar sturier cdj970

en: duplex mode settings for the driver cdj970
br: Mod divblezh evit ar sturier cdj970

en: driver (pcl4)
br: Sturier (pcl4)

en: driver (bj10e)
br: Sturier (bj10e)

en: monochrome driver : bj10e at 360x360 dpi
br: Sturier evit mouladurioù unliv : bj10e at 360x360 dpi

en: driver (bj200)
br: Sturier (bj200)

en: monochrome driver : bj200 at 360x360 dpi
br: Sturier evit mouladurioù liesliv : bj200 gant 360x360 dpi

en: driver (bjc600)
br: Sturier (bjc600)

en: monochrome or color driver : bjc600
br: Sturier evit mouladurioù unliv pe liesliv : bjc600

en: settings for the driver bjc600
br: Arventennoù evit ar sturier bjc600

en: monochrome printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=1)
br: Mouladur unliv (gant bjc600 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=8)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant bjc600 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=16)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant bjc600 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=24)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant bjc600 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc600 -dBitsPerPixel=32)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant bjc600 -dBitsPerPixel=32)

en: <P>A resolution of 720x720 may work only on some special printers.</P>
br: <P>Ar spister 720x720 ne c'hell bezañ arveret nemet war un nebeud moulerezed a-ziforc'h.</P>

en: driver (bjc800)
br: Sturier (bjc800)

en: monochrome or color driver : bjc800
br: Sturier evit mouladurioù unliv pe liesliv : bjc800

en: settings for the driver bjc800
br: Arventennoù evit ar sturier bjc800

en: monochrome printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=1)
br: Mouladur unliv (gant bjc800 -dBitsPerPixel=1)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=8)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant bjc800 -dBitsPerPixel=8)

en: Ghostscript color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=16)
br: Mouladur Ghostscript liesliv (gant bjc800 -dBitsPerPixel=16)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=24)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant bjc800 -dBitsPerPixel=24)

en: Floyd-Steinberg color printing (using bjc800 -dBitsPerPixel=32)
br: Mouladur Floyd-Steinberg liesliv (gant bjc800 -dBitsPerPixel=32)

en: drivers (bjc610)
br: Sturierioù (bjc610)

en: monochrome driver : bjc600 at 360x360 dpi (using -dBitsPerPixel=1)
br: Sturier unliv : bjc600 gant 360x360 dpi (gant -dBitsPerPixel=1)

en: high speed color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a0.upp)
br: Mouladur buan war baper boutin gant 360x360 dpi (gant bjc610a0.upp)

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc610a1.upp)
br: Mouladur liesliv war baper boutin gant 360x360 dpi (gant bjc610a1.upp)

en: color printing on coated paper at 360x360 dpi (using bjc610a2.upp)
br: Mouladur liesliv war baper a wisk gant 360x360 dpi (gant bjc610a2.upp)

en: color printing on transparency film at 360x360 dpi (using bjc610a3.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn dreuzwelus gant 360x360 dpi (gant bjc610a3.upp)

en: color printing on back print film at 360x360 dpi (using bjc610a4.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn back print gant 360x360 dpi (gant bjc610a4.upp)

en: color printing on fabric sheet at 360x360 dpi (using bjc610a5.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn wiad gant 360x360 dpi (gant bjc610a5.upp)

en: color printing on glossy paper at 360x360 dpi (using bjc610a6.upp)
br: Mouladur liesliv war baper lufr gant 360x360 dpi (gant bjc610a6.upp)

en: color printing on high gloss film at 360x360 dpi (using bjc610a7.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn c'hourlufr gant 360x360 dpi (gant bjc610a7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 360x360 dpi (using bjc610a8.upp)
br: Mouladur liesliv war baper spister uhel gant 360x360 dpi (gant bjc610a8.upp)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc610b1.upp)
br: Mouladur liesliv war baper boutin gant 720x720 dpi (gant bjc610b1.upp)

en: color printing on coated paper at 720x720 dpi (using bjc610b2.upp)
br: Mouladur liesliv war baper a wisk gant 720x720 dpi (gant bjc610b2.upp)

en: color printing on transparency film at 720x720 dpi (using bjc610b3.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn dreuzwelus gant 720x720 dpi (gant bjc610b3.upp)

en: color printing on back print film at 720x720 dpi (using bjc610b4.upp)
br: Mouladur liesliv war follenn back print gant 720x720 dpi (gant bjc610b4.upp)

en: color printing on glossy paper at 720x720 dpi (using bjc610b6.upp)
br: Mouladur liesliv war baper lufr gant 720x720 dpi (gant bjc610b6.upp)

en: color printing on high gloss paper at 720x720 dpi (using bjc610b7.upp)
br: Mouladur liesliv war baper gourlufr gant 720x720 dpi (gant bjc610b7.upp)

en: color printing on high resolution paper at 720x720 dpi (using bjc610b8.upp)
br: Mouladur liesliv war baper spister uhel gant 720x720 dpi (gant bjc610b8.upp)

en: drivers (bjc6000)
br: Sturierioù (bjc6000)

en: color printing on plain paper at 360x360 dpi (using bjc6000a1.upp)
br: Mouladur liesliv war baper boutin gant 360x360 dpi (gant bjc6000a1.upp)

en: color printing on plain paper at 720x720 dpi (using bjc6000b1.upp)
br: Mouladur liesliv war baper boutin gant 720x720 dpi (gant bjc6000b1.upp)

en: Index value for %1 soundcard.
br: Gwerzh meneger evit ar gartenn son %1.

en: ID string for %1 soundcard.
br: Naoudi (ID) evit ar gartenn son %1.

en: Port # for %1 driver.
br: Porzh # evit ar sturier %1.

en: MPU-401 port # for %1 driver.
br: Porzh MPU-401 # evit ar sturier %1.

en: FM port # for %1 driver.
br: Porzh FM # evit ar sturier %1.

en: IRQ # for %1 driver.
br: IRQ # evit ar sturier %1.

en: MPU-401 IRQ # for %1 driver.
br: IRQ MPU-401 # evit ar sturier %1.

en: 1st DMA # for %1 driver.
br: Kentañ DMA # evit ar sturier %1.

en: Size of 1st DMA for %1 driver.
br: Ment ar c'hentañ DMA evit ar sturier %1.

en: 2nd DMA # for %1 driver.
br: Eil DMA # evit ar sturier %1.

en: Size of 2nd DMA for %1 driver.
br: Ment an eil DMA evit a sturier %1.

en: Size of 1st DMA # for %1 driver.
br: Ment ar c'hentañ DMA # evit ar sturier %1.

en: 8-bit DMA # for %1 driver.
br: DMA 8 bit # evit ar sturier %1.

en: 16-bit DMA # for %1 driver.
br: DMA 16 bit # evit ar sturier %1.

en: Size of 8-bit DMA # for %1 driver.
br: Ment an DMA 8 bit # evit ar sturier %1.

en: Size of 16-bit DMA # for %1 driver.
br: Ment an DMA 16 bit # evit ar sturier %1.

en: WSS Port # for %1 driver.
br: Port WSS # evit ar sturier %1.

en: ID string  for %1 soundcard.
br: Naoudi (ID) evit ar gartenn son %1.

en: 8-bit DMA for %1 driver.
br: DMA 8 bit evit ar sturier %1.

en: Size of 8-bit DMA in kB for %1 driver.
br: Ment an DMA 8 bit e KB evit ar sturier %1.

en: 16-bit DMA for %1 driver.
br: DMA bit evit ar sturier %1.

en: Size of 16-bit DMA in kB for %1 driver.
br: Ment an DMA 16 bit e KB evit ar sturier %1.

en: DMA for %1 driver.
br: DMA evit ar sturier %1.

en: Size of DMA in kB for %1 driver.
br: Ment an DMA e KB evit ar sturier %1.

en: Enable this soundcard.
br: Gweredekaat ar gartenn son-mañ.

en: DAC frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez DAC e KB evit ar gartenn son %1.

en: ADC frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez ADC e KB evit ar gartenn son %1.

en: Enable MPU-401 port.
br: Gweredekaat ar porzh MPU-401.

en: MPU-401 port.
br: Porzh MPU-401.

en: Enable FM OPL-3 synth.
br: Gweredekaat ar c'hevanaozer FM OPL-3.

en: FM port.
br: Porzh FM.

en: Size of 2nd DMA # for %1 driver.
br: Ment an eil DMA # evit ar sturier %1.

en: Control port # for %1 driver.
br: Porzh reoliñ # evit ar sturier %1.

en: SB port # for %1 driver.(optional).
br: Porzh SB # evit ar sturier %1 (dibarzhel).

en: ISA PnP detection for specified soundcard.
br: Naouaat ISA PnP evit ar gartenn son erspizet.

en: Enable this dummy soundcard.
br: Gweredekaat an darvan kartenn son-mañ.

en: Mixer devices # (0-1) for %1 driver.
br: Trobarzhelloù meskañ # (0-1) evit ar sturier %1.

en: PCM devices # (0-4) for %1 driver.
br: Trobarzhelloù PCM (0-4) evit ar sturier %1.

en: PCM subchannels # (1-16) for %1 driver.
br: Iskanolioù # (1-16) evit ar sturier %1.

en: MIDI devices # (0-2) for %1 driver.
br: Trobarzhelloù MIDI # (0-2) evit ar sturier %1.

en: Number of sequencer ports for Emu10k1 WaveTable synth.
br: Niver ar porzhioù kemaler evit ar c'hevanaoazer WaveTable Emu10k1

en: Maximum number of voices for WaveTable
br: Niver uc'hek ar mouezhioù evit WaveTable

en: DAC1 frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez DAC1, e KB, evit ar gartenn son %1.

en: DAC2 frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez DAC2, e KB, evit ar gartenn son %1.

en: FM port # for %1 driver.(optional).
br: Porzh FM # evit ar sturier %1.(dibarzhel).

en: total Buffer Size in kB.
br: Ment hollek ar skurzher e KB

en: Midi enabled for %1 soundcard.
br: Midi gweredekaet evit ar gartenn son %1.

en: PCM Playback subchannels for %1 soundcard.
br: Iskanolioù eiltaoliñ PCM evit ar gartenn son %1.

en: PCM Capture subchannels for %1 soundcard.
br: Iskanolioù enrollañ evit ar gartenn son %1.

en: Size of 8-bit DMA for %1 driver.
br: Ment an DMA 8 bit evit ar sturier %1.

en: Size of 1st DMA in kB for %1 driver.
br: Ment ar c'hentañ DMA e KB evit ar sturier %1.

en: Size of 2nd DMA in kB for %1 driver.
br: Ment an eil DMA e KB evit ar sturier %1.

en: Joystick DAC level 0.59V-4.52V or 0.389V-2.98V for %1 driver.
br: Joystick DAC live 0.59V-4.52V pe 0.389V-2.98V evit ar sturier %1.

en: GF1 voices for %1 driver.
br: Mouezhioù GF1 evit ar sturier %1.

en: Reserved PCM voices for %1 driver.
br: Mouezhioù PCM miret evit ar sturier %1.

en: GF1 port # for %1 driver.(optional).
br: Porzh GF1 # evit ar sturier %1. (dibarzhel).

en: GF1 IRQ # for %1 driver.
br: IRQ GF1 # evit ar sturier %1.

en: GF1 DMA # for %1 driver.
br: DMA GF1 # evit ar sturier %1.

en: Used GF1 voices for %1 driver.
br: Mouezhioù GF1 arveret evit ar sturier %1.

en: Consumer playback frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez eiltaoliñ arveriad e KB.

en: Consumer capture frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez enrollañ arveriad e KB.

en: Professional playback frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez eiltaoliñ micherel e KB.

en: Professional capture frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez enrollañ micherel e KB.

en: Playback frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez eiltaolin e KB.

en: Capture frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez enrollañ e KB.

en: MIC capture frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez enrollañ MIC e KB.

en: Tone control (TEA6330T - i2c bus) port # for %1 driver.
br: Porzh reoliñ ar son (TEA6330T - i2c bus) # evit ar sturier %1.

en: MIDI UART enable for %1 driver.
br: Gweredekaat MIDI UART evit ar sturier %1.

en: Effects enable for %1 driver.
br: Gweredekaat an efedoù evit ar sturier %1.

en: Index value for %1 MIDI.
br: Gwerzh meneger evit MIDI %1.

en: ID string for %1 MIDI.
br: Naoudi (ID) evit MIDI  %1.

en: Parallel port # for %1 MIDI.
br: Porzh ar stur # evit MIDI %1.

en: Parallel IRQ # for %1 MIDI.
br: IRQ a-stur # evit MIDI %1.

en: SB port # for %1 driver.
br: Porzh SB # evit ar sturier %1.

en: WSS port # for %1 driver.
br: Porzh WSS # evit ar sturier %1.

en: MIDI port # for %1 driver.
br: Porzh MIDI # evit ar sturier %1.

en: Speaker size selection for 3D Enhancement mode: Desktop/Large Notebook/Small Notebook/HiFi.
br: Diuz ment an uhelgomzer evit ar mod 3 D: Gorretaol/bras Hezoug/bihan Hezoug/HiFi.

en: WSS irq # for %1 driver.
br: IRQ WSS # evit ar sturier %1.

en: MPU-401 irq # for %1 driver.
br: IRQ MPU-401 # evit ar sturier %1.

en: Enable/disable specific RME96{52,36} soundcards.
br: Gweredekaat/deweredekaat kartennoù son RME96{52,36} spesiadel.

en: No description
br: Deskrivadur ebet

en: Mic Auto-Gain-Control switch.
br: Trec'haoler Auto-Gain-Control switch.

en: ASP/CSP chip support.
br: Skor evit ar c'hrugoù ASP/CSP

en: AWE port # for %1 driver.
br: Porzh AWE # evit ar sturier %1.

en: Number of sequencer ports for WaveTable synth
br: Niver ar porzhioù kemaler evit ar c'hevanaoazer WaveTable

en: Port # for UART16550A chip.
br: Porzh # evit ar grug UART16550A

en: IRQ # for UART16550A chip.
br: IRQ # evit ar grug UART16550A

en: Divisor of rate.
br: Ranner ar feur.

en: Number of MIDI ports.
br: Niver ar porzhioù MIDI.

en: Enable this share soundcard.
br: Gweredekaat ar gartenn son galloudel

en: PCM card # for %1 driver.
br: Kartenn PCM # evit ar sturier %1.

en: PCM device # for %1 driver.
br: Trobarzhell PCM # evit ar sturier %1.

en: PCM subchannel # for %1 driver.
br: Iskanol PCM # evit ar sturier %1.

en: Max number of contemporary open.
br: Niver uc'hek an arc'hwelioù o ren.

en: DDMA-A size in kB for %1 soundcard.
br: Ment an DDMA-A, e KB, evit ar gartenn son %1.

en: DDMA-C size in kB for %1 soundcard.
br: Ment an DDMA-C, e KB, evit ar gartenn son %1.

en: Enable reverb (SRAM is present) for %1 soundcard.
br: Gweredekaat an dasson (SRAM) evit ar gartenn son %1.

en: MIC Gain Enable for %1 soundcard.
br: Gweredekaat MIC Gain evit ar gartenn son %1.

en: DDMA i/o base address for %1 soundcard.
br: Chomlec'h Enank/Ec'hank an DDMA evit ar gartenn son %1.

en: Foldback frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez enrollañ e KB evit ar gartenn son %1.

en: S/PDIF frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez S/PDIF e KB evit ar gartenn son %1.

en: Number of hardware channels assigned for PCM.
br: Niver ar c'hanolioù periantel deverket evit PCM.

en: Maximum memory size in kB for wavetable synth.
br: Ment uc'hek ar vemor e KB evit  ar c'hevanaoazer WaveTable.

en: Index value for %1 driver.
br: Gwerzh meneger evit ar sturier %1.

en: ID string for %1 driver.
br: Naoudi (ID) evit ar sturier %1.

en: FM playback frame size in kB.
br: Ment ar rannvaez eiltaoliñ FM e KB.

en: Joystick support.
br: Skor ar joystick.

en: MIDI devices # (0-4)
br: Trobarzhelloù MIDI # (0-4)

en: IRQ # for %1 interface.
br: IRQ # evit ar c'hetal %1.

en: 1st DMA # for %1 interface.
br: Kentañ DMA # evit ar c'hetal %1.

en: Size of 1st DMA # for %1 interface.
br: Ment ar c'hentañ DMA # evit ar c'hetal %1.

en: 2nd DMA # for %1 interface.
br: Eil DMA # evit ar c'hetal %1.

en: Size of 2nd DMA # for %1 interface.
br: Ment an eil DMA # evit ar c'hetal %1.

en: port # for %1 interface.
br: Porzh # evit ar c'hetal %1.

en: IRQ # for ICS2115.
br: IRQ # evit ICS2115.

en: Port # for ICS2115.
br: Porzh # evit ICS2115.

en: FM port #.
br: Porzh FM #.

en: Windows Sound System port #.
br: Porzh Windows Sound System #.

en: ISA PnP detection for %1 soundcard..
br: Naouaat ISA PnP evit ar gartenn son %1.

en: ISA PnP Device ID (0x7532 or 0x7632)
br: Naoudi (ID) an drobarzhell ISA PnP (0x7532 pe 0x7632)

en: Enable Yamaha DS-XG soundcard.
br: Gweredekaat ar gartenn son Yamaha DS-XG.

en: Direct AC'97 frame size in kB for %1 soundcard.
br: Ment ar rannvaez Direct AC'97, e KB, evit ar gartenn son %1.

en: MPU-401 IRQ number .
br: Niverenn an IRQ MPU-401 .
